SCWEW w Węgrowie
МИРНОГО І ТЕПЛОГО РІЗДВА
WESOŁYCH I CIEPŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
Święta w Ukrainie obchodzone są od 6 do 8 stycznia, choć okres świąteczny trwa jeszcze przez 12 dni. Wigilia przypada na 6 stycznia, kolejny dzień to Boże Narodzenie. Po tym czasie jeszcze przez prawie 2 tygodnie praktykuje się wiele świątecznych rozrywek.
Z tej okazji Uczniom z Ukrainy i Ich Rodzinom składamy najserdeczniejsze życzenia:
Хай Різдво
принесе багато здоров'я,
щастя, віри і надії,
і любов і процвітання будуть з вами щодня
директор, викладачі, адміністрація та обслуговуючий персонал та учні
Niech Święta Bożego Narodzenia
przyniosą Wam wiele zdrowia,
szczęścia, wiary i nadziei,
a miłość i pomyślność będzie z Wami w każdym dniu
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie.
WIGILIA I BOŻE NARODZENIE W UKRAINIE
Możesz zapamiętać to w następujący sposób: kiedy Polacy mają Święto Trzech Króli, Ukraińcy przygotowują się do Святвечора (Wigilii). A następnego dnia, 7 stycznia, rozpoczyna się Різдво (Boże Narodzenie).
W Wiglię, z pierwszą gwiazdką na niebie, gospodarz wnosi do chaty дідух (diduch), przemawiając: “Дідух - до хати, біда - з хати” ("Diduch do chaty, biada z chaty").
Co to jest diduch? Jest to snop pszenicy lub żyta, symbolizujący urodzaj, którego oczekiwano w nadchodzącym roku. Diduch uosabia również więź z duchami przodków, stąd też jego nazwa (“дід” to po ukraińsku “dziad”). Uważa się, że zmarli krewni razem z całą rodziną biorą udział w різдвяній вечері (wieczerzy wigilijnej). Współcześnie, w miastach ukraińskich, można zobaczyć diducha na placu głównym, czasami obok niemającej korzeni w ukraińskiej tradycji choinki.
Tradycyjna ukraińska wieczerza wigilijna składa się z dwunastu potraw, wśród których powinny być: борщ (barszcz), риба (ryba), гриби (grzyby), вареники (pierogi), голубці (gołąbki), узвар (kompot z suszonych owoców) oraz кутя (kutia). Kutia jest najważniejszym daniem wigilijnym, przygotowuje się ją z kaszy pszennej z dodatkiem maku, miodu, orzechów i rodzynek. Warto też wspomnieć, że przez całą wieczerzę wigilijną na środku stołu pali się свічка (świeca).
Po wieczeczy wigilijnej rozpoczyna się kolędowanie. Śpiewa się wtedy charakterystyczne ukraińskie колядки (kolędy). Najpopularniejszą z nich możesz usłyszeć tu:
https://www.google.pl/search...
Ciekawy jest fakt, że w pierwsze dwa dni świąt Ukraińcy (nawet niewierzący) mówią na powitanie: “Христос рождається!" (współczesna wersja to: “Христос народився!”, czyli "Chrystus się narodził") i odpowiadają “Славімо Його!” (Sławmy Jego).
,,Uczestniczyłam zarówno w polskiej, jak i ukraińskiej wieczerzy wigilijnej, więc mogę stwierdzić, że obchodzimy Wigilię i Boże Narodzenie bardzo podobnie. Aby nie mówić długo o podobieństwach, pod sam koniec tego artykułu skupię się na aktualnych różnicach:
Na Ukrainie nie ma zwyczaju wystawiania szopek w cerkwiach, rzadko obdarowujemy się prezentami, nie łamiemy się też opłatkiem, a rolę głównej potrawy odgrywa nie karp, lecz wspomniana wcześniej kutia. Pewną różnicą jest bardzo rozpowszechnione pozdrowienie “Христос рождається” i stawianie diducha. Ale przede wszystkim różni nas data, ponieważ w Ukrainie stosowany jest do tradycyjnych wydarzeń kalendarz juliański'' .
Autorka artykułu - Anastazja Herasymuk.
D. Chylińska
Zespół do Spraw Promocji
źródło: https://ukrainski.online/.../wigilia-i-boze-narodzenie-na...
WYSTĘP UCZNIÓW KLASY II c
20 grudnia 2022 roku w świetlicy szkolnej odbył się występ uczniów klasy II c, którzy - zgromadzonej publiczności - zaprezentowali 4 scenki: „Kucharki”, „Teleludek”, „Mamusie” oraz „O kocie co palił fajkę”. Każda ze scenek zawierała jakieś pouczenie.
Występ przygotowywany był podczas zajęć teatralnych realizowanych w ramach „Zadania publicznego pn. W poszukiwaniu pasji dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego”.
W scenkach wystąpili: Tosia Borowa, Hania Cieślukowska, Maja Dejnarowicz, Julia Frąckiewicz, Igor Grabarek, Hania Księżak, Bartek Peranek, Szymon Roguski, Zuzia Wójcik. W scence o kucharkach powinno być 6 kucharek. Niestety było tylko 5, ponieważ Asia Wolert była nieobecna z powodu choroby.
Aktorzy zostali nagrodzeni brawami oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panią kierownik - Agnieszkę Antońską.D. Chylińska – prowadząca zajęcia teatralne
foto: J. Zawadzka24
ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA - to doskonała okazja do uroczystych wystrojów naszych domów. Dnia 16 grudnia 2022 r. w świetlicy klas I mieliśmy przyjemność gościć panią Elżbietę Batorowicz. Zaprezentowała ona dzieciom wykonane przez siebie ozdoby bożonarodzeniowe oraz wyjaśniła, w jaki sposób zostały zrobione. Niektóre z prac powstały wyłącznie z materiałów recyklingowych. Wszystkie ozdoby niezwykle przypadły do gustu małym odbiorcom oraz wzbudziły duże zainteresowanie.
Podczas spotkania dzieci miały okazję samodzielnie wykonać efektowne mikołajki i gwiazdki, aby później udekorować nimi choinki w swoich domach.
Elżbieta Chojecka
11
Zaproszenie do udziału w konkursach
ŚPIEWAJ I TAŃCZ ZIEMIO CAŁA DLA JEZUSA 🙂 💕💕🙂 💕 🙂
Adwent to czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. W dniu 22 grudnia uczniowie klasy 3 d i schola, podtrzymując tradycję naszej szkoły, przedstawili Jasełka Misyjne pt. ,,Śpiewaj i tańcz ziemio cała dla Jezusa."
Zgromadzonej w holu widowni młodzi artyści zaprezentowali piękny występ, który obfitował w taniec, śpiew i żywe słowo.
Po występie głos zabrał Dyrektor szkoły Pan Krzysztof Litka oraz zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Miejskiej - Pani Beata Gashi, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych - Pan Hubert Kowalewski i Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Agnieszka Jurkowska. Wszyscy przemawiający pogratulowali aktorom i paniom: Barbarze Jakubisiak i s. Małgorzacie Szyszce przygotowania tak ciekawego występu oraz złożyli wszystkim świąteczne życzenia.
Występ przygotowały panie: Barbara Jakubisiak i s. Małgorzata Szyszka. Za dekorację odpowiedzialne były panie: Anna Janczewska – Marchela i Emilia Kurkus, za nagłośnienie panowie: Michał Gierasimiuk i Marcin Tempczyk. Dokumentacja fotograficzna p. Danuta Chylińska.22
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie