• Wizyta w teatrze

     • 18 maja uczniowie klasy IIb i IIc wraz z opiekunami pojechali do Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie na spektakl „Awantura w mollDurze”.
      Wyjazd był zorganizowany i sfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” oraz Urząd Miejski w  Węgrowie.
      Dzieci miały okazję obejrzeć muzyczną bajkę pełną energii, radości, śpiewu i tańca. Mogły wraz z główną bohaterką przenieść się do wymyślonego przez nią świata - mollDuru, gdzie spotkały różne postacie z bajek, np.: Babę Jagę, Białego Królika, Kopciuszka, krasnoludki. Każda z nich miała do przekazania pouczającą myśl dotyczącą tolerancji i akceptacji drugiego człowieka. Te ważne treści zawarte były w pięknych piosenkach stworzonych w różnych gatunkach muzycznych (to dodatkowy atut spektaklu).
      Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w lekcji teatralnej prowadzonej przez aktorów. Artyści opowiedzieli zebranym o tajnikach teatru. Uczniowie poznali też osoby pracujące przy tworzeniu sztuki. Mogły zadawać nurtujące je pytania i pogłębiać swoją wiedzę o teatrze.
      Wyjazd uważamy za udany. Wszyscy dobrze się bawili, przeżywając zabawną przygodę. Był to dobry początek naszych spotkań z teatrem.


      Urszula Kalata
      Elżbieta Szcześnik
      Emilia Kałuska

     • Szkolny konkurs matematyczny „Matematyka na 6+”

     • 11. 05. 2022r. odbył się konkurs matematyczny dla dzieci z klas drugich. Wzięło w nim udział 16 uczniów. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz umiejętności samodzielnej pracy dzieci.
      Rozwiązując test składający się z 15 zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru, uczestnicy musieli wykazać się logicznym myśleniem i umiejętnościami wykraczającymi poza podstawę programową. 
      Organizatorzy konkursu, w składzie: Iwona Dąbrowska i Elżbieta Siwińska, przyznali uczestnikom następujące miejsca:
      •    I miejsce - Maksymilian Marchela kl. IIa, Wojciech Powęzka kl. IId
      •    II miejsce - Maria Zalewska kl. IIb, Jan Gierłowski kl. IIa, Hanna Cegiełka kl. IIc
      •    III miejsce – Alicja Mysicka kl. IIc
      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Iwona Dąbrowska, Elżbieta Siwińska
       

     • Dzień Patrona

     • 18 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona Świętemu Janowi Pawłowi II – Patronowi naszej szkoły.  W podniosły nastrój wprowadziła nas pieśń  „ Ave Maryja”  nawiązująca do treści scenariusza, w którym była mowa o zawierzeniu papieża Jana Pawła  II Maryi, jak również zawierzenie Maryi  Rosji i Ukrainy przez papieża Franciszka. Wysłuchaliśmy wierszowanej biografii Karola Wojtyły, wykonanej przez uczniów klasy VII A. Część artystyczną przygotowały p. Bożena Gierłowska i p. Kamila Kwiatek. Całość uświetnił występ chóru  szkolnego  pod kierunkiem p. Klaudii Pędzich. Dekorację  przygotowała p. Elżbieta Chojecka.  

      Kamila Kwiatek

     • Dzień Wyszywanki

     • Międzynarodowy Dzień Wyszywanki to święto tradycyjnej, ukraińskiej, wyszywanej koszuli – "wyszywanki". Zapoczątkowane zostało stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku przez studentów uniwersytetu w Czerniowcach, a obchodzone jest zawsze w trzeci czwartek maja – w tym roku przypada 19 maja.
      Pomysłodawczynią była studentka Lesja Woroniuk, która zaproponowała, aby jej koleżanki i koledzy jednego dnia założyli koszule z wyszywanką. Na początku w akcji udział wzięło kilkudziesięciu studentów i kilku wykładowców. W kolejnych latach święto urosło do poziomu ogólnokrajowego. 
      W Ukrainie haftowana koszula jest elementem stroju ludowego. Ukraińcy zakładają je na ważne wydarzenia rodzinne i święta religijne, a nawet państwowe. Wyszywanki nosiły do tej pory przeważnie osoby o poglądach patriotycznych, demonstrując swą przynależność narodową. Teraz noszą je wszyscy, bo stały się (obok ukraińskiej flagi) jednym z najważniejszych symboli narodowych.
      Tradycyjny element ukraińskiego ubioru dziś obchodzi swoje międzynarodowe święto. Dziś też, jak nigdy wcześniej, staje się symbolem walki o własną tożsamość, za którą niektórym przychodzi zapłacić najwyższą cenę. To jak manifest walki i chluby o swój naród i swój kraj.

