Pobyt w Toruniu rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta z sympatyczną przewodniczką panią Kamilą, która zapoznała nas z historią miasta oraz jego najpiękniejszymi zabytkami. Przez ok. 3 godziny przechadzaliśmy się uliczkami średniowiecznego miasta poznając jego tajemnice:
• Rynek Staromiejski – XIII-wieczny Ratusz, Dwór Artusa, Kamienica pod Gwiazdą, budynek zabytkowej XIX-wiecznej poczty
• Kościół Najświętszej Marii Panny – przykład gotyckiego, halowego kościoła oo. franciszkanów
• Krzywa Wieża – druga, obok wieży z Pizy, najsłynniejsza Krzywa Wieża w Europie
• Gotycka Starówka – wpisana na listę "UNESCO"
• Ruiny Zamku Krzyżackiego – pozostałości po założycielach Torunia - Zakonie Krzyżackim
• Mury Obronne
• Mikołaj Kopernik w Toruniu – odwiedzenie miejsc związanych z Wielkim Astronomem - Dom Kopernika, Pomnik Mikołaja Kopernika, budynki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Była również okazja do “złapania” odrobiny szczęścia – wystarczyło tylko dotknąć żab, osiołka, pieska czy fragmentu średniowiecznego muru … i szczęście gwarantowane!
Niezwykle ciekawym i interesującym punktem wycieczki była wizyta w Domu Legend Toruńskich. Poznaliśmy prawdziwe wydarzenia spisane przez kronikarzy Piotra z Duisburga i Jana Długosza. Warsztaty wzbogacone były o historie o miejscach wciąż istniejących w mieście i nieustannie wzbudzających ciekawość. Podczas pokazu poznaliśmy sześć niezwykłych legend: „O założeniu Torunia przez krzyżaków”,„O wizycie króla Władysława Jagiełły i jego szpetnej przygodzie”,„O flisaku i żabiej pladze”,„O łotrze Szwedku”,„O dzwonie Tuba Dei” i „O Krzywej Wieży i grzechu krzyżaka”.
Kolejnym punktem wycieczki było samodzielne wypiekanie przez uczniów piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą, w Żywym Muzeum Piernika. Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej. Każdy z uczestników otrzymał własnoręcznie wykonany słodki wypiek.
Drugiego dnia wycieczki, pierwszym punktem programu, w którym uczestniczyliśmy był seans w Planetarium. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy film pt. „Wirująca Ziemia”. Nauczyliśmy się rozpoznawać gwiazdy, poznaliśmy podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi, zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. Dowiedzieliśmy się także, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbioróww ciągu roku oraz jaką rolę pełni Gwiazda Polarna i skąd biorą się fazy Księżyca.
Podsumowaniem toruńskich atrakcji było zwiedzanie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Gdy weszliśmy do budynku, od razu naszym oczom ukazało się Wahadło Foucaulta, który dowodzi ruchowi Ziemi wokół własnej osi. Uczniowie bardzo zainteresowali się tym eksponatem.
Centrum było podzielone na 5 różnych pięter. Na każdym piętrze była inna atrakcja. Na pierwszym główną tematyką były „obroty”.Drugie piętro miało bardzo tajemniczą nazwę „rzeka”. Trzecie piętro pokazało nam dwie atrakcje. Pierwszą była wystawa przyrodnicza, a drugą, sala budowniczego.Kolejne piętro pokazało nam kolorowe i wspaniałe eksperymenty, dotyczyły głównie zadań pamięciowych i zręcznościowych. Na szóstym z kolei, poznaliśmy eksponaty związane z kosmosem, anatomią człowieka oraz ciekawymi wynalazkami.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Biura Podróży GLOB za zorganizowanie i realizację atrakcyjnej i aktywnej formy wypoczynku, jaką okazała się wycieczka do Torunia!
Emilia Kałuska, Aneta Lachowska, Elżbieta Szcześnik,
Radosław Łuszczyński, Edyta Doktorska-Rafałek