• Wycieczka do Warszawy

          • Uczniowie klas VII a i VII f pod opieką p. Hanny Wyrębek, p. Pauliny Zalewskiej, p. Wioletty Rychlik i p. Kamili Kwiatek w dniu 7 listopada 2023r. uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Warszawy.  Pierwszym punktem wycieczki była zagadkownia BLACK CAT.  Uczniowie mieli do wyboru trzy pokoje zagadek: Powstanie Warszawskie, Złoto nazistów oraz Zbrodnia na płótnie. Wszyscy  zostali podzieleni na kilkuosobowe zespoły , w których mieli okazję zastosowania w praktyce wiedzy zdobywanej w  szkole. Kolejnym punktem wycieczki była Niewidzialna Wystawa, podczas której uczniowie mieli możliwość poznawania perspektywy doświadczania świata przez osoby niewidome.  Następnie udaliśmy się do kina w Złotych Tarasach, gdzie obejrzeliśmy film pt. „Kajtek Czarodziej”.  Po skończonym seansie i posiłku wróciliśmy do Węgrowa.

          • Głośne czytanie dzieciom

          • Dnia 13.11.2023 r. uczniowie z klasy IIa wysłuchali książki Marcina Pałasza pt. „Sposób na Elfa”. Opowiada ona o kundelku, który został adoptowany ze schroniska. W nowym środowisku Elf przeżywa niesamowite przygody i staje się najlepszym przyjacielem swoich właścicieli.
            Dzieci z klasy IId poznały przygody bohatera książki Waldemara Cichonia pt. „Cukierku, Ty łobuzie!”. Książka opowiada o bardzo ważnej dla dziecka przyjaźni z czworonogami. Futrzasty łobuziak staje się najukochańszym domowym pupilem , bez którego żaden członek rodziny nie wyobraża sobie życia. Na koniec uczniowie pokolorowali kota Cukierka.


            Bożena Sakowska

          • Narodowe Święto Niepodległości w świetlicy.

          • 9 i 10 listopada br. wychowankowie klas II i III a włączyli się w obchody 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. 
            Uczestnicy zajęć utrwalali wiedzę z literatury pięknej czy też poznawali klasykę literatury patriotycznej, np. utwory poetyckie Władysława Bełzy (sztandarowy „Katechizm polskiego dziecka” i inne), Marii Konopnickiej, Heleny Duninówny; „Legendę o Czechu, Lechu i Rusie”. Uczniowie rozmawiali z nauczycielem, w jaki sposób celebrują to święto w rodzinach, jakie znają inne przejawy miłości do ojczystego kraju. Nasze dzieci słuchały kompozycji muzycznych o tej tematyce, śpiewając niektóre z nich oraz wykonywali pracę techniczną: motyl w barwach flagi polskiej. Całość dopełniło układanie puzzli z mapą państwa polskiego i z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a także zabawa z balonami w kolorach białym i czerwonym.
            Uczniowie wykazali, iż motyw przewodni zajęć staje się im co raz bliższy, co cieszy i budzi nadzieję, wszak młodzi są przyszłością ojczyzny.

            Tekst: Emilia Jaczewska
            Foto: Emilia Jaczewska i Julia Matusik ,
             uczennica kl. III a

          • WYCIECZKA 3a i 3d

          • 8 listopada 2023
            Uczniowie klas 3a i 3d postanowili zdobyć zamek w Liwie.
            Po przejściu drewnianym mostem znaleźliśmy się w wieży. Na szczęście nikt nie został wtrącony do lochu. Wspięliśmy się po stromych schodach, na szczyt wieży, gdzie mieliśmy okazję stanąć oko w oko z jej mieszkanką – Żółtą Damą. Niestety nie mogliśmy pomóc w jej kłopocie.
            Na dziedzińcu sprawdziliśmy, jak czuli się skazańcy zakuci w dyby. Nie polecamy nikomu odbywania takiej kary.
            W dworku oglądaliśmy broń białą i palną. Okazuje się, że szabla wcale nie jest ciężka, ale cały ekwipunek to już ciężar ponad 30 kg (nie licząc broni).
            Dowiedzieliśmy się też, dlaczego rycerze na swoich tarczach malowali różne herby. Każdy z nas zaprojektował własny herb. 
            Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.


            Agnieszka Kosińska 

          • Apel z okazji Święta Niepodległości

          • Corocznie, 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

            W tym roku, uroczysty apel w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie odbył się 10 listopada. Uczniowie klasy IIIc oraz VIc, pod patronatem p. Ewy Przybysz oraz p. Radosława Łuszczyńskiego, przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Utwory poetyckie oraz fakty historyczne przedstawione przez młodych artystów, a także pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru, wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.
            Narodowe Święto Niepodległości nie bez powodu jest obchodzone co roku 11 listopada. Jest upamiętnieniem rocznicy odzyskania wolności przez Naród Polski. Tego dnia, w 1918 roku, po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone – przywrócono je w roku 1989.
            Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta, nie są dane na zawsze. Należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.


            Zespół do Spraw Promocji
            Aneta Lachowska

          • Konkurs różańcowy

          • Miesiąc październik jest szczególnym czasem, kiedy zwracamy się do Maryi odmawiając różaniec. W związku z tym zorganizowaliśmy szkolny konkurs na "Najpiękniejszy Różaniec" wykonany dowolną techniką, z dowolnych materiałów przez uczniów naszej szkoły. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas 1-6. Celem konkursu było promowanie modlitwy różańcowej indywidualnej i wspólnotowej oraz rozwój talentów u dzieci, jak również budzenie aktywności twórczej dzieci, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci. Do tej modlitwy zachęcał nas nasz Patron – Jan Paweł II. 7 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Jury konkursowe wyłoniło zwycięzców. W kategorii klas 4-6 wzięło udział 14 uczniów. Liczyła się pomysłowość i oryginalność wykonanych prac. Nagrodzono 7 uczniów:


            I miejsce – Marcela Sulich    kl. IVa
            II miejsce -Gabriel Plewka    kl .Vd
            II miejsce – Julia Putkowska kl.Vb
            III miejsce – Krakowski Bronisław  kl.IVb
            III miejsce -Marika Pietruczanis   kl.VIa


            Wyróżnienia
            Tomasz Kowalski  kl.IVc
            Oliwier Pacanowski  kl.VId

            W kl. I-III do konkursu przystąpiło 25 osób. Wszystkie osoby zostały nagrodzone. 
            Lista uczniów klas I - III 


            Pierwsze miejsce:
            –    Igor Jagieło kl. II d
            –    Jakub Lisiecki kl. II c
            –    Dominik Demiętko II d
            –    Ksawery Gałązka kl. III b

            Drugie miejsce:
            –    Milena Górska kl. I a
            –    Yegor Mikhailov  kl. III b
            –    Natalia Stanisławowska kl IIIc


            Trzecie miejsce:
            –    Dominik Dzieciątko kl. III B
            –    Julia Gromek kl. III d
            –    Gbriela Kraska kl. I e
            –    August Adaśko kl. III c


            Wyróżnienia:
            –    Roman Proforuk II d
            –    Lena Wąsowska kl. III c
            –    Kmieć Anna kl. III b
            –    Kmieć Lena kl. III b
            –    Maja Cegiełka kl. III b
            –    Filip Stępniewski II c
            –    Anna Gołoś kl. I e
            –    Adrianna Giers kl. III c
            –    Zuzanna Podniesińska kl. I c
            –    Marta Dziudzia kl I a
            –    Julia Kocon I a
            –    Szymon Rutkowski kl. II a
            –    Agata Pacanowska Kl. II d
            –    Mateusz Putkowski Kl. II d

            Bożena Grażyna Gierłowska

          • ZAJĘCIA SPORTOWE Z ELEMENTAMI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

          • 🤼‍♀️🤼‍♀️🤼‍♀️🤼‍♀️🤼‍♀️🤼🤼🤼🤼🤼🤼‍♂️🤼‍♂️🤼‍♂️🤼‍♂️🤼‍♂️

            👉Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu na realizację projektu dotyczącego pozalekcyjnych zajęć  sportowych z elementami gimnastyki korekcyjnej.

            👉Celem projektu jest aktywizacja sportowa dzieci oraz profilaktyka wad postawy. Zajęciami objęci zostaną uczniowie zakwalifikowani na podstawie testów przesiewowych do grupy dyspanseryjnej, profilaktycznych badań lekarskich jak również z obniżoną sprawnością fizyczną związaną z zaburzeniami lub dysharmonią rozwoju somatycznego lub motorycznego oraz z niektórymi przewlekłymi zaburzeniami stanu zdrowia,a także korzystający z długotrwałych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego lub zajęć ruchowych z powodu przebytych chorób i urazów. Ponadto w zajęciach będą mogli uczestniczyć wszyscy chętni uczniowie, dla których zajęcia z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej będą profilaktyką i wzmocnieniem oraz poprawą rozwoju fizycznego.

            👉Zajęcia mają za zadanie kształtować wśród uczestników projektu rozumienie potrzeby dbania o własną sylwetkę i sprawność fizyczną, kształtowanie akceptacji potrzeby uczestnictwa w zajęciach gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej, umacnianie wiary we własne siły i zdolność osiągania trudnych celów korekcyjnych oraz rozwijanie umiejętności panowania nad swoimi emocjami podczas gier i rywalizacji zespołowych.

            Katarzyna Paderewska
             

          • DZIEŃ ORIGAMI

          • Czy macie ochotę na krótką podróż do Japonii bez wychodzenia  z domu lub szkoły? 👘🥡🥢🎎
            Niemożliwe, a jednak naszym uczniom i uczennicom udało się to dzięki Dniu Origami. 24 października wykonali oni piękne prace i mogli się poczuć jak rówieśnicy  z Kraju Kwitnącej Wiśni.
            Czy i Ty chcesz spróbować swoich sił w tej japońskiej sztuce składania papieru?
            Przeczytaj poniższy artykuł i do dzieła!!!
            Origami


            Samorząd Uczniowski

          • Spotkanie z misjonarzem

          • W dn. 24.10.2023r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z Dyrektorem Diecezjalnym Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Drohiczyńskiej Ks. Mirosławem Puchaczem. Kapłan przybliżył uczniom i nauczycielom trud pracy misjonarza w Papui-Nowej Gwinei. Podzielił się swoim doświadczeniem misyjnym udostępniając młodzieży wiele eksponatów przywiezionych z tego miejsca. Pracował tu jako proboszcz w górskiej parafii Matki Bożej W Kamakul. Na terenie parafii miał ponad 5,5 tys. katolików mieszkających w 18 miejscowościach, w których były kaplice dojazdowe i ,,dochodowe’, czyli takie do których trzeba było dotrzeć pieszo, bo drogi były nieprzejezdne i mosty zniszczone. Czasy choć trudne wspominał bardzo mile. Pokazując na slajdach piękno tych okolic przekonywał dzieci i młodzież, że każdy z nas może zostać nauczycielem misji, włączając się w różnego rodzaju akcje. Te z kolei pokazują jak wielkie mamy serca i wrażliwość na drugiego człowieka.
            Dziękuję Dyrekcji za pomoc w organizacji tego spotkania a ks. Mirosławowi Puchaczowi za przybycie do naszej placówki mam nadzieję, że nie ostatni.


            Bożena Gierłowska

          • XXIII Dzień Papieski

          • Tegoroczny XXIII Dzień Papieski, który odbył się pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia”, 15 października w naszej szkole został uczczony uroczystą Mszą św. w kościele pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy.
            W ten dzień wspominający osobę Jana Pawła II i jego świętość był okazją do wsparcia programu stypendialnego zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Każdy mógł to uczynić po wyjściu z kościoła. Cytując fragment listu Episkopatu Polski, zapowiadającego to wydarzenie, czytamy: „W tym roku mówi on o świętości, wartości ludzkiego życia, o jego pięknie. Tegoroczne hasło «Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia» zawiera wszystkie te aspekty. Pobrzmiewa tu troska, by pozwolić każdemu urodzić się i godnie żyć, ale także sprawić by to życie było po prostu piękne, pełne pasji, a także nadziei na życie wieczne. Ten krótki cytat Jana Pawła II to streszczenie Ewangelii”. Nasza szkoła czyje się dumna mając za Patrona Świętego człowieka i Wielkiego Polaka i odpowiedzialna za swoich uczniów i ich w przyszłości dobre wybory. Na terenie szkoły, dla całej społeczności szkolnej, została przygotowana dekoracja pod hasłem według nauczania Papieża: „Życie ludzkie jest bezcenne, jest darem Boga”. W centrum został umieszczony portret Jana Pawła II, flaga papieska i kwiaty koloru żółtego i białego oraz białe i czerwone, barwy narodowe.
            Całość przygotowały: p. Bożena Gierłowska i s. Wiesłąwa Kuliś.

          • Ślubowanie klas pierwszych

          • Uroczystość Ślubowania Uczniów Klas Pierwszych w Roku Szkolnym 2023/2024 miała miejsce 10 października. 
            W tym wyjątkowym dniu uczniom pięciu klas pierwszych towarzyszyły ich Wychowawczynie, Rodzice, pani Dyrektor. Agnieszka Krawczykowska oraz pani Wicedyrektor Agnieszka Zarzycka.
            Swoją obecnością tę szkolną uroczystość pierwszoklasistów zaszczycili następujący goście: Przewodniczącą Rady Miejskiej Węgrowa pani Jolanta Roguska, Burmistrz Miasta Węgrowa pan Paweł Marchela, Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury Rady Miejskiej Węgrowa pani Barbara Jakubisiak, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Jurkowska oraz Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców pani Klaudia Tarasiuk.
            Pani Dyrektor, zaproszeni goście oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Szymon Szczęsny z klasy 7 a złożyli życzenia najmłodszym uczniom naszej szkoły.
            Pan Burmistrz podarował wszystkim klasom pierwszym bilet na seans filmowy w Węgrowskim Ośrodku Kultury.
            Przedstawicielki Prezydium Rady Rodziców obdarowały wychowawczynie i dyrekcję pamiątkowymi długopisami.
            Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie klas pierwszych. Rotę ślubowania odczytała uczennica kl. 6 a Marika Pietruczanis .
            Uczniowie złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły w obecności pocztu sztandarowego oraz jego opiekuna pani Barbary Czapskiej.
            Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła w Węgrowie przez panią Dyrektor Agnieszkę Krawczykowską oraz pana Burmistrza Pawła Marchelę.
            W części artystycznej uroczystości mogliśmy podziwiać talenty wokalne klas pierwszych, które do występów przygotowały panie: Bożena Gierłowska, Agnieszka Kowalczyk, Emilia Podniesińska, Urszula Kalata, Emilia Kałuska oraz Agnieszka Książek
            Hymn Narodowy oraz Hymn Szkoły podczas uroczystości wykonała uczennica klasy 7 a Paulina Ładosz przy akompaniamencie pani Barbary Rostek-Śladowskiej. Natomiast o stronę techniczną  zadbał pan Paweł Szczepanik, a całość poprowadzili członkowie Prezydium Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Mędrzycka z kl. 8 d oraz Jan Grabarczyk z kl. 8 a.
            Uroczystość zakończyła się wręczeniem najmłodszym członkom społeczności szkolnej pamiątkowych dyplomów, zakładek z logo szkoły i upominków ufundowanych przez firmę Addit .
            Dziękujemy za pomoc przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego z kl. 7 f.
            Piękne dekoracje wykonały: Panie Anna Janczewska- Marchela, Izabela Siekierzyńska i Emilia Kałuska.
            Zdjęcia oraz film podczas uroczystości wykonała firma VIDEOMIX Dariusz Cholewa  
            Po zakończeniu części oficjalnej na pierwszoklasistów czekał słodki poczęstunek w klasach, za który serdecznie dziękujemy Rodzicom
            Dziękujemy bardzo Wszystkim którzy sprawili, że ten dzień był wyjątkowy.

            Hanna Wyrębek

          • Wycieczka do Głęboczycy

          • Zabawa jest nauką, nauka zabawą. 
            Im więcej zabawy, tym więcej nauki. 
             Glenn Doman

            OLIMPIADA W JARZYNOWIE

            11 października uczniowie Ib, Id i Ie udali się na pierwszą szkolną wycieczkę. Celem podróży był park zabaw Agro City w Głęboczycy. „Olimpiada w Jarzynowie” okazała się być bardzo ciekawym sposobem spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Rozpoczęła się zapaleniem znicza olimpijskiego i wciągnięciem olimpijskiej flagi na maszt, po czym wszyscy, wspólnie z opiekunami, ruszyli do sportowej rywalizacji w duchu fair play w następujących konkurencjach olimpijskich: rzuty do celu, drużynowe segregowanie warzyw na czas, przeciąganie liny, słomiany slalom, laserowy tor przeszkód, łowienie drewnianych ryb i jaszczurek, jeżdżenie po trawie na drewnianych nartach, leśny labirynt. Niewątpliwymi atrakcjami wycieczki były dojenie sztucznej krowy, przejażdżka wozem po pięknej, zielonej okolicy oraz poszukiwanie skarbów w kopalni złota. Wycieczkowicze wysłuchali również baśni z „Zaczarowanego lasu”, odwiedzili zagrodę iluzji, ułożyli obraz z wielkich drewnianych puzzli i zjeżdżali na tyrolce. Sportowe zmagania zwieńczyło nagrodzenie „olimpijczyków” medalami, które po powrocie do szkoły każdy pokolorował według własnego pomysłu.
            Jako że jesień na dobre zagościła na świecie, uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach „Z dynią z pan brat”, dzięki którym dowiedzieli się o sposobach uprawy i zastosowania dyni. Poznali różne odmiany tego warzywa i podziwiali wystawę prac z niego wykonanych.
            Wycieczkę zakończył wspólnie zjedzony obiad. Zmęczeni, ale zadowoleni pierwszoklasiści wraz z opiekunami wrócili autokarem do Węgrowa. Już planują kolejne szkolne eskapady, bo nauka przez zabawę to fajna sprawa!

            Emilia Kałuska, Hanna Wyrębek
            Agnieszka Książek, Marta Gołoś - Tryfon
            Agnieszka Kowalczyk, Emilia Podniesińska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
      • (+25) 792-30-97
      • 07 - 100 Węgrów ul. T. Kościuszki 16 Poland
      • Księgowość - Kasa nr bezpośredni (25)792-35-12
      • Więcej informacji w zakładce Nasza szkoła >>> Sekretariat