• 2021 / 22

    • 29.11.2021
     • Dzień Życzliwości i Pozdrowień w świetlicy I.

      29 XI br. świetlica klas pierwszych włączyła się w obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, przypadającego 21 XI. Powstał on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem. Ta szczególna data znana jest obecnie w ponad 180 krajach. Przypomina wszystkim o znaczeniu, ważności bycia dobrym, pomocnym, serdecznym, uprzejmym dla siebie nawzajem nie tylko od święta. Życzliwe usposobienie do drugiego człowieka uszczęśliwia nie tylko obdarowanego, ale też obdarowującego, o czym mogli się przekonać uczestnicy świetlicy nr 1.
      Po wcześniejszym obejrzeniu teatrzyku kukiełek prezentującego bajkę Adama Mickiewicza pt.: „Przyjaciele”, ćwiczeniach dydaktycznych z hasłami motywującymi w roli głównej, podopieczni pani Emilii Jaczewskiej wykonywali laurkę dla najbliższego kolegi/najbliższej koleżanki z puentą utworu wieszcza, która brzmi: „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. W tzw. międzyczasie dzieci wysłuchały wybranych opowiadań Miry Jaworczykowej ze zbioru pt.: „Jacek, Wacek i Pankracek”, dzięki którym dowiedziały się, jakie istnieją dodatnie sposoby rozwiązywania konfliktów, o czym należy pamiętać przyjmując gości, jak doniosłe są: koleżeńskość, szlachetność, uczynność itp. Chęć bycia dla koleżanki, kolegi promykiem słońca, osobą godną zaufania, sympatyczną, kulturalną mogli udowodnić na parkiecie w czasie zabaw integracyjnych, towarzyskich, np. taniec z balonem, taniec na gazecie, tańce zespołowe. Uczniowie mieli okazję wyrazić ideę święta różnorako – w słowach, gestach, mowie ciała, w śpiewie piosenek tematycznych i nie tylko, w sztuce, jaką stanowi taniec, lecz również plastyka. Wykorzystali ją przepięknie, wzruszająco, co dokumentują fotografie, a także kartki z pozdrowieniami, do których obejrzenia serdecznie zapraszam ☺.


      Z pozdrowieniem
      Emilia Jaczewska

    • 25.11.2021
     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ŚWIETLICY NR 1

      „Miś na smutki i radości,

      miś gdy coś Cię bardzo złości,

      miś gdy czasem jest Ci źle,

      miś gdy gorzej czujesz się…”

      Corocznie, 25 listopada, misie na całym świecie obchodzą swoje święto. Dlaczego właśnie tego dnia? Otóż w 1902 roku Teodor Roosvelt - prezydent Stanów Zjednoczonych, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezowocnych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy wystraszonego malucha kazał go uwolnić. Historię tę uwiecznił jeden ze świadków zdarzenia, zaś rysunek, jaki ukazał się w lokalnej gazecie, stał się inspiracją dla producenta zabawek. I tak właśnie narodziła się najpopularniejsza na całym świecie maskotka - MIŚ.

      Tego dnia, podczas zajęć świetlicowych, dzieci wzięły udział w zabawach i konkursach związanych z tematyką powyższego święta. Świetnie poradziły sobie z zagadkami związanymi z popularnymi postaciami misiów z bajek oraz filmów animowanych, układaniem puzzli, a także z wykonaniem prac plastyczno – technicznych „Mój miś”. Ogromną radość sprawiła świetlikom zabawa w „Rodzinę misi”, a wspólne oglądanie filmu „Paddington”, stało się okazją do wspólnego przeżywania zabawnych przygód małego niedźwiadka.

      Świetliki wykazywały ogromne zainteresowanie dzisiejszym świętem, a swoją postawą udowodniły, że zasłużyły na „Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia”.  Okazało się, że mimo wielu nowoczesnych zabawek, pluszowy miś jest wciąż ulubioną maskotką dzieci!

      Aneta Lachowska

    • 25.11.2021
     • Święto Pluszowego Misia

      Święto Pluszowego Misia obchodzimy od 2002 roku - setnych urodzin maskotki lubianej przez wszystkie dzieci.

      25 listopada w świetlicy szkolnej dzieci z grupy III poznały historię powstania pluszowej zabawki, rozbudziły swoje zainteresowania życiem niedźwiedzia polarnego i brunatnego, bawiły się uczestnicząc w konkursach i zabawach zespołowych oraz oglądając filmy o niedźwiadkach i bajki z udziałem misiów - maskotek. Prezentacja multimedialna zawierała również ciekawostki ze świata związane misiowymi czasopismami, konkursami, piknikami a nawet rekordami z księgi Guinnessa.

      Cykl zajęć został zwieńczony wykonaniem różnorodnych prac plastycznych – kolorowanek, wycinanek, wyklejanek i innych zadań rozwijających kreatywność.

      Dorota Żebrowska

    • 24.11.2021
     • Spotkanie z osobą popularną. Karolina Młynik - droga do sukcesu.

      W dniu 24 listopada 2021 roku do świetlicy na spotkanie z uczniami klas starszych przybyła Karolina Młynik - mieszkanka Węgrowa, wielokrotna medalistka Kickboxingu, Fighter Cup,  uczestniczka zawodów i turniejów lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych (również telewizyjnych), osoba zasłużona dla węgrowskiego, mazowieckiego i ogólnopolskiego sportu.

      Dzięki uprzejmości Pani Elżbiety Żołędowskiej, która zainicjowała spotkanie, dzieci z grupy drugiej i trzeciej dowiedziały się o wpływie sportu na rozwój człowieka, poznały (na przykładzie Pani Karoliny) drogę do sukcesu, pasję do rywalizacji sportowych, zasady turniejów Semi Kontact, Light Contact, Full Contact, Low Kick i wysłuchały wspomnień Pani Karoliny, która na spotkanie przyniosła swoje trofea: medale zdobyte w całej karierze sportowej, tworzące niesamowite dzieło - obraz przestrzenny oprawiony w wielką drewnianą ramę.

      Fitness pasja naszego gościa - “kreatora ruchu” doskonale wiąże się z tematyką prozdrowotną ujętą w planie pracy świetlicy szkolnej.

      Ogromną ciekawość uczestników spotkania przykuła prezentacja zdjęć - sportowych wspomnień Pani Karoliny od najmłodszych lat, po dzień dzisiejszy oraz projekcja filmów z zawodów zręcznościowych Ninja Movement. Nasz “węgrowski Achilles” (żeński) z uśmiechem, żartem i przymrużeniem oka pokazała jak ważna jest koncentracja i skupianie się na wszystkich szczegółach wykonywanych czynności, bo czasem drobny szczegół (np. zmoczona pięta) może zadecydować o przegranej.

      Żegnając naszego niecodziennego gościa, nauczycielka z grupy trzeciej - Dorota Żebrowska zachęciła dzieci do rozwijania swoich pasji i wyraziła nadzieję, że być może wśród uczestników spotkania są osoby, które pójdą w ślady Pani Karoliny Młynik i stworzą swoje drużyny w dyscyplinach sportu coraz popularniejszych na całym świecie i być może zechcą też współpracować z Panią Karoliną.

      Dorota Żebrowska

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI W ŚWIETLICY NR 1

      Każdy jest inny, każdy wyjątkowy.

      Słowa: gorszy, lepszy - wyrzuć ze swej głowy.

      Niechże każdy sobie myśli, mówi, żyje po swojemu,

      Pod warunkiem, że nie robi tym krzywdy drugiemu.

      Corocznie, 16 listopada, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Data tego święta nie jest przypadkowa. 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na temat Zasad Tolerancji, która mówi: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja to harmonia różnorodności.”

      W świetlicy nr 1, dzień ten również stał się okazją do refleksji nad własną postawą wobec innych osób. Świetliki wzięły udział w zajęciach, których celem było kształtowanie postawy tolerancji, szacunku i empatii. Dzieci zdefiniowały pojęcie tolerancji w kontekście osób niepełnosprawnych, obcokrajowców, a także osób innego wyznania, kultury i koloru skóry.  Film edukacyjny „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji” skłonił do rozmowy na temat potrzeby odmienności i akceptacji drugiego człowieka bez względu na wygląd, status materialny czy pochodzenie.

      Podsumowaniem zajęć, celem wzmocnienia poczucia własnej wartości, było wyjaśnienie zasad zabawy „Lustro”, którą dzieci miały samodzielnie wykonać w domu. Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu towarzyszyły świetlikom, pogłębiły ich wiedzę na temat akceptacji oraz postawy wobec innych osób, a także otworzyły serca i zachęciły do walki z brakiem tolerancji.

      Aneta Lachowska

    • 08.11.2021
     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w świetlicy I.

      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, któremu patronuje Walt Disney, przypada 5 listopada. Święto to wychowankowie p. Emilii Jaczewskiej rozpoczęli od wysłuchania baśni H. Ch. Andersena pt.: „Dziewczynka z zapałkami” i „Brzydkie Kaczątko”. Potem ważyli w myślach ideę utworów literackich, którą wysunęła na pierwsze miejsce prowadząca. Odgadywali zagadki dotyczące bajkowych bohaterów, słuchali muzyki z filmów animowanych, a także wykonywali serca z kolorowego papieru metodą origami – zakładki dla pani bibliotekarki.
      Pani Joanna Zawadzka 8 listopada niczym dobra wróżka zapoczątkowała spotkanie z uczniami „zaklęciem”, to jest zaproszeniem do kolorowej, wesołej, fantastycznej przygody. Wkroczyli w nią tanecznym krokiem z piosenką pt.: „Witajcie w naszej bajce” na ustach. Podopieczni bawili się w skojarzenia: „Jaka to bajka?”. Próbowali odpowiedzieć na pytania: „Do czego potrzebne są dzieciom bajki”, jakie tytuły znają. Niektóre z nich mieli rozpoznać w formie zagadek. Pani bibliotekarka odczytała wiersz Doroty Gellner zatytułowany „Bajeczka”. Następnie przeszła do quizu, który to uczestnicy świetnie rozwiązali. Najwięcej emocji, ekscytacji wzbudziły zabawy manualne, zręcznościowe w grupach, których zadanie polegało na jak najszybszym oddzieleniu grochu od fasoli („pomoc Kopciuszkowi”) oraz na podawaniu sobie jabłka („zatrute jabłko”) w taki sposób, by na znak: „stop muzyka” nie zostać jego posiadaczem. Do nich zaliczały się układanki z puzzli wydruku prowadzącej, z których powstała mini wystawa na tablicy szkolnej.
      Na pamiątkę wspólnej „wędrówki” po świecie baśni i bajek pani Emilia z dziećmi  wręczyła jej przewodnikowi (pani Zawadzkiej) wspomniany podarek. Niech przywołują pamięć radosnej atmosfery zabawy edukacyjnej, jak również wdzięczności za nią wychowawcy i świetlików klas pierwszych ☺.

      Emilia Jaczewska

    • 24.10.2021
     • Dzień bez maila

      Świat bez maila? Trudno to sobie wyobrazić! W świecie dorosłych tego typu święto ma zachęcić do bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami oraz klientami. Dla dzieci jest to powód do zrozumienia, że prawdziwego kolegi nie zastąpi żadna gra, żadna aplikacja, żaden komunikator czy media społecznościowe. Bezpośredni kontakt z rówieśnikami jest najcenniejszy i pozostawia wiele ciekawych wspomnień budzących miły uśmiech na twarzy po wielu latach.

      W ostatnim tygodniu października odwiedziła nas Pani Monika Marczak. Spotkanie z psychologiem i doświadczonym pedagogiem było okazją do dyskusji na temat uzależnień i niebezpieczeństw czyhających na małego i młodego użytkownika sieci internetowej.

      Żywe dyskusje dzieci z grupy drugiej i trzeciej zakończyły się oglądaniem filmów z serii “Sieciaki”. Projekcja dwóch odcinków była podsumowaniem wszystkich informacji i wiadomości ze spotkania.

      Agnieszka Antońska, Grażyna Kryńska, Dorota Żebrowska

    • 11.10.2021
     • „Profilaktyka zdrowotna w okresie jesienno – zimowym” - prelekcja w świetlicy nr 1.

      „Profilaktyka zdrowotna w okresie jesienno – zimowym” - prelekcja w świetlicy nr 1.

      Sezon jesienno - zimowy to czas, gdy niekorzystnie zmienia się pogoda. Obniżenie temperatury powietrza na zewnątrz powoduje, że łatwiej się przeziębiamy. W trosce o zdrowie naszych najmłodszych podopiecznych, 11 października 2021 r. z wychowankami świetlicy nr 1 spotkała się pielęgniarka szkolna – pani Agata Tabor. Głównym celem prelekcji była profilaktyka zdrowotna w okresie jesienno – zimowym.

      Dzieci zdobyły szereg ważnych informacji na temat zdrowego odżywiania, właściwego doboru ubioru względem warunków atmosferycznych, zalet codziennej aktywności oraz właściwego wypoczynku.  Zdobyły cenne wskazówki na temat ochrony przed wirusami przenoszonymi droga kropelkową, dotyk a także zabawę.

      Na zakończenie spotkania pani pielęgniarka przekazała świetlikom pamiątkowe dyplomy.

      Bardzo dziękujemy pani Agacie Tabor za ciekawą i cenną prelekcję, a wszystkim świetlikom życzymy dużo zdrowia! zdjęcia>>>

      Emilia Jaczewska, Aneta Lachowska

    • 15.10.2021
     • Konkurs Fotograficzny “Zielony Węgrów w obiektywie”

      Konkurs Fotograficzny “Zielony Węgrów w obiektywie”

      Dbałość o czyste środowisko jest potrzebna wszystkim mieszkańcom naszej planety. Z tego powodu na całym świecie prowadzone są kampanie edukacyjne, projekty sprzyjające ochronie środowiska i działania podtrzymujące świadomość potrzeby dbania o naturalne otoczenie.

      My, mieszkańcy naszego miasta możemy być dumni, że żyjemy w mieście pełnym zieleni i mamy możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Mieszkańcy miasta i przybysze zauroczeni jego naturą często uwieczniają na fotografii znane nam miejsca wyglądające ciekawie i przyjemnie.

      Uczestnicy zajęć świetlicowych wykorzystali swoje zdjęcia do stworzenia kolażu “ZIELONY WĘGRÓW” i przystąpili do konkursu “ZIELONY WĘGRÓW W OBIEKTYWIE” ogłoszonego przez Urząd Miasta w Węgrowie.

      Nasze fotograficzne spostrzeżenia zieleni obszaru miejskiego otrzymały II miejsce w konkursie, za co Szkoła otrzymała nagrodę w postaci dużego serca – skarbonki na nakrętki, kompostownik oraz zestaw koszy do segregacji odpadów.

      Autorki zdjęć Antonina Murawska z klasy IVA, Marika Pietruczanis – IVA, Zofia Wasążnik - VA, Marcelina Murawska – VIA, Maja Nowak – VIC oraz Magdalena Klimaszewska – VIIC swoje ciekawe ujęcia węgrowskiej zieleni zaprezentowały w konkursie świetlicowym.

      Do kolażu zostały dołączone zdjęcia opiekunki działań konkursowych – Doroty Żebrowskiej, pracownika świetlicy szkolnej. zdjęcia>>>

      Dorota Żebrowska

    • 09.10.2021
     • ŚWIATOWY DZIEŃ ZNACZKA POCZTOWEGO

      ŚWIATOWY DZIEŃ ZNACZKA POCZTOWEGO

      9 października obchodzony jest Światowy Dzień Znaczka Pocztowego oraz Światowy Dzień Poczty.

      Każdego roku Poczta Polska oddaje w ręce klientów i filatelistów wiele wspaniałych wydawnictw, które edukują, przypominają o najważniejszych wydarzeniach i postaciach, upamiętniają wielkie rocznice oraz zapełniają ludzką potrzebę obcowania z kulturą czy sztuką.

      Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klas II, III i IV mieli możliwość poznania historii znaczka pocztowego, który jest podstawowym środkiem uiszczania opłat za usługi pocztowe. Z zaciekawieniem patrzyły na pierwszy brytyjski znaczek z wizerunkiem angielskiej Królowej Wiktorii (z 1840 roku) i pierwszy polski znaczek o wartości 1 załót = 10 kopiejek (z 1860 roku).

      Kształty, sposoby tworzenia znaczków, ich treści, nominały oraz wartość kolekcjonerska były prawdziwą ciekawą gratką i inspiracją do powstania nowych kolekcjonerskich zainteresowań.

      Na koniec dzieci zaprojektowały swoje własne znaczki pocztowe, które można zobaczyć na wystawie prac.

      Na pożegnanie znaczek na kartkę naklejamy i wszystkich serdecznie ze Świetlicy pozdrawiamy! zdjęcia>>>

      Grażyna Kryńska i Dorota Żebrowska

    • 20.09.2021
     • „Paleta emocji widziana oczami pierwszoklasistów ze świetlicy nr1”.

      „Paleta emocji widziana oczami pierwszoklasistów ze świetlicy nr1”.