      Uczniowie z Ukrainy, którzy kontynuują naukę w naszej szkole, również obchodzili to święto i przyszli do szkoły w pięknych haftowanych bluzkach. 

      Źródło:
      https://www.rmf24.pl/raporty/raport-ukraina/fakty/news-duma-narodowa-szyta-kolorowymi-nicmi-ukraincy-obchodza-dzien,nId,6035045#crp_state=1


      Україна відзначає День вишиванки. Це свято традиційно припадає на третій четвер травня. Українська традиційна вишивка нараховує близько 300 швів, які роблять на основі 20 технік. Сьогодні національне вбрання - не тільки символ українства. Це як маніфест: нашої боротьби, нескореності, гордості за свій народ і свою країну.

      На основі матеріалу: https://www.bbc.com/ukrainian/news-61508972


      Роксолана Рудик
      Danuta Chylińska

       

     • Mistrzowie matematyki klas trzecich

     • 17 maja 2022 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny MATMIX przeznaczony dla uczniów klas trzecich.  Do konkursowych zmagań przystąpiło 16 uczniów naszej szkoły.  
      Celem konkursu było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań, samodzielnego pogłębiania wiedzy i umiejętności matematycznych, rozwijanie logicznego myślenia i poprawnego formułowania wniosków, a także budzenie nawyku współzawodnictwa.  Każdy uczeń otrzymał zestaw 23 zadań do rozwiązania, za które mógł uzyskać 34 punkty. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem podchodzili do zadań i z niecierpliwością oczekiwali ogłoszenia wyników. Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca oraz osoby wyróżnione otrzymają dyplomy i nagrody książkowe, zaś wszyscy uczestnicy dyplomy za udział.                        

      Wyniki konkursu: 

      I miejsce     Gabriel Plewka  kl. III d  

                         Bartosz Ufnal kl. III c 

      II miejsce    Piotr Cichomski  kl. III b   

      III miejsce   Filip Wikieł  kl. III b  

      Wyróżnienia 

      Szymon Popowski kl. III a 

      Rafał Śliwka kl. III b 

      Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!     

        

       Magdalena Pietruczanis, Bożena Gierłowska 

     • Wyniki Olimpiady wiedzy o Janie Pawle II

     • Dnia.04.04.2022. odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs wiedzy o Janie Pawle II-,,Olimpus”
      Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o największym Polaku naszym Patronie – Janie Pawle II.
      Do konkursu przystąpiło 9 uczniów z kl. 4-8. W tym do poziomu I kl.4-6 (6osób) i poziomu II kl.7-8 (3osoby). Uczestnicy odpowiadali pisemnie na 30 pytań testowych w czasie 45 min-tekst wielokrotnego wyboru. Zakres programowy obejmował: Życie przed wyborem na papieża, pontyfikat, pielgrzymki, nauczanie, zamach, zwyczaje papieskie, testament, ostatnie chwile Jana Pawła II. Wyniki konkursu lansowały się następująco;
      Poziom 1 
      I miejsce - Alicja Roguska kl.IVa
      II miejsce - Marika Pietruczanis kl.IVa
      III miejsce - Michał Przybysz kl.VIc
      Poziom 2
      I miejsce- Małgorzata Małyska kl.VIIb 
      II miejsce- Wiktoria Bronisz kl.VIIb 
      III Maciej Kowalski kl.VIIIe 
      Dziękujemy wszystkim uczniom za udział, gratulujemy wyników i zapraszamy do konkursu za rok.


      B.G. Gierłowska

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "JAK DBAM O MÓZG"

     • Bardzo ważną sprawą w rozwoju każdego człowieka jest dbanie o Swój mózg. To narząd, który współpracuje z każdą częścią naszego ciała, zaangażowany jest we wszystko co czynimy. Utrzymanie go w dobrej kondycji jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania. Dzięki niemu możemy uczyć się, poruszać się oddychać...
      W marcu i kwietniu ogłoszony został konkurs plastyczny dla wszystkich klasach w szkole. Organizatorem była Fundacja Marcelego Nenckiego - Wspierania Nauk Biologicznych w Warszawie. Klasy siódme na lekcjach plastyki obejrzały interesujący film na ten temat. Następnie przystąpiły do pracy nad projektem pracy konkursowej. Dowolna technika dawała duże możliwości co do wykonania pracy - ilustracja hasła JAK DBAM O MÓZG? Na konkurs napłynęło kilkanaście prac z klas I - VIII i kilkadziesiąt z klas VII. Na konkurs wysłaliśmy prace 16 uczniów:
      Kucia Adama III a
      Rusjan Anieli III a
      Waszczyńskiej Blanki III a
      Krętkowskiego Mateusza VII a
      Tomyślaka Piotra VIIa
      Krupy Nikoli VII b
      Szymczakowskiej Mai VII e
      Kozak Nadii VII c
      Górskiej Natalii VII c
      Skwierczyńskiej Julii VII e
      Solki Oliwii VII e
       Dulby-Kamińskiej Anny VII a
      Gałązki Macieja VII a
       Małyszki Małgorzaty VII b
      Biluk Darii VII b
      Rusjana Krzysztofa VII a.
      Wszystkim uczniom biorącym udział dziękuję i gratuluję pomysłów.

      Dorota Białobrzeska-Portka

     • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości... 
      Tym przesłaniem, 28 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy III b rozpoczęli uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapoznali swoich młodszych kolegów z historycznymi wydarzeniami, które miały miejsce 231 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie. To właśnie wtedy uchwalono najważniejszy dokument w naszym kraju. Dzieci przedstawiły okoliczności tego wydarzenia i wyjaśniły, co dla każdego Polaka znaczą słowa: wolność, naród, ojczyzna. 
      Gratulujemy artystom wspaniałego występu i pięknego śpiewu. 
      Przygotowanie uczniów i dekoracje: Magdalena Pietruczanis i Anna Janczewska - Marchela

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, BO RYZYKO UPADKÓW ZNAMY"

     • W tym roku szkolnym hasłem konkursu było zapobieganie upadkom i niebezpiecznym zdarzeniom podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Uczniowiez klas I - VII, po przybliżeniu tematu konkursu przystąpili do realizacji zadania. Prace przedstawiały różne sytuacje jak należy postępować, aby było bezpiecznie podczas wykonywania prac na wsi. Kolorowe i wykonane różnymi technikami przekazaliśmy do KRUS-u. 

      Dorota Białobrzeska-Portka

     • Mistrzostwa Regionu w piłce siatkowej dziewcząt

     • W środę 27 kwietnia w naszej szkole odbył się finał regionu siedleckiego w piłce siatkowej dziewcząt.
      W turnieju zagrało 6 drużyn - SP 4 Sokołów Podlaski,  SP Mińsk Mazowiecki, SP Skórzec, SP Garwolin, SP 5 Siedlce, SP 2 Węgrów.
      Drużyna naszej szkoły w składzie: Marcelina Murawska, Roksana Jachimowicz, Martyna Rudnik, Agata Dejnarowicz, Lena Serafińska, Weronika Wierciochowska, Zosia Wasążnik, Wiktoria Majewska, Antonina Murawska, Basia Wierciochowska wywalczyła brązowy medal.
      Trener: p. Barbara Murawska
      GRATULACJE !!!

