Mistrzynie Polski: Łucja Miałkowska, Iza Wyszogrodzka, Adrianna Giers, Magdalena Dzundza, Hanna Cieślukowska, Kalina Wojtyra,Laura Milewska
Brawo dziewczyny jesteście cudowne, życzymy dalszych sukcesów
Agnieszka Zarzycka
Dyrektor szkoły
Mistrzynie Polski: Łucja Miałkowska, Iza Wyszogrodzka, Adrianna Giers, Magdalena Dzundza, Hanna Cieślukowska, Kalina Wojtyra,Laura Milewska
Brawo dziewczyny jesteście cudowne, życzymy dalszych sukcesów
Agnieszka Zarzycka
Dyrektor szkoły
W maju uczniowie klasy 2e i 3a zrealizowali kolejne zadania projektu.
Realizując zadanie „Wymiana książek” uczniowie zaprezentowali na forum klasy swoją ulubioną książkę. Następnie wybrali spośród nich taką, którą chcieliby przeczytać i wymienili się nimi.
Dużo emocji sprawiła realizacja zadania „Wystawa różnorodności”, na którą każdy uczeń przyniósł przedmiot - symbol jego rodziny, kultury i pochodzenia. Każde dziecko opowiadało historię przyniesionego przedmiotu i uzasadniało, dlaczego jest tak ważny dla rodziny. Z pamiątek powstały wystawy na których były zdjęcia, herby, różańce pradziadków, dawne modlitewniki, monety, medale, przypinki i wiele innych. Dzięki tym zajęciom dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek o często patriotycznej historii rodzin swoich kolegów.
Agnieszka Książek, Dorota Snopczyńska
Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Paweł Molski zajął I miejsce w konkursie zorganizowanym przez Biebrzański Park Narodowy - ,, Z myślą o przyszłości – chrońmy i dbajmy o środowisko”. Zadaniem konkursu było nakręcenie krótkiego filmu/spotu edukacyjnego o tym jak chronić środowisko i naturalny krajobraz. Celem zaś było pokazanie jak niewiele wysiłku trzeba włożyć, aby chronić środowisko i naturalny krajobraz oraz to, że wystarczy tylko wyrobić w sobie dobre nawyki i przyzwyczajenia.
Paweł Molski za wykonany filmik zdobył I miejsce i w nagrodę otrzymał głośnik JBL oraz walizkę eko – badacza do obserwacji i badania właściwości oraz jakości wody.
Serdecznie mu gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i rozwijania pasji przyrodniczych.
Dorota Snopczyńska
Z tej okazji razem z rodzicami przygotowaliśmy dla dzieci piknik w parku. Panie i rodzice przygotowali pyszne przekąski i orzeźwiającą lemoniadę.
Było idealnie - słońce świeciło , trawa pachniała, a dzieci – jak to dzieci – wszędzie było ich pełno! Jednak zanim zaczęły szaleństwa na placu zabaw i wodnego berka (który zresztą szybko zamienił się w wodną bitwę z paniami), nadszedł czas na coś wyjątkowego.
Każde dziecko usiadło, by przeczytać list od swojego rodzica. List pełen ciepłych słów, zachwytów, wspomnień i bezwarunkowej miłości. Niektóre dzieci w ukryciu ocierały oczy, a nawet paniom ciężko było nie uronić łzy!
To był moment, który zostanie z nami na długo.
A potem – hulaj dusza! Były zabawy, berki, wspinanie, śmiech, biegi i chlapanie.
To był dzień, który dzieci zapamiętają na długo - czuły się ważne, kochane i wolne jak ptaki.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego dnia – za serce, za ręce pełne pracy i za brzuchy pełne pyszności!
Do zobaczenia za rok!
Sylwia Brzozowicz, Marta Gołoś - Tryfon
„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew…” – tymi słowami można podsumować trzydniową wycieczkę do Trójmiasta, na którą wybrali się uczniowie klas 5a, 6b i 6d wraz z opiekunami. Zaczęliśmy od spaceru po molo w Sopocie. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Westerplatte, miejsce-symbol wybuchu II wojny światowej. Na obszarze półwyspu znajduje się plenerowy oddział Muzeum II Wojny Światowej będący wyrazem hołdu i wdzięczności dla polskich żołnierzy, którzy przelewali krew w obronie ojczyzny we wrześniu 1939r. Następnie poznaliśmy największe atrakcje Gdańska: wędrowaliśmy Drogą Królewską, zobaczyliśmy Dwór Artusa, Fontannę Neptuna i przeszliśmy przez Bramę Złotą. W Bazylice Mariackiej, największej w Europie świątyni zbudowanej z cegieł, podziwialiśmy gotyckie ołtarze, zegar astronomiczny oraz inne zabytki. Spacerując trasą wzdłuż Motławy, oglądaliśmy Żurawia – największy dźwig portowy średniowiecznej Europy.
Jednak największą atrakcją okazała się plaża w Brzeźnie, gdzie aktywnie spędzaliśmy czas…
Ostatniego dnia zwiedzaliśmy w Gdyni okręt – muzeum ORP „Błyskawica”, poznając historię tego polskiego niszczyciela oraz tradycje marynarki wojennej.
Ostatnim punktem wycieczki było podglądanie podwodnego świata w Akwarium Gdyńskim, gdzie zgromadzono ponad dwieście gatunków ryb, płazów, gadów i bezkręgowców.
W doskonałych humorach wróciliśmy do domów, zabierając ze sobą moc wrażeń i pięknych widoków…
Anna Kowalczyk, Beata Gadomska, Anna Janczewska-Marchela, Barbara Nowotniak
Dzień Matki jest jeden raz w roku,
Szczęśliwy i pełen uroku.
W tym dniu pragniemy wszystkim Mamom złożyć życzenia,
Życząc dużo zdrowia, szczęścia i powodzenia.
Dzień Matki w Polsce i na świecie to jedno z ważniejszych świąt w roku. W szczególny sposób myślimy wtedy o naszych mamach. Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w niemal 140 krajach świata. Warto wiedzieć, że nie wszystkie mamy na całym świecie świętują tego samego dnia. Dzień Matki na świecie obchodzony jest w marcu, maju, a nawet w lutym, w Polsce przypada na 26 maja. Wszystkie dzieci te małe i te duże dobrze pamiętają o tym święcie i starają się, jak najlepiej potrafią, umilić go swoim mamom. Zgodnie z tradycją to właśnie 26 maja od najmłodszych lat obsypujemy mamy laurkami, słodyczami, wręczamy kwiaty i składamy im życzenia. To piękny dzień, w którym dzieci mogą podziękować swoim mamom za jej poświęcenie, bezwarunkową miłość i trud jaki włożyła w wychowanie dzieci. Z tej okazji w świetlicy szkolnej dla klas pierwszych odbyły się zajęcia poświęcone naszym mamom. W czasie zajęć dydaktyczno-wychowawczych uczniowie uczestniczyli w rozmowach na temat roli Mamy w życiu każdego człowieka, opowiadały co wspólnie lubią robić oraz redagowali życzenia z okazji jej święta. Podczas zajęć ruchowych dzieci bawiły się w zabawy ruchowe pt. „Gimnastyka z mamą”, „Rodzinny spacer”. W czasie zajęć plastyczno-technicznych świetliczaki, wykonały piękne laurki oraz upominki, które wręczą swoim mamom.
Wioleta Rychlik
W ramach realizacji tematu „Domowi pupile”, uczniowie klasy Ic wybrali się do gabinetu weterynaryjnego „Miko-Wet”. Celem wycieczki było zdobycie jak największej ilości wiedzy na temat pracy weterynarza. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt, a nawet miały możliwość samodzielnie wysłuchać tętna kotka. Ogromne wrażenie zrobiła na dzieciach sala operacyjna oraz aparat służący do wykonywania badania USG dla zwierząt.
