• Wypożyczalnia w SCWEW w Węgrowie wkrótce rozpocznie swoją działalność


     • Projekt „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie wśród planowanych rodzajów wsparcia kierowanego do przedszkoli i szkół ogólnodostępnych zakłada rozpoznanie potrzeb tych placówek w zakresie wyposażenia w sprzęt specjalistyczny i pomoce dydaktyczne, dokonanie zakupu potrzebnego sprzętu oraz utworzenie i prowadzenie wypożyczalni. W styczniu 2022 r. zakończono realizowany w ramach projektu proces przeprowadzania pogłębionych diagnoz w przedszkolach i szkołach objętych wsparciem. Informacje zgromadzone w przygotowanych raportach z diagnoz zostały wykorzystane do sporządzenia wykazu najpotrzebniejszego sprzętu specjalistycznego i innych pomocy. Obecnie Zespół SCWEW jest w trakcie dokonywania zakupów i organizowania wypożyczalni. Niebawem placówki ogólnodostępne będą mogły korzystać ze wsparcia SCWEW w Węgrowie w tym zakresie. Wśród działań przewidziana jest także pomoc w doborze sprzętu oraz instruktaże i szkolenia z zakresu jego obsługi. Kadra SCWEW dokłada starań, aby podejmowane działania spełniły w jak największym stopniu oczekiwania nauczycieli, uczniów i rodziców oraz przyniosły pozytywne, wymierne efekty.

    • FERIE Z HISTORIĄ
     • FERIE Z HISTORIĄ

     • Ferie z historią rozpoczęłam od zwiedzania powstałego w 2010 roku, w budynku dawnej Fabryki Naczyń Emaliowanych Wyrobów Blaszanych  Muzeum, w którym zaprezentowano wystawę „Kraków Czas Okupacji 1939 – 1945”. Na wystawie ukazane zostały poszczególne fazy hitlerowskiej okupacji Krakowa, a także losy mieszkańców tego wielokulturowego miasta. Nie mogło również zabraknąć historii samego Oskara Schindlera – właściciela fabryki i wybawcy ponad 1000 Żydów. 
      Pod powierzchnią Rynku pomiędzy Sukiennicami a kościołem Mariackim, na głębokości kilku metrów kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa.  Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku. Powstanie podziemnego muzeum w 2005 roku poprzedziły badania archeologiczne, które przyniosły wiele nowych odkryć i zabytkowych eksponatów.
      Zachęcam również do odwiedzenia Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, które jest nowym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie  i znajduje się  w budynku dawnego spichlerza przy placu Sikorskiego 6. 
      W Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich można zobaczyć najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki w Europie. Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej. To także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski.
      Arsenał to część Muzeum Książąt Czartoryskich – w Galerii Sztuki Starożytnej można zobaczyć  antyczne eksponaty, m.in. egipskie sarkofagi z mumiami, zbiór fragmentów papirusów z tekstami Księgi Umarłych, grecką ceramikę czy rzymskie posągi.


      Agnieszka Zarzycka

     • SUKCES NASZYCH UCZNIÓW!!!

     • W ramach projektu "Mazowiecki  program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych-najlepsza inwestycja w człowieka"  w roku szkolnym 2021/2022 czterech uczniów naszej szkoły otrzymało stypendia:
      Amelia Kowal z kl.8 e
      Anna Piotrowska z kl.8 a
      Alicja Wojtyra z kl.7 a 
      Wiktor Tabor z kl. 8 a

      Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!!!


      Zespół do Spraw Promocji
      Agnieszka Zarzycka

     • Paulina Ładosz – „Plotka”

     • Uczennica naszej szkoły – Paulina Ładosz jest podopieczną EUROPEJSKIEJ FUNDACJI  „MŁODZI ARTYŚCI”, której celem jest wspieranie rozwoju talentów dzieci i młodzieży - szczególnie z małych ośrodków miejskich i wiejskich.

      Fundacja organizuje warsztaty, festiwale, nagrania piosenek…, w których nasza uczennica chętnie bierze udział.

