• Laboratoria Przyszłości w Naszej Szkole
        Szkoła Podstawowa Nr 2  im. Jana Pawła II w Węgrowie w roku szkolnym 2021/2022 przystąpiła do ogólnopolskiego programu Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Gov Tech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W ramach tego programu szkoła pozyskała kwotę 241500 zł, dzięki czemu już od września 2022r. uczniowie mogą korzystać z zakupionych pomocy edukacyjnych.

Celem programu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.    W ramach programu nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Zakupiono wyposażenie do pracowni technicznej, kulinarnej i audiowizualnej.  Zakupione pomoce umożliwią uczniom rozwijanie kompetencji w zakresie kształtowania i rozwijania umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, jak również pracy zespołowej.
        Efekty pracy  z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu można zobaczyć w naszych mediach społecznościowych – Facebook, oraz na stronie internetowej szkoły.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Uczymy się kucharzyć

Pitraszono w pracowni kuchennej, korzystano ze sprzętów nabytych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Wiesz, czego potrzebujesz...”

W drugim półroczu uczniowie z klasy 6a i 8a brali udział w programie Akademia Lubella, którego celem była edukacja młodzieży na temat postaw zdrowego życia. Podczas zajęć uczniowie utrwalili wiedzę na temat dobrych praktyk w kuchni ucząc się, że ważnym elementem jest umiejętność gotowania i przyrządzania posiłków, prawidłowych zachowań związanych z niemarnowaniem jedzenia oraz wspólnego spożywania posiłków. Edukacja młodzieży odbyła się w ramach wdż pod czujnym okiem p. Elżbiety Żołędowskiej w pracowni kulinarnej utworzonej w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości.”

Pirografia - Laboratoria Przyszłości

Wiecie , że w naszej szkole są narzędzia do nauki tej starodawnej techniki . Uczniowie klasy 5b mogli o tym sie przekonać jeszcze przed Wielkanocą. Wtedy rozpoczęły się warsztaty z pirografii.

Ale co to takiego ta pirografia?
        To po prostu wypalanie w drewnie, czyli jego zdobienie przy użyciu specjalnego narzędzia jakim jest pirograf (potocznie zwany wypalarką).

Pirografia nie jest nudna.
        Wymaga jednak dokładności, cierpliwości i uważności.

Dodatkowo rozwija umiejętności manualne i jest ciekawą alternatywą dla gier komputerowych i telewizji.

Edyta Doktorska - Rafałek

Laboratoria przyszłości - pracownia techniczna

W grudniu uczniowie klasy 5b zapoznawali się z zasadami BHP obowiązujących podczas zajęć technicznych. Obejrzeliśmy film edukacyjny   oraz ustaliliśmy zasady pracy.  Przeglądając skrzynki z dostępnymi narzędziami omówiliśmy ich zastosowanie.

Edyta Doktorska Rafałek

RADOŚĆ Z GOTOWANIA

W miesiącu styczniu 2023r. klasy: 5d, 6f, 5c, 5b uczestniczyły w zajęciach kulinarnych prowadzonych pod kierunkiem p. Elżbiety Żołędowskiej. Uczniowie z przyniesionych przez siebie produktów, wykonywali wybrane potrawy (koktajle, pizzę, pankejki, frytki, nuggety). Pitraszono w pracowni kuchennej, korzystano ze sprzętów nabytych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” sfinansowanych z Ministerstwa Edukacji i Nauki w 2022r.
        Przed przystąpieniem do pracy wychowankowie zapoznali się z higieną pracy oraz zasadami bezpieczeństwa. Samodzielnie odczytywali przepisy kulinarne, aby właściwie dobrać składniki i wykonywać etapy pracy w odpowiedniej kolejności.
        Uczniowie z dużym zaangażowaniem obierali, kroili, mieszali i łączyli produkty oraz doprawiali do smaku potrawy. Po zakończeniu pracy, uprzątnięciu stanowisk i umyciu naczyń wspólnie degustowali potrawy.

Zespól do Spraw Promocji

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - 10. 10. 2022 r.

Dzieje się, dzieje w naszej pracowni kulinarnej🍳🥘🥗🍕🫓🥪🌮
        Od września uczniowie naszej szkoły mają możliwość korzystania z sali wyposażonej w nowoczesne sprzęty AGD. Poznając tajniki sztuki kulinarnej nie tylko zdobywają nowe umiejętności, ale także  uczą się od siebie nawzajem, świetnie się przy tym bawiąc I integrując..
        Kto wie , może wśród uczniów naszej szkoły jest kolejny Master Szef 🙂?

Edyta Doktorska Rafałek, Agnieszka Zarzycka