• „Tajemnice kapliczek i krzyży przydrożnych Polski wschodniej"

     • Podczas sesji Rady Miejskiej Węgrowa 28 października 2021 roku, uczniowi naszej szkoły Wiktorowi Taborowi Pani Zofia Paczóska, Radna Rady Miejskiej Węgrowa  wręczyła nagrodę za zajęcie III miejsca w ogólnopolskim konkursie „Tajemnice kapliczek i krzyży przydrożnych Polski wschodniej".

      Zespół do Spraw Promocji

      Agnieszka Zarzycka

     • Muzeum Powstania Warszawskiego

     • 28 października klasy 8d, 8e i 8f wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Naszą podróż zaczęliśmy od wyjątkowego miejsca – Muzeum Powstania Warszawskiego. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Dzięki multimedialnej ekspozycji mogliśmy choć trochę poczuć atmosferę powstańczej Warszawy.

      Przewodnicy z niezwykłym zaangażowaniem przekazywali nam informacje o 63 dniach walk i życiu codziennym ludności cywilnej, a także opisywali powojenny terror komunistyczny. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy mogliśmy słuchać opowieści powstańców i oglądać pamiątki tamtych dni. Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak żołnierz przemieszczający się kanałem. Obejrzeliśmy poruszający film „Miasto Ruin” pokazujący zrównaną z ziemią stolicę z lotu ptaka. Duże wrażenie zrobił na nas stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach, a z wewnątrz dobiega brzmienie bijącego serca, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

      Po wizycie w muzeum ruszyliśmy dalej śladami Powstania Warszawskiego. Nasz przewodnik barwnie opowiadał o zaciętych walkach o budynek PAST-y, desancie berlingowców, walkach na ulicach stolicy. Zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomnikach Powstania Warszawskiego i Małego Powstańca, wstąpiliśmy do archikatedry, odwiedziliśmy Powązki Wojskowe. Wszędzie tam usłyszeliśmy bardzo interesujące opisy wydarzeń powstańczych.

      Po tak wielkiej lekcji historii wróciliśmy do Węgrowa pełni wrażeń i przemyśleń.

      Ewa Jaskulska

      Dorota Białobrzeska-Portka

      Anna Sińczuk

      Wioleta Rychlik

     • „W poszukiwaniu ciekawych miejsc, zakątków, kapliczek, zabytków..."

     • 28 października podczas sesji Rady Miejskiej Węgrowa wręczono nagrody za udział w konkursie fotograficznym „W poszukiwaniu ciekawych miejsc, zakątków, kapliczek, zabytków...", który został zorganizowany przez Radę Miejską Węgrowa, Komisję Zdrowia, Oświaty i Kultury , Burmistrza Miasta Węgrowa, Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej w ramach obchodów 580.rocznicy nadania miastu Węgrów praw miejskich.

      W kategorii I (uczniowie klas I-IV):

      I miejsce- Jakub Mielniczek

      II miejsce- Antonina Murawska

       

      W kategorii II (uczniowie klas V-VIII):

      I miejsce - Amelia Kowal, Maciej Kowalski

      II miejsce- Piotr Jurczak, Wiktor Tabor

      III miejsce - Wojciech Jurczak, Maja Nowak, Dominika Składanowska

       

      Wyróżnienie:

      Marcelina Murawska

       

      Nagrodzonym i wyróżnionym uczniom GRATULUJEMY!!!

       

      Zespół do Spraw Promocji

      Agnieszka Zarzycka

     • Ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem”.

     • W październiku bieżącego roku szkolnego, zespół uczniów klas pierwszych, uczęszczających do świetlicy nr 1, przystąpił do ogólnopolskiego projektu edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem”. Głównym organizatorem akcji jest  Fundacja Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Pierwszej Damy RP, Agaty Kornhauser-Dudy.                                                                                             

      Skierowany jest on do najmłodszych uczniów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Właśnie w tym wieku zaczynają się wyrabiać nawyki żywieniowe. Warto, aby były one od razu prawidłowe, pozwalały cieszyć się zdrowym i długim życiem. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu, a także tych, które zawierają substancje szkodliwe i niebezpieczne dla organizmu człowieka. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości, jak również podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

      Poszczególne aspekty i działania skierowane zostaną także do rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

      Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” trwa cały rok szkolny i  jest podzielony na 2 etapy: jesienno - zimowy (od października 2021 do lutego 2022 roku) oraz wiosenny (od lutego do czerwca 2022 roku).

      Etap jesienno-zimowy poświęcony jest zasadom zdrowego żywienia oraz ograniczeniu cukru w diecie uczniów. Zespół uczniów klas pierwszych ma do wykonania sześć zadań:

      • Lekcja: Co należy jeść, aby być zdrowym?
      • Konkurs: plakat „Dbam o zdrowie”.
      • Lekcja: W białej krainie – ostrożnie z cukrem i solą.
      • Konkurs: najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.
      • Forum zdrowia dla rodziców: Jak skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe?
      • Promocję: Dzielimy się wiedzą!

      Uczestnikom projektu życzymy kreatywności oraz jak najlepszego zgłębiania wiedzy na temat zdrowego odżywiania i właściwego stylu życia.

                                                                                   Koordynator projektu: Aneta Lachowska

     • Zawody powiatowe - piłka ręczna.

     • W środę 27 października 2021 roku, na szczeblu powiatowym, rozegrane zostały mecze piłki ręcznej dziewcząt z klas 7 i 8. Szkołę reprezentowały uczennice klasy 7a ( Anna Dulba Kamińska, Antonina Pernach, Natalia Mieszała, Amelia Sitek, Alicja Wojtyra, Lidia Tempczyk, Maja Wójcikiewicz) oraz uczennice klasy 8a( Antonina Gierłowska, Natalia Chudów, Róża Dulba Kamińska, Nadia Bronisz, Paulina Konarska, Iga Mikołajewska, Weronika Ojdana,Anna Piotrowska, Wiktoria Bałdyga, Aleksandra Skrzypek, Oliwia Szpakowska, Lena Miałkowska, Emilia Wyszogrodzka).Uczennice wywalczyły awans na zawody regionalne.Gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów.

      Katarzyna Paderewska

     • Spotkanie ze strażakiem.

     • Dnia 19.10.2021r. dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie odwiedził strażak Pan Daniel Dołowy. Zaprezentował  strój strażacki i opowiedział ciekawe historie o swojej pracy. Przypomniał też, kiedy można i w jaki sposób wzywać na pomoc straż pożarną.  Sześciolatki z zaciekawieniem słuchały o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażaków. Aktywnie uczestniczyły w spotkaniu ze strażakiem.

      Ewa Przybysz

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
   • spwegrow@gmail.com
   • (+25) 792-30-97
   • 07 - 100 Węgrów ul. T. Kościuszki 16