Uczniowie dowiedzieli się o konieczności szczepienia zwierząt i obowiązkowym przestrzeganiu higieny po każdej zabawie z pupilem.
Na zakończenie, dzieci podziękowały za tak interesujące spotkanie w miłej atmosferze.
Elżbieta Siwińska
Jeden z najważniejszych dni w roku kalendarzowym – 26 V – dzień szczególnej pamięci o rodzicielkach „świetliczaki” z klas drugich świętowały z należytym szacunkiem, podniosłością, a także uznaniem dla najbliższych sercu kobiet. Z entuzjazmem, lekką niecierpliwością, z pragnieniem nowych wrażeń wychowankowie podejmowali się zadań, wśród których było rozwiązanie krzyżówki z głównym hasłem: „moja mama”. Poszczególne zgadywanki dotyczyły różnorodnych prezentów, które zwykło się w polskiej kulturze wręczać mamom. Słuchając piosenki pt.: „To moja mama”, dzieci od serca zapisywały przymiotniki odnoszące się właśnie do nich na papierowych kwiatach. Podopieczni, spośród jedenastu opowiadań, w drodze losowania wybrali to, które nosi tytuł Zapach mamy Renaty Piątkowskiej, które następnie przeczytała nauczycielka. Uczniowie słuchali w wielkim skupieniu utworu dość lekkiego w formie i ogólnym wyrazie. Najdobitniejszy jednak dowód zaangażowania można było zobaczyć w wykonywaniu przez nich róż z płatków kosmetycznych. Prace wyszły imponująco, zachwycająco, a jest tego zdania wiele osób. Mamy nadzieję, że najmocniej ujęły drogie Adresatki. Wychowankowie rozwiązywali test: Czy jestem dobrym synem/dobrą córką? Tak im się spodobał, że zażyczyli sobie wkrótce podobny, aczkolwiek dłuższy. Otrzymali przy tym propozycję, aby pokazać je swoim mamom, żeby mogły się do nich ustosunkować ☺.
Emilia Jaczewska
Dnia 23.05.2025r. klasa Id uczestniczyła w wycieczce do Urzędu Pocztowego Poczta Polska. Celem wyprawy było zapoznanie z instytucją poczty i obowiązkami pracowników. Uczniowie zobaczyli, jak wygląda praca na poczcie. Poznali zakres usług pocztowych i zadania jakie spełnia ten urząd w życiu oraz dowiedzieli się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Pierwszoklasiści poznali drogę listu, paczki i innych przesyłek od nadawcy do adresata. Mieli też okazję samodzielnie kupić i nakleić znaczek na list, który przygotowali wcześniej do wysłania.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Pracownikom Urzędu Pocztowego za ciekawą lekcję, za uśmiech i życzliwość.
Elżbieta Żołędowska, Ludmiła Golavska
22 maja odbyło się podsumowanie powiatowego etapu XXXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Mój las”. Wydarzenie organizowane jest przez Ligę Ochrony Przyrody i ma na celu rozwijanie i poszerzanie wiedzy ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Uczennice naszej szkoły, Julia Gromek z klasy IV D i Agata Ryczkowska z klasy II E, otrzymały wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Wszystkich już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji.
Tekst i zdjęcia Barbara Ruta
Praca Julii Gromek.
W dn. 21 V 2025 r. wychowankowie z klas drugich przybyli do biblioteki miejskiej, żeby zapoznać się pokrótce z jej księgozbiorem, przeznaczonym dla czytelników w ich wieku. Pani Małgorzata Kamińska oprowadziła gości po wypożyczalni, pochwaliła zasób publikacji oraz ich różnorodność gatunkową. Bibliotekarka zaprowadziła dzieci do czytelni, w której unaoczniła książki: najstarszą, najnowszą, najmniejszą, największą, najcięższą, najdłuższą. Ochotnicy mogli się o tym przekonać, biorąc niektóre z nich do rąk.