      20 września br. wychowawcy świetlicy z podopiecznymi przywitali panią Magdalenę Wyszogrodzką, psycholog z naszej szkoły. Gość wstępem wizyty w świetlicy uczynił prezentację pełnionego zawodu, po czym przeszedł do słowa kluczowego tematu spotkania, tj. emocji. Uczestnicy zajęć metodą „burzy mózgów” udzielali odpowiedzi na pytania prowadzącej, m.in. na te, które dotyczyły analizy wyrazów twarzy ze zdjęć, jak również na te, czy emocje są dobre, czy złe, które są przyjemne, a które nie. Pani psycholog przeprowadziła szybki test na nazwanie pokazywanych emocji, po czym przeczytała „Podróż do wesołego miasteczka Tomcia” – bajkę edukacyjną dla najmłodszych. Skierowała do dzieci pytania odnoszące się do tekstu z akcentem na uczucia, doświadczenia pierwszoplanowego bohatera. Wręczyła karty pracy z zadaniem połączenia emocji z odpowiednimi emotikonkami. Na zakończenie, zachęciła uczniów do przyglądania się swoim emocjom, odczuciom.
      Dzieci aktywnie wzięły udział w zajęciach, imponująco długo skupiając uwagę na problematyce oraz toku spotkania. Poznały nowe pojęcia, nauczyły się rozpoznawać nastrój po mimice oraz w poszczególnych sytuacjach postaci fikcyjnych.
      Mamy nadzieję na nie jedną jeszcze wizytę p. Magdaleny Wyszogrodzkiej w świetlicy klas pierwszych, a za tę serdecznie dziękujemy. foto>>>
      Emilia Jaczewska, Aneta Lachowska
    • 15.09.2021
     • Międzynarodowy Dzień Kropki w świetlicy nr 1.

      Międzynarodowy Dzień Kropki w świetlicy nr 1.

      Świetliki z klas pierwszych rozpoczęły zajęcia od wysłuchania fragmentu tej prostej,        a jakże inspirującej książki. Wspólnie odczytaliśmy przekaz płynący z opowieści: „Dokąd może zaprowadzić pomysłowość i wyobraźnia”? Mała Vashti wprowadziła świetliki w świat nieograniczonej wyobraźni oraz twórczej kreatywności.
      "Kropka" Petera H. Reynoldsa stała się inspiracją dla wielu nauczycieli, którzy zainaugurowali coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. To przypadające 15 września święto jest celebrowane już w ponad stu krajach, stając się okazją do twórczych działań w przedszkolach i szkołach.
      Dzieci chętnie wzięły udział w zajęciach plastycznych, które skłoniły do odkrycia swoich mocnych stron oraz skrywanych talentów. Jak pokazały wykonane prace, mała kropka może zdziałać cuda w umysłach młodych, wkraczających w szkolne życie, ludzi, wszak w każdym z nas może drzemać wyjątkowy talent! foto>>>
      Emilia Jaczewska, Aneta Lachowska
    • 10.09.2021
     • Z uśmiechem w nowy rok szkolny – witamy świetliki 2021/2022!

      Z uśmiechem w nowy rok szkolny – witamy świetliki 2021/2022!

      Wszystkim pierwszoklasistom życzymy owocnej pracy, a także współpracy z nauczycielami (J) oraz samych pozytywnych wrażeń w bieżącym roku szkolnym.
      Powitanie uczniów klas pierwszych na świetlicy szkolnej nr 1, wymiana uśmiechów i zdań o charakterze zapoznawczym naznaczyły pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. Zabawy integrujące pozwoliły nowo przybyłym łagodnie przekroczyć próg świetlicy, poznać jej zwyczaje oraz specyfikę pracy. Dzieci zaznajomiły się ze „Wspaniałymi wakacjami wiewiórki Marysi” (tekst Irminy Żochowskiej), po czym dzieliły się swoimi wrażeniami i wspomnieniami z minionego czasu. Najmilsze chwile uwieczniły pędzlem w szeregu prac plastycznych. Asymilację w nowym miejscu miały ułatwić słuchane wierszyki, utwory muzyczne, zagadki o babim lecie i  powrocie do szkoły, jak również opowiadanie pt.: Kredki Małgorzaty Musierowicz. Uczniowie zostali zapoznani z przepisami BHP oraz zasadami i regulaminem świetlicy szkolnej. foto>>>
       
      Aneta Lachowska, Emilia Jaczewska
    • 10.09.2021
     • Zasady selektywnej zbiórki odpadów

      Zasady selektywnej zbiórki odpadów

      W dniach 8-10.09.2021r. W ramach Kampanii Edukacyjnej Węgrowa „Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Miasta Węgrów przy ulicy Prostej” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 odbyły się spotkania uczniów naszej szkoły i przedszkolaków z prezesem Zarządu Fundacji Polish-American Development Council-Panem Romualdem Burczykiem.
      Spotkania dotyczyły zasad selektywnej zbiórki odpadów. Dzieci dowiedziały się w jakim celu segregujemy odpady i co można z nich ponownie wytworzyć (stroje sportowe, polary itp.).
      Uczniowie otrzymali kolorowe plany lekcji, zakładki przypominające nam zasady recyklingu. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. foto>>>
      Agnieszka Antońska
  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
   • spwegrow@gmail.com
   • (+25) 792-30-97
   • 07 - 100 Węgrów ul. T. Kościuszki 16