• SUKCESY UCZNIÓW W KONKURSIE DIECEZJALNYM

          • „NIEPEŁNOSPRAWNY – NIE ZNACZY NIESZCZĘŚLIWY” 

            Pod takim hasłem została zorganizowana IV edycja Diecezjalnego Konkursu „Wartościowe Opowieści”. Jego podsumowanie odbyło się 9 listopada w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. 
            W tym roku organizatorzy skupili się na zagadnieniu niepełnosprawności. Celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzeby innych, często słabszych, wymagających wsparcia, niepełnosprawnych. Na konkurs wpłynęło 109 prac plastycznych, 3 wywiady, 25 prezentacji multimedialnych, 8 projektów edukacyjnych z 26 szkół podstawowych należących do diecezji drohiczyńskiej i spoza niej. Łącznie w konkursie wzięło udział 154 uczniów. Zaangażowanych było 40 opiekunów. 
            Gala wręczania nagród zgromadziła nie tylko organizatorów, uczestników, ich rodziców i opiekunów, ale także osoby wspierające ideę konkursu, patronów honorowych oraz sponsorów nagród. 
            Wśród laureatów poszczególnych kategorii znaleźli się uczniowie naszej szkoły, którzy zostali przygotowani przez s. Małgorzatę i ks. Michała. 
            W kategorii plastycznej z klas 1-3 nagrody otrzymali: 
            - III miejsce - Marcelina Sulich kl.III a 
            – wyróżnienie- Paweł Molski –kl. I a
             W kategorii multimedialnej z klas VI -VIII: 
            - I miejsce – Kacper Zygmunt i Maria Świętochowska
            - III miejsce – Maja Rybak i Oliwier Grochowski
            - Wyróżnienie – Jakub Wakulicz
             Cieszymy się sukcesami i gratulujemy zwycięzcom. Dziękujemy również pozostałym uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Wierzymy, że nie będą rezygnowali i nadal będą próbować rozwijać swoje talenty biorąc udział w kolejnych konkursach.


             s. Małgorzata Szyszka 
            zdjęcia: Elżbieta Molska

          • Wycieczka do Warszawy

          • 3 listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, zorganizowanej w ramach programu „Poznaj Polskę”. 

            Zwiedziliśmy naszą stolicę Śladami Powstania Warszawskiego. Rozpoczęliśmy spacerem od Grobu Nieznanego Żołnierza, ul. Świętojańską, zatrzymaliśmy się przy Bazylice św. Jana – zobaczyliśmy powstańcze barykady i niemieckie „Goliaty”, następnie ul. Brzozowa i „Dom Profesorów”, ul. Podwale i Pomnik Małego Powstańca, ul. Kilińskiego 3 – wybuchowy koń trojański, ul. Długa 7 – spalony szpital powstańczy, ul. Freta – Kościół św. Jacka, Rynek Nowego Miasta i Kościół Sakramentek pw. św. Kazimierza, Pomnik Bohaterów Powstania i właz do kanału. Udaliśmy się  na cmentarz Powstańców Warszawy i minutą ciszy uczciliśmy pomordowanych przy Pomniku „Polegli-Niepokonani,   odwiedziliśmy groby powstańców na Cmentarzu Powązkowskim Wojskowym oddając hołd Rudemu, Alkowi , Zośce i wielu innym bohaterom Powstania Warszawskiego. Ostatnim punktem naszej wycieczki było  Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczące się w budynku zabytkowej elektrowni tramwajowej, które  zostało otwarte w 60 rocznicę wybuchu walk o Warszawę. Muzeum jest  wyrazem hołdu dla warszawiaków, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL.  Na terenie Muzeum znajduje się tzw. Park Wolności z Murem Pamięci, gdzie wyryto ponad 10 tysięcy nazwisk poległych Powstańców. 

            Dziękuję B.Gadomska, M.Kowalczyk, A.Sińczuk


            Tekst i zdjęcia; Agnieszka Zarzycka

          • LISTOPADOWE ŚWIĘTOWANIE

          •     11. Listopada 1918r. to ważna data w historii Polski. Tego dnia, jak co roku, czcimy pamięć wszystkich, którzy polegli walcząc o wolność Ojczyzny. Wspominamy także z wdzięcznością te pokolenia, które przez 123 lata niewoli nie zapomniały o wolnej, niepodległej Polsce, wierząc w Jej powrót, przekazując tę wiarę swoim dzieciom i wnukom.
                W węgrowskich obchodach 104. rocznicy odzyskania niepodległości nie mogło zabraknąć delegacji naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 10:30. Zgromadziła ona wielu gości: delegacje, poczty sztandarowe oraz rzesze wiernych. 
            Po Mszy Świętej udaliśmy się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

            Barbara Czapska

          • POLSKA TO: JA, TY, MY

          • Rocznica odzyskania niepodległości to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu szkolnym, ponieważ kształtuje postawy patriotyczne, uczy szacunku do historii Ojczyzny. W dniu 10 listopada   społeczność szkolna uroczyście obchodziła  Święto Niepodległości, które jest bardzo ważnym dniem dla każdego Polaka. Uczczono pamięć odzyskania przez nasz kraj niezależności po 123 latach zaborczej niewoli. Uczniowie z powagą i zainteresowaniem uczestniczyli w apelach.O symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie  odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu 2022”.  Podczas zajęć edukacyjnych w klasach i świetlicach podejmowano różne aktywności patriotyczne, przygotowano dekoracje w barwach narodowych. 

            Elżbieta Żołędowska 
            Zespół do Spraw Promocji

             

          • BAJKOWE ZAJĘCIA W ŚWIETLICY

          • W świetlicy szkolnej również obchodzono Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto to ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya – jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci. 

            Chętni uczniowie przyszli do szkoły przebrani za ulubioną bajkową postać. Natomiast ci, którzy nie przebrali się, mieli okazję uczynić to w świetlicy, w której czekały na nich kostiumy i rekwizyty pochodzące ze znanych bajek. 

             Możliwość komponowanie stroju i dobór rekwizytów sprawiła uczniom wielką radość. Jeszcze bardziej cieszyło ich pozowanie „na ściance”. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły utworów. Ponadto rozwiązywały zagadki i rebusy oraz nazywały rekwizyty pochodzące z różnych bajek. Na zajęciach dzieci rysowały wybraną przez siebie postać bajkową lub kolorowały bajkową kolorowankę. Te, jak to określił jeden z uczniów, „bajkowe zajęcia” bardzo podobały się dzieciom.

            Bajkowe zajęcia zorganizowały panie: Emilia Jaczewska i Danuta Chylińska

            Danuta Chylińska
             

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JEŻA

          • „Idzie jeż, idzie jeż,

            Może ciebie pokłuć też!...” 

            Jan Brzechwa 

            10 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jeża. Specjalny dzień dla kolczastego ssaka ustanowiony został w trosce o jego ochronę. Jeże, mimo że w Polsce znajdują się pod ochroną, narażone są na wiele cywilizacyjnych niebezpieczeństw. Warto zatroszczyć się o te zwierzątka nie tylko na co dzień, ale i przed zimą, i w zaciszu ogrodu zostawić dla nich pryzmę liści opadłych z drzew. 

            Jeże to bardzo pożyteczne i spokojne zwierzęta. Prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Są bardzo pożądane w każdym ogrodzie, ponieważ nie niszczą ogrodu i sprzyjają człowiekowi w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Niestety, wiele z nich ginie pod kołami samochodów, pod kosiarkami, zostaje spalonych podczas porządków ogrodowych. Zagrożeniem są dla nich też psy, środki chemiczne, trutki... 

            Jeżom można pomagać. Zostawmy w ogrodzie trochę dzikiej przestrzeni, wystawmy miseczkę z karmą lub surowym mięsem. W ogródku warto zbudować domek dla jeża, w którym wygodnie spędzi on zimę. Jeśli zamierzamy palić liście i gałęzie, sprawdźmy najpierw czy nie przebywa tam jeż. Uważnie kośmy trawę. Nie chlorujmy i nie odkażajmy chemikaliami wody. Do walki ze szkodnikami używajmy naturalnych, biologicznych środków. Warto zachęcić jeże do zamieszkania w ogrodzie i zadbać o spokój i bezpieczeństwo dla nich przez okres jesienno-zimowy, kiedy to jeże są w stanie hibernacji. 

            Dzień Jeża był obchodzony również w świetlicach szkolnych. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego nt. życia i zwyczajów jeży, wysłuchaniu wierszy o jeżach, rozwiązaniu zagadek i kalamburów dotyczących jeży dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami, opowiadały o spotkaniach z jeżami. Świetliczaki wykonały także prace plastyczne - jeże z papieru oraz jeże z zasuszonych kolorowych liści.  

            Mamy nadzieję, że w przyszłym roku więcej jeży znajdzie zimowe schronienie w naszych ogrodach. Chrońmy jeże! One są pożyteczne!  

            Ewa Jaskulska 

          • Jesienią malowane

          • Piękna złota jesień zachwyca pięknymi barwami. W naszej szkole można ją znaleźć  w klasach i korytarzach.

            Elżbieta Żołędowska 
            Zespół do Spraw Promocji

          • Wycieczka do Kazimierza Dolnego

          • 25 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami z Ukrainy uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego. Celem wyjazdu była integracja uczniów z Polski i Ukrainy, pokazanie naszym gościom najpiękniejszych miejsc w Polsce. 
            Kazimierz Dolny to jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych polskich miasteczek w województwie lubelskim. Uczniów zachwycił rynek z renesansowymi kamienicami . Ponadto uczestnicy wycieczki zobaczyli Mały Rynek, Synagogę, Górę Trzech Krzyży z punktem widokowy na miasteczko i dolinę Wisły, ruiny zamku i basztę.
            Pogoda i nastrój dopisały, karaoke zintegrowało!!!


            Dziękujemy Stowarzyszeniu AVSI Polska za sfinansowanie wyjazdu.


            Zespół do Spraw Promocji i organizator wyjazdu
            Agnieszka Zarzycka

             

          • ŚWIĘTO KUNDELKA

          • Święto kundelka wprowadzono 24 X 1997 roku. Powstało ono, aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność, ale również po to, aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą, a często najgorzej traktowaną przez człowieka grupę psów. 
            Dzień kundelka to doskonała okazja do przypomnienia kilku zasad dotyczących odpowiedzialnej opieki nad wszystkimi psami oraz do zwrócenia uwagi na poprawę bytu  wszystkich bezdomnych psów oczekujących na nowych właścicieli, np. w schroniskach. 
            Najlepiej zaopiekować się kundelkami, które są zwykle zdrowsze od psów rasowych, dłużej żyją, mają mniej zaburzeń, są mniej nerwowe, są bystre oraz posiadają wiele różnych  umiejętności. Są niepowtarzalne, niestety często traktowane są, jak psy drugiej kategorii.
            Dzień kundelka – 25 X 2022 r. obchodzony był również  w świetlicach szkolnych. Na podstawie obejrzanego filmu, plansz dydaktycznych oraz własnych doświadczeń uczniowie wypowiadali się na temat bohaterów dnia – kundelków. Ponadto dzieci rozwiązywały zagadki, rebusy, słuchały wierszy, wykonywały ciekawe prace plastyczne oraz uczyły się piosenki pt.”Pies na medal”.
            Mamy nadzieję, że informacje dotyczące opieki nad pieskami i innymi zwierzątkami, zostaną przekute w czyny.

            Grażyna Kryńska

          • ŚWIATOWY TYDZIEŃ MISYJNY - „BĘDZIECIE MOIMI ŚWIADKAMI”

          • W poniedziałek 24 października br. z okazji Światowego Tygodnia Misyjnego gościliśmy w murach naszej szkoły, ks. Mirosława Puchacza – dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Drohiczyńskiej. Na początku spotkania, Pan Dyrektor Krzysztof Litka, powitał Gościa i podziękował za przyjęcie zaproszenia. Poinformował uczniów, że ksiądz Mirosław przez długie lata głosił Ewangelię w Papui Nowej Gwinei. 
            Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu w dwóch grupach wiekowych. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści księdza misjonarza, który mówił o problemach z jakimi muszą się zmagać ludzie mieszkający w ubogich częściach Papui Nowej Gwinei. Następnie misjonarz zaprosił uczestników spotkania na wirtualną wycieczkę. Uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawych rzeczy o mieszkańcach tego kraju, np., że jest to wyspa, która ma ok. 9 mln mieszkańców, z czego większość stanowią Papuasi. Kraj ten jest najbardziej zróżnicowanym językowo zakątkiem świata. Główne języki kontaktowe to malajski, tok pisin i hiri motu. Oprócz tego używane są języki indonezyjski i angielski. 
            Chętni uczniowie zadawali pytania. Dzieci były zainteresowane, jak wygląda szkoła, gdzie ludzie mieszkają, co jedzą, czy mają telefony komórkowe? Były bardzo zdziwione słysząc, że ludzie nie mają nawet prądu. Misjonarze i siostry zakonne prowadzą szereg sierocińców, ponieważ żyje tam wiele osieroconych dzieci. Ludzie na terenach misyjnych umierają przedwcześnie z powodu chorób, braku opieki medycznej, dostępu do czystej wody, braku higieny. Dzieci poprosiły księdza misjonarza, aby powiedział modlitwę w języku , w którym uczył jej swoich małych parafian przygotowujących się do I Komunii Świętej i ministrantów. 
            Spotkanie było ubogacone licznymi rekwizytami, które ks. Mirosław przywiózł ze sobą. Uczniowie chętnie oglądali barwne stroje i rękodzieła wykonane przez tamtejszą ludność. Na koniec spotkania siostra Małgorzata wraz z przedstawicielami klas 1-3 podziękowała księdzu za przyjęcie zaproszenia oraz poinformowała, że nasza szkoła angażuje się w adopcję dzieci z Afryki, zapewniając im naukę. Zapewniła o pamięci modlitewnej za misje. 
            Uczestnicząc w tym niecodziennym spotkaniu kolejny raz mieliśmy okazję przekonać się, jak piękne jest życie, kiedy daje się coś z siebie innym; życie przepełnione miłością, otwartością i troską o drugiego człowieka. 

            s. Małgorzata Szyszka 
            zdjęcia: Małgorzata Szyszka, Elżbieta Żołędowska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
      • (+25) 792-30-97
      • 07 - 100 Węgrów ul. T. Kościuszki 16 Poland
      • Księgowość - Kasa nr bezpośredni (25)792-35-12
      • Więcej informacji w zakładce Nasza szkoła >>> Sekretariat