Aby lepiej zaznajomić się z tym zabytkowym miejscem w Węgrowie, uczniowie oglądali wystawę czasową – malarstwo Inez Kresy, jak też wystawę stałą. Do tej drugiej należą przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych na Rynku Mariackim w latach 2010 – 2011 i przy ul. Zwycięstwa oraz Narutowicza w latach 2020 – 2021. Na stronie głównej biblioteki, w zakładce: „Dziedzictwo i tożsamość Węgrowa” można przeczytać o rozlicznych eksponatach z XVII stulecia, a także późniejszych: https://bibliotekamiejska.wegrow.pl/dziedzictwo-i-tozsamosc-wegrowa-wystawa-stala/. Okazami, które przykuły uwagę wychowanków, są makieta z bitwy pod Węgrowem w Powstaniu Styczniowym, replika lustra Twardowskiego czy też przedmioty ze szkła.
Wszystkie punkty spotkania pani Małgorzaty Kamińskiej z uczniami wzbudzały zainteresowanie, rodziły pytania, wywoływały ożywienie, chęć zgłębienia tematu, stąd wypływa nadzieja, że pomnoży się liczba czytelników/odwiedzających Miejską Bibliotekę Publiczną. Obie do tego serdecznie zachęcamy.
Emilia Jaczewska
W dobie technologii i szybkiego tempa coraz trudniej znaleźć chwilę na prawdziwe międzypokoleniowe spotkania. Tymczasem czytanie - ta z pozoru prosta czynność- może stać się mostem łączącym dzieci, rodziców i dziadków. Wspólne czytanie to coś więcej niż tylko wspólne spędzanie czasu, to prawdziwa okazja do budowania więzi.
W ramach akcji „Czytanie łączy pokolenia” w bibliotece szkolnej 20 maja odbyło się wyjątkowe spotkanie, podczas którego dzieci i zaproszeni goście odkrywali radość płynącą z czytania. Głównym punktem wydarzenia była prezentacja fragmentów książki pt. „Hania Humorek” autorstwa Megan McDonald. W role lektorów wcielili się: pani Marzenna Kowalczyk, pani Danuta Chylińska, Antonina Borowa uczennica klasy IV c, Dagmara Domańska uczennica klasy II d. Przedstawicielki różnych pokoleń z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem odczytywały fragmenty przygód Hani, a dzieci mogły też zobaczyć, jak pasja do książek może łączyć ludzi w różnym wieku. Po części czytelniczej na uczestników czekały dodatkowe atrakcje – puzzle z bohaterami ksiązki, quizy i kalambury. Wydarzenie udowodniło, że czytanie może być wspólnym doświadczeniem, które buduje relacje, uczy empatii i otwiera przestrzeń do rozmowy. Spotkanie z „Hanią Humorek” nie tylko bawiło, ale też zainspirowało do dalszego sięgania po książki. Dziękujemy zaproszonym gościom i uczestnikom za wspólnie spędzony czas i zachęcamy do codziennego czytania bo przecież - czytanie łączy pokolenia .
Joanna Zawadzka
19 maja 2025 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom II Powiatowego Konkursu Matematycznego „Zostań Pitagorasem” zorganizowanego przez nauczycielki matematyki Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie.
Na uroczystość zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły. Paulina Pietrzak, uczennica klasy 8f, otrzymała nagrodę za zajęcie II miejsca w matematycznej rywalizacji. Wyróżnienie za czwarty wynik w konkursie uzyskał Filip Szczepański, także uczeń klasy 8f.
Laureatom gratulujemy ogromnej wiedzy matematycznej i zasłużonych nagród. Życzymy sukcesów w kolejnych etapach edukacji.
Zespół nauczycieli matematyki
Powered by aSc EduPage