      Katarzyna Paderewska

     • WARSZTATY WIELKANOCNE W GŁĘBOCZYCY

     • 8 kwietnia klasy 1c i 1d były na warsztatach wielkanocnych w Głęboczycy. 
      Zajęcia rozpoczęły się krótką pogadanką na temat sposobów ozdabiania jajek. Następnie uczniowie próbowali swoich sił we własnoręcznym upiększaniu swoich jaj.
      Kolejnym punktem programu było spotkanie z Babą Jagą, która twierdziła, że w bajkach braci Grimm została przedstawiona nie do końca prawdziwie. Poczęstowała nas pysznymi ciasteczkami i zrobiliśmy sobie kilka zdjęć. Następnie udaliśmy się do pracowni, w której każdy z nas zrobił sobie pamiątkową przypinkę.
      Dowiedzieliśmy się też wielu ciekawych rzeczy na temat życia pszczół, których wosk jest wykorzystywany przy ozdabianiu pięknych łowickich pisanek.
      Pogoda dopisała, więc udaliśmy się na tor przeszkód, a na zakończenie odbyliśmy przejażdżkę wozem.
      Zadowoleni wróciliśmy do domów.

      Agnieszka Kosińska

     • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE DLA UCZNIÓW Z UKRAINY

     • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE DLA UCZNIÓW Z UKRAINY,  KTÓRZY KONTYNUUJĄ NAUKĘ W NASZEJ SZKOLE I ICH RODZIN 
      РІЗДВЯНІ ПОБАЖАННЯ ДЛЯ СТУДЕНТІВ З УКРАЇНИ, ЩО ПРОДОВЖУЮТЬ НАВЧАННЯ В НАШІЙ ШКОЛІ, ТА ЇХ СІМЕЙ


      "Życzymy, aby zmartwychwstały Chrystus uleczył rany i ból waszych serc, pokonał nienawiść i zło i darował upragniony pokój" - tak napisali prawosławni hierarchowie.
      Do życzeń tych przyłączają się uczniowie i pracownicy naszej szkoły.

      «Бажаємо, щоб воскреслий Христос зцілив рани і біль у ваших серцях, переміг ненависть і зло і дарував жаданий мир», – написали православні ієрархи.
      Учні та працівники нашої школи приєднуються до побажань.

      Danuta Chylińska 
      Zespół do Spraw Promocji Szkoły 

       

     • Światowy Dzień Ziemi

     • „Trzeba mocno bronić starej Ziemi! 
      Dać odpocząć wodzie, lasom, glebie!”

      22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Wtedy na całym świecie odbywają się uroczystościi spotkania, mające na celu promocję postaw ekologicznych a także uświadomienie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Ziemia to nasza planeta. Żyją na niej ludzie, zwierzęta, rośliny. To nasz wspólny dom. Mamy wpływ na jej losy, możemy odpowiednio pokierować życiem tak, aby to święto trwało cały rok. W naszej szkole uroczystość z tej okazji przygotowali uczniowie z klasy IIIc. Zaprezentowali przedstawienie, w którym przypomnieli o właściwym segregowaniu śmieci, sadzeniu drzew, oszczędzaniu wody oraz innych czynnościach wpływających na kondycję naszej planety. Zwrócili uwagę na to, że wszystkie dary przyrody należy wykorzystywać mądrze - tak, aby wystarczyło ich dla przyszłych pokoleń oraz żeby poświęcić czas na bycie z przyrodą, bo ona jest niezwykle ważna, piękna i ciekawa.Każdy powinien dbać o nasz jedyny, dostępny nam świat.
      Gratulacje dla małych aktorów. Podziękowanie dla p. dyr. Agnieszki Kowalczyk, p. Elżbiety Szcześnik, p. Danuty Chylińskiej.

      Przygotowanie uczniów
      i dekoracje -Iwona Dąbrowska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
   • 07 - 100 Węgrów ul. T. Kościuszki 16 Poland
   • spwegrow@gmail.com
   • (+25) 792-30-97
   • Księgowość - Kasa nr bezpośredni (25)792-35-12
   • Więcej informacji w zakładce Nasza szkoła >>> Sekretariat