      Kilka dni temu odbyła się promocja płyty „Młodzi Artyści Śpiewają 2022”. Pod okiem profesjonalnych muzyków Paulinka nagrała piosenkę pt. „Plotka” – słowa: Tadeusz Szarwaryn, muzyka: Dariusz Jaros, aranżacja: Dariusz Jaros.

      Miłego oglądania i słuchania

      D. Chylińska

     • Wyniki Szkolnego Konkursu z Języka Rosyjskiego AZBUKA

     • 12 stycznia 2022 roku odbył się w naszej szkole Konkurs z Języka Rosyjskiego AZBUKA. Wzięło w nim udział 14 uczniów siódmych klas. Uczestnicy rozwiązywali zadania zamknięte sprawdzające znajomość alfabetu rosyjskiego oraz ogólną wiedzę o języku, geografii i kulturze rosyjskiej. Wszyscy wykazali się bardzo dobrą znajomością zagadnień z zakresu konkursu oraz wysokimi umiejętnościami językowymi. Najlepsze wyniki osiągnęły uczennice: Izabela GRABARCZYK z klasy 7b – I miejsce, Julia SKWIERCZYŃSKA z klasy 7e – II miejsce, Iga BARTCZUK z klasy 7b – III miejsce.

      Konkursowiczom gratulujemy doskonałych wyników, odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań edukacyjnych oraz życzymy dalszych sukcesów!

      Ewa Jaskulska

     • Dzień babci i dziadka w naszej szkole.

     • Droga Babciu, Drogi Dziadku!

      Serdecznie zapraszamy na obchody Waszego święta przed ekran komputera, laptopa lub telewizora. Świętować możecie w dowolnym czasie. Wyjątkowy koncert przygotowany specjalnie dla Was z przebojami z czasów Waszej młodości. Liczymy na to, że znajdziecie czas na wspólne świętowanie i dobrą zabawę.

      Wasze Wnuki

      Lista przebojów

      1. Aniela Rusjan, „Nie liczę godzin i lat”

      2. Łucja Miałkowska, „Dni, których nie znamy”

      3. Weronika Ryczkowska „ Apetyt na życie”

      4. Oliwia Bozińska „Co mi Panie dasz?”

      5. Nela Zawadzka „ O mnie się nie martw”

      6. Alicja Deszczyńska, Alicja Roguska „ Windą do nieba”

      7. Dominika Składanowska „ Radość najpiękniejszych lat”

      8. Anna Piotrowska, utwór instrumentalny „River floks In you”

      9. Klasa 4b, Milena Oziębło, Nikola Woźnicka, Adrian Burzyński, Adam Laskowski, Jolanta Budka, Bartek Pietrak, Maja Majewska, Ernest Kaniuk, Maja Rojek, Magda Zagrodzka „Zawsze tam, gdzie ty”

      10. Magdalena Rychlik, Maja Jaszczur, Maja Bartoszewska „Małgośka”

      11. Maria Frąckiewicz „Pogoda ducha”

      12. Oliwia Domańska „Szukaj mnie”

      13. Lena Szczygielska „ Zakazany owoc”

      14. Gabriela Dziewulska, Zuzia Kiełek „ Chciałem być”

      15. Kornelia Kałuska „ Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”

     • Dzień babci i dziadka w 1a

     • 21 stycznia – Dzień Babci

      22 stycznia – Dzień Dziadka

      Te szczególne Dni uczcili również uczniowie klasy I a.

      Z powodu pandemii nie mogli uczynić tego w szkole podczas spotkania z Babciami i Dziadkami.

      Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu – życzeń.

      Wychowawczyni – D. Chylińska

     • Czytanie łączy pokolenia

     • Nie furtka - wszyscy ją otwierają.

      Nie ogród - a piękna jak kwiat w maju.

      Nie zamek - mieszkają w niej królowie.

      Nie człowiek - a bajkę Ci opowie.

      Czytanie łączy pokolenia - takie hasło towarzyszyło w dniach 19-21.01.2022 r. spotkaniom w bibliotece szkolnej. Miało na celu zaszczepienie u dzieci chęci czytania książek i rozwijania ich wyobraźni poprzez wejście w świat literatury pięknej. W ramach tej akcji zorganizowane zostało czytanie książek przez zaproszone osoby, wśród których znalazł się: pan dyrektor Krzysztof Litka, pani dyrektor Grażyna Dragan, pani dyrektor Agnieszka Kowalczyk, pani Danuta Chylińska, pani Beata Gadomska oraz Magdalena Klimaszewska uczennica klasy 7 c. Zaproszeni goście zaprezentowali uczniem klasy I a, II a, II b, II d, III a przygody kogutka Ziutka, natomiast uczniowie klasy IV b  i V b wysłuchali historii Hani Humorek i jej przyjaciół.

      Oprócz słuchania uczniowie podzieleni na zespoły układali puzzle oraz odpowiadali na pytania quizu. Prawdziwym wyzwaniem i znakomitą zabawą okazało się dopowiadanie cytatów wierszy znanych poetów. Wspólne czytanie to dobra forma upowszechniania czytelnictwa oraz sposób na budowanie pozytywnych relacji między osobami w różnym wieku.

      Joanna Zawadzka

     • Konkurs recytatorski

     • W dniu 17 stycznia 2022r. w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie odbył się konkurs recytatorski Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zorganizowany w ramach obchodów ustanowienia roku 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w uznaniu zasług poety dla rozwoju polskiej sztuki, niepodległości i kultury oraz dla uczczenia setnej rocznicy urodzin (22 stycznia 1921r.).

      W konkursie wzięło udział 10 uczestników z klas VII – VIII.

      Występy uczniów oceniała komisja w składzie: p. Grażyna Dragan, p. Joanna Zawadzka, p. Beata Gadomska.Jury przyznało:  I miejsce Magdalenie Klimaszewskiej, kl. VII c za recytację wiersza "Do Matki Boskiej", II miejsce ex aequo Amelii Kowal, kl. VIII e (wiersz "Pokolenie") i Małgorzacie Małyska, kl. VII b (wiersz "Deszcze"), a III miejsce – Natalii Burczyńskiej, kl. VIII g (wiersze "Przyjdź do mnie", "Elegia o chłopcu polskim"). 

      Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplom i nagrodę rzeczową. 

      Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

      Beata Gadomska

     • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

     • 18 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Święto ustanowione na pamiątkę urodzin Alana Alexandra Milne’a, który był twórcą tej bajkowej postaci. Święto obchodzone jest od 1986 roku. Kubuś Puchatek to postać uwielbiana przez dzieci i dorosłych na całym świecie. Pierwsza książka o przygodach misia została wydana w 1926 roku. Imię bohatera książki pochodzi od imienia jednej z zabawek (pluszowego misia) Christopera’a Rolina Milne’a, syna autora. Przygody Kubusia Puchatka zostały przetłumaczone na 46 języków, zaś polskie tłumaczenie zawdzięczamy Irenie Tuwim. Kubuś Puchatek poza książkami doczekał się również wielu filmowych i teatralnych adaptacji swoich historii.

      W obchodach Dnia Kubusia Puchatka wzięli uczniowie z klasy pierwszej , świetlicy szkolnej oraz zerówki szkolnej . Dzieci wysłuchały bajek o przygodach Kubusia Puchatka pt.,,Raz, dwa, trzy…Puchatek szuka!’’, ,,Dzień przyjaźni’’. Układały puzzle, wykonały kolorowankę z postaciami z bajki oraz czytały mądrości Kubusia.

      Bożena Sakowska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
   • 07 - 100 Węgrów ul. T. Kościuszki 16 Poland
   • spwegrow@gmail.com
   • (+25) 792-30-97
   • Księgowość - Kasa nr bezpośredni (25)792-35-12
   • Więcej informacji w zakładce Nasza szkoła >>> Sekretariat