• Czytanie łączy pokolenia

          • Nie furtka - wszyscy ją otwierają.

            Nie ogród - a piękna jak kwiat w maju.

            Nie zamek - mieszkają w niej królowie.

            Nie człowiek - a bajkę Ci opowie.

            Czytanie łączy pokolenia - takie hasło towarzyszyło w dniach 19-21.01.2022 r. spotkaniom w bibliotece szkolnej. Miało na celu zaszczepienie u dzieci chęci czytania książek i rozwijania ich wyobraźni poprzez wejście w świat literatury pięknej. W ramach tej akcji zorganizowane zostało czytanie książek przez zaproszone osoby, wśród których znalazł się: pan dyrektor Krzysztof Litka, pani dyrektor Grażyna Dragan, pani dyrektor Agnieszka Kowalczyk, pani Danuta Chylińska, pani Beata Gadomska oraz Magdalena Klimaszewska uczennica klasy 7 c. Zaproszeni goście zaprezentowali uczniem klasy I a, II a, II b, II d, III a przygody kogutka Ziutka, natomiast uczniowie klasy IV b  i V b wysłuchali historii Hani Humorek i jej przyjaciół.

            Oprócz słuchania uczniowie podzieleni na zespoły układali puzzle oraz odpowiadali na pytania quizu. Prawdziwym wyzwaniem i znakomitą zabawą okazało się dopowiadanie cytatów wierszy znanych poetów. Wspólne czytanie to dobra forma upowszechniania czytelnictwa oraz sposób na budowanie pozytywnych relacji między osobami w różnym wieku.

            Joanna Zawadzka

          • Konkurs recytatorski

          • W dniu 17 stycznia 2022r. w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie odbył się konkurs recytatorski Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zorganizowany w ramach obchodów ustanowienia roku 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w uznaniu zasług poety dla rozwoju polskiej sztuki, niepodległości i kultury oraz dla uczczenia setnej rocznicy urodzin (22 stycznia 1921r.).

            W konkursie wzięło udział 10 uczestników z klas VII – VIII.

            Występy uczniów oceniała komisja w składzie: p. Grażyna Dragan, p. Joanna Zawadzka, p. Beata Gadomska.Jury przyznało:  I miejsce Magdalenie Klimaszewskiej, kl. VII c za recytację wiersza "Do Matki Boskiej", II miejsce ex aequo Amelii Kowal, kl. VIII e (wiersz "Pokolenie") i Małgorzacie Małyska, kl. VII b (wiersz "Deszcze"), a III miejsce – Natalii Burczyńskiej, kl. VIII g (wiersze "Przyjdź do mnie", "Elegia o chłopcu polskim"). 

            Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplom i nagrodę rzeczową. 

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            Beata Gadomska

          • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

          • 18 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Święto ustanowione na pamiątkę urodzin Alana Alexandra Milne’a, który był twórcą tej bajkowej postaci. Święto obchodzone jest od 1986 roku. Kubuś Puchatek to postać uwielbiana przez dzieci i dorosłych na całym świecie. Pierwsza książka o przygodach misia została wydana w 1926 roku. Imię bohatera książki pochodzi od imienia jednej z zabawek (pluszowego misia) Christopera’a Rolina Milne’a, syna autora. Przygody Kubusia Puchatka zostały przetłumaczone na 46 języków, zaś polskie tłumaczenie zawdzięczamy Irenie Tuwim. Kubuś Puchatek poza książkami doczekał się również wielu filmowych i teatralnych adaptacji swoich historii.

            W obchodach Dnia Kubusia Puchatka wzięli uczniowie z klasy pierwszej , świetlicy szkolnej oraz zerówki szkolnej . Dzieci wysłuchały bajek o przygodach Kubusia Puchatka pt.,,Raz, dwa, trzy…Puchatek szuka!’’, ,,Dzień przyjaźni’’. Układały puzzle, wykonały kolorowankę z postaciami z bajki oraz czytały mądrości Kubusia.

            Bożena Sakowska

          • Wycieczka klasy 3a

          • 18 stycznia 2022r. klasa III a wraz z opiekunami zwiedzała Muzeum Zbrojownię na Zamku w Liwie.

            W  muzeum uczniowie mogli  podziwiać okazy broni białej i palnej pochodzącej z różnych epok – od średniowiecza aż do II wojny światowej. Niektórzy mieli okazję nałożyć hełm a nawet podjąć próbę pojedynku z sympatycznym panem przewodnikiem. Dzieci podziwiały również  portrety wielkich wodzów i narodowych bohaterów oraz oglądały fragmenty słynnej „Panoramy Berezyńskiej”.  Następnie pan przewodnik zaprowadził wszystkich do  podziemi, gdzie uczniowie mogli zobaczyć fragmenty renesansowych kafli kominkowych z budynków zamkowych, uzbrojonych strażników, artefakty znalezione przy Zamku podczas prac archeologicznych oraz makietę Zamku.

            Ostatnim punktem zwiedzania było wejście na wieżę zamkową. Tam uczniowie wysłuchali legendy o Żółtej Damie - duchu żony starosty Kuczyńskiego, która to niewinnie straciła życie ( a wszystko za sprawą sroki! ) i którą czasami można zobaczyć o północy przechadzającą się po Zamku.

            Zwieńczeniem wycieczki były wspólne zdjęcia na dziedzińcu i  pomoście.

            Dorota Snopczyńska

          • W I semestrze roku szkolnego 2021/2022 nasza szkoła wzięła udział w Programie dla szkół

          • W programie wzięło udział 453 uczniów uczęszczających do klas 1-5 naszej szkoły. Dzieci te w ciągu wybranych 12 tygodni otrzymywały komponenty owocowo-warzywne (jabłka, gruszki, marchewki, rzodkiewki, paprykę,  kalarepę, śliwki i soki) oraz mleko i jego przetwory (jogurt, kefir, serek twarogowy).

            Produkty te były spożywane w trakcie zajęć szkolnych.

            Działania  edukacyjne stanowią obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów Programu dla szkół. Dzięki nim dzieci uczyły się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznały korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczyły się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności.

            Mając na celu wsparcie szkół w realizacji ww. nauczyciele otrzymali pakiet materiałów edukacyjnych, w których pojawiają się bohaterowie znanej i lubianej przez dzieci Ekipy Chrumasa.

            Materiały zostały przygotowane we współpracy z następującymi instytucjami:

            w obszarze edukacji: Ministerstwem Edukacji Narodowej,

            w obszarze rolnictwa: Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

            A. Antońska

          • Raport z realizacji projektu: „Zdrowo jem, więcej wiem” – etap jesienno – zimowy”

          • Na przełomie listopada i grudnia br., uczniowie klas pierwszych, uczęszczający do świetlicy nr 1, przystąpili do realizacji XII edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, zorganizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Duda.

            Uczniowie, zgodnie z obowiązującym regulaminem projektu, w terminie od 01 XI do 12 XII 2021r. zrealizowali następujące zadania: 

            1.1 – Lekcja: Co należy jeść aby być zdrowym?

            1.2 – Konkurs: Plakat „Dbam o zdrowie.”

            1.3 – Lekcja: „W białej krainie – ostrożnie z cukrem i solą”.

            1.4 – Konkurs: Najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

            1.5 – Forum zdrowia dla rodziców: Jak skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe?

            1.6 –  Promocja: Dzielimy się wiedzą!

            Opis zadań:

          • NELA – LAUREATKA

          • Kilka dni temu pisaliśmy o Neli Zawadzkiej, która zakwalifikowała się do udziału w II etapie IX. Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych, który odbył się, na żywo, w dniu 9 stycznia 2022 r. w Krakowie.

            Do udziału w Festiwalu zgłosiło się 1247 młodych wokalistów, z których do II etapu przeszło tylko 60, a wśród nich Nela.

            Nela zaprezentowała pastorałkę „Niechciana kolęda”, do której sama napisała słowa i skomponowała muzykę.

            Pastorałkę i nagrany do niej autorski teledysk Neli prezentowaliśmy na łamach Facebooka:

            Podczas prezentacji wokalistka wykorzystała looper, co bardzo uatrakcyjniło występ.

            Występ Neli został wysoko oceniony – otrzymała tytuł LAUREATA w kategorii „od 13 do 17 lat”. Tytuł LAUREATA jest czymś niezmiernie miłym, ale jeszcze milsze, jak twierdzi Nela, są słowa uznania od osób oglądających Jej występ oraz możliwość prezentacji na scenie oraz kontakt z publicznością.

            Wielkim wyróżnieniem dla Neli było zaproszenie Jej do udziału  w Koncercie Finałowym, w którym wystąpiło tylko 8 wokalistów.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            D. Chylińska

            foto: R. Zawadzki

          • MÓJ WYMARZONY LIZAK - KONKURS PLASTYCZNY

          • W grudniu ogłosiliśmy konkurs plastyczny – Mój wymarzony lizak. 25 kolorowych i „smacznych” projektów wysłaliśmy.

            Na konkurs, z różnych szkół Polski, napłynęło 1299 prac. Organizatorzy konkursu  na Facebook dziękują Wszystkim za udział w konkursie: Rodzicom i nauczycielom gratulujemy tak wspaniałych i uzdolnionych pociech, a laureatom życzymy powodzenia w dalszym rozwijaniu swoich pasji.

            Każdy uczeń, który wziął udział w konkursie otrzymuje od nas pamiątkowy DYPLOM oraz bezpłatny bilet wstępu do MUZEUM LIZAKA W JAŚLE.Nagrody prześlemy pocztą.

            My również gratulujemy pomysłów.

            Dorota Białobrzeska-Portka

          • PLASTYKA W OBRZĘDACH I ZWYCZAJACH - BOŻE NARODZENIE 2021

          • W  grudniu 2021 roku Węgrowski Ośrodek Kultury ogłosił konkurs  związany z obrzędami bożonarodzeniowymi. Grupa wiekowa klas IV-VIII miała za zadanie wykonanie OZDOBY ŚWIĄTECZNEJ. Do konkursu przystąpili chętni uczniowie z klas IV-VIII. Piękne bombki, postacie Mikołaja, aniołki, bałwanek przedstawione różnymi technikami plastycznymi i rękodzielniczymi trafiły  do oceny jury. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Drugie miejsce przypadło Julii Skwierczyńskiej z klasy 7 e i dwa wyróżnienia dla Gabrieli Wrzosek z 6 d i Mai Ryczkowskiej z 7 e. Gratulujemy.

            Dorota Białobrzeska-Portka

          • Wyniki konkursu plastycznego „Chronimy nasze zdrowie psychiczne”

          • W okresie październik – grudzień 2021r., w naszej szkole przeprowadzona została akcja mająca na celu poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat zdrowia psychicznego, tj.: czynników chroniących zdrowie psychiczne, trudności oraz możliwych objawów zaburzeń psychicznych, a także sposobów i miejsc, gdzie można udać się po specjalistyczną pomoc w razie potrzeby. W szkole pedagog i psycholog przeprowadzili zajęcia psychoedukacyjne w grupach uczniów poszczególnych klas, dotyczące wyżej wymienionej tematyki. Zorganizowane zostało również spotkanie dla uczniów klas 8 z psychologiem; psychoterapeutą – Panią Moniką Wrzosek - Tulwin, prezesem Fundacji „BY THE WAY”, koordynatorem Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w Węgrowie.

            W wyniku przeprowadzonego konkursu plastycznego na plakat klasowy dla uczniów szkoły pt.: „Chronimy nasze zdrowie psychiczne” , w dniu 20 grudnia 2021r., jury w składzie:

            1. Grażyna Dragan,
            2. Ewelina Jeżewska,
            3. Jolanta Jurczak,
            4. Agnieszka Kowalczyk,
            5. Monika Marczak,
            6. Bożena Sakowska,
            7. Magdalena Wyszogrodzka

            wyłoniło  następujących zwycięzców konkursu:

            w grupie uczniów z klas 0-3: główna nagroda i 1 miejsce- praca klasy 3c,

            w grupie uczniów z klas 4-8: główna nagroda i 1 miejsce -praca klasy 5b.

            Zostały również wyróżnione prace uczniów z klas: 2a i 1a oraz 7c i 4b.

            Główną nagrodą za zajęcie I miejsca jest wyjście grupy uczniów z wychowawcą na seans filmowy w WOK. Nagroda została ufundowana ze środków Programu Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miasta w Węgrowie.

            Informujemy również, że prace konkursowe będą prezentowane na wystawie szkolnej w korytarzu  pawilonu II, a także podczas wydarzenia Rada Otwartego Dialogu organizowanego przez Fundację By The Way w Węgrowie.

            Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

             Psycholog szkolny – Magdalena Wyszogrodzka i Pedagog szkolny – Monika Marczak.

            Pozdrawiamy Was serdecznie😊

          • KOLEJNE SUKCESY…

          • Kolejne sukcesy tancerek/akrobatek J z Grupy AVOKADO, wśród których jest wiele uczennic naszej szkoły. Dziewczęta świetnie zaprezentowały się podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca "Rudolf" w Ożarowie Mazowieckim.

            Oto wyniki:

            1 miejsce i nagroda specjalna dla mini formacji Show Dance Juniorzy

            1 miejsce i nagroda specjalna dla Igi Mikołajewskiej solo Show Dance

            1 miejsce i nagroda specjalna dla Aleksandry Nojszewskiej solo Show Dance

            1 miejsce Iga Mikołajewska solo PAI

            1 miejsce Aleksandra Nojszewska solo PAI

            1 miejsce Wiktoria Marchela solo Modern

            1 miejsce Nadia Bronisz solo PAI

            1 miejsce Nadia Kozak solo Hip Hop

            1 miejsce Aleksandra Nojszewska solo Hip Hop

            1 miejsce Nadia Kozak Alicja Wojtyra duet Hip Hop

            1 miejsce Aleksandra Zabadała solo Hip Hop

            2 miejsce Kalina Wojtyra solo modern

            2 miejsce Alicja Wojtyra solo modern

            2 miejsce Alicja Wojtyra solo PAI

            2 miejsce Wiktoria Marchela solo PAI

            2 miejsce Nadia Bronisz Aleksandra Nojszewska duet Hip Hop

            2 miejsce Alicja Wojtyra solo Hip Hop

            2 miejsce Nadia Bronisz solo Hip Hop

            2 miejsce Aleksandra Zabadała solo Jazz Dance

             

            3 miejsce mini formacja Jazz Dance Juniorzy

            5 miejsce Nadia Bronisz solo Jazz Dance

            Wielkie gratulacje dla trenerów i tancerek!

            Danuta Chylińska

            źródło: Formacja taneczna Avocado

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
      • (+25) 792-30-97
      • 07 - 100 Węgrów ul. T. Kościuszki 16 Poland
      • Księgowość - Kasa nr bezpośredni (25)792-35-12
      • Więcej informacji w zakładce Nasza szkoła >>> Sekretariat