• WIELKI SUKCES NASZEJ UCZENNICY

          • Maria Molska z kl. 6d zajęła 2 miejsce w konkursie fotograficznym „Mazowsze - skrzynia skarbów. Między zielenią a zabytkami” zorganizowanym przez Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Bielana. Inicjatywa ta, miała na celu promowanie piękna oraz bogactwa kulturowego i przyrodniczego regionu Mazowsza i województwa mazowieckiego. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego. Celem konkursu jest promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz rozwijanie pasji fotograficznej wśród dzieci i młodzieży.

            Z ponad 100 przesłanych prac, wybór 3 najlepszych okazał się niezwykle trudnym zadaniem. Wysoki poziom i różnorodność prezentowanych prac świadczyły o niezwykłym talencie i zaangażowaniu uczestników. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanej wystawy w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, trwającej od 22 do 25 kwietnia 2024 roku. Wystawa ta będzie wyjątkową okazją do promocji młodych talentów oraz ukazania bogactwa kulturowego i przyrodniczego Mazowsza na arenie międzynarodowej.

            Marysia Molska jako laureatka konkursu będzie miała niepowtarzalną okazję wyjazdu do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu!

            Serdecznie gratulujemy Marysi jej zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu jej pasji!

          • W poszukiwaniu kultury, sportu i historii...

          • Kiedy wszystkie dzieci kładą się spać, przez uchylone okno, nagle niczym bohater komiksu pojawia się on – Piotruś Pan. Nieświadomi niczego rodzice krzątają się jeszcze w mieszkaniu, a ich pociechy unoszą się w tym czasie w powietrzu. Latają. „Druga ulica na prawo i prosto – aż do rana” Wszystkie lecą do… NIBYLANDII.  
            My – uczniowie klasy II b i II d nie poszliśmy spać, ale wszyscy zostaliśmy zaczarowani i zastygliśmy w bezruchu na czas spektaklu. I nie tylko...
            8 kwietnia wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. W teatrze Capitol obejrzeliśmy fantastyczny spektakl muzyczny pt. ,,Piotruś Pan”. Zostaliśmy oczarowani grą aktorów, scenografią, kostiumami i piękną muzyką.  Rozczarował nas tylko ... czas, który tak szybko upłynął.
            Po sporej dawce kultury czas było rozprostować kości.  Udaliśmy się do Stacji Grawitacji i porządnie rozładowaliśmy swoje akumulatory energii. Oj, działo się. Okazało się, że mamy wśród nas mistrzów wspinaczki, skoków z wysokości, siły i równowagi, zręczności, gier interaktywnych i wielu innych.  
            Po szaleństwach w parku trampolin, w drodze powrotnej do domu, zajrzeliśmy do letniej rezydencji króla Stanisława Augusta na obiad. Niestety, nie zastaliśmy go. Może dlatego, że nie był to czwartek? Rozgościliśmy się trochę w jego pięknym parku.  Zauroczyły nas przepiękne alejki z ławeczkami, pałac Na Wodzie, malowniczo położony Amfiteatr, stary drzewostan i zwierzęta, które tak licznie zamieszkują to miejsce. Z zachwytu wstrzymywaliśmy powietrze, gdy obok nas spacerowały piękne i dumne pawie. Zgodnie stwierdziliśmy, że Łazienki Królewskie to przepiękne miejsce. 
            A dalej? No cóż, czas było wracać do domu. Chyba najlepszym podsumowaniem wycieczki, będą słowa Franka, że ,,to było najlepsze dwanaście godzin w jego życiu”. 

            Magdalena Pietruczanis, Anna Sińczuk, Zofia Szczęsna
            Dziękujemy Paniom Annie Kowalczyk i Marcie Gołoś Tryfon za pomoc w opiece nad uczniami.

             

          • Głośne czytanie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

          • Z tej okazji w dniu 27.03.2024r. uczniowie z klas Id , Ic i dzieci z Przedszkola „Pod Słoneczkiem” uczestniczyli w głośnym czytaniu. Dzieci wysłuchały znanej i lubianej bajki pt. „Czerwony Kapturek”. Bajka należy do klasyki bajek dla dzieci. Baśniowa postać nosząca czerwone nakrycie głowy została opisana po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce „Bajki Babci Gąski”.
            Bajka o czerwonym kapturku uczy dzieci , że nie wolno bezgranicznie ufać obcym osobom. Nigdy nie będziemy wiedzieli , kim jest druga osoba i jakie ma zamiary dopóki jej nie poznamy.

            Bożena Sakowska
             

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – happening na rynku w Węgrowie

          • Co roku 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak solidarności z osobami z autyzmem społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie po raz kolejny zorganizowała happening na Rynku Mariackim w Węgrowie, który ze względu na przerwę świąteczną odbył się tym razem 5 kwietnia. 
            W tym wydarzeniu wzięli udział również uczniowie  naszej szkoły. 
            Celem wspólnego świętowania było uświadomienie wszystkim, jak ważna jest tolerancja, akceptacja i zrozumienie, czym jest autyzm, co oznacza, jak tworzyć pozytywne relacje ze wszystkimi , jak nieść pomoc, jak być empatycznym?. Wspólna zabawa była okazją do tego, aby przekazywać wiedzę, integrować, pokazywać i uczyć, jak być dobrym kolegą, człowiekiem. Aby akceptować autyzm trzeba go zrozumieć i poznać. 
            Na znak zaś solidarności z osobami z autyzmem wielu uczniów i nauczycieli ubrało się tego dnia na niebiesko. 

            Dorota Snopczyńska
            Zdjęcia: nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

             

          • MISTERIUM WIELKANOCNE 2024

          • 27 marca uczniowie klas 3a i 5d zaprezentowali społeczności szkolnej Misterium Wielkanocne składające się z dwóch części. Pierwsza część - montaż słowno-muzyczny - przybliżyła widzom mękę i śmierć Chrystusa oraz przypomniała, że każdy człowiek także dźwiga swój krzyż. Część druga - inscenizacja poranka wielkanocnego - wprowadziła wszystkich w radosny nastrój, obwieszczając, że Jezus zmartwychwstał. 
            Uczniowie naszej szkoły wystąpili również przed władzami samorządowymi Miasta Węgrowa oraz Powiatu Węgrowskiego i zaproszonymi gośćmi. Wydarzenie to zostało uwiecznione i pokazane w telewizji kablowej Podlasianka. 
            Przedstawienie przygotowali uczniowie klas 3a i 5d wraz z wychowawcami: p. Elżbietą Szcześnik, p. Martą Gołoś -Tryfon i p. Anną Kowalczyk. Dekoracje wykonały p. Iwona Dąbrowska i p. Natalia Jeżewska. Za nagłośnienie odpowiedzialny był p. Paweł Szczepanik. 
            Dziękujemy panu organiście Jakubowi Plasowi za akompaniament oraz pani Danucie Chylińskiej za wskazówki przekazane młodym artystom.

            Organizatorzy
             

          • SPOTKANIE Z PSZCZELARZAMI

          • 27 marca br. klasa 1e gościła pasjonatów pszczelarstwa p. Annę i p. Daniela Guzek. 
            Podczas spotkania dzieci poznały fascynujący świat pszczół. Dowiedziały się dlaczego te owady tańczą, czego się uczą w pszczelim przedszkolu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Miały możliwość przymierzyć strój pszczelarza oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy. Zajrzały również do ula oraz spróbowały miodu, który wszystkim bardzo smakował. 
            Dziękujemy rodzicom Estery za poświęcony czas i ciekawe spotkanie z uczniami. 

            Agnieszka Książek
             

          • ZAJĘCIA TEATRALNE

          • 25 marca 2024r. odwiedziła uczniów klasy 1d pani Danuta Chylińska, która poprowadziła zajęcia o teatrze. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały, zadawały pytania i dzieliły się z panią Danusią swoją wiedzą. Najbardziej ekscytującym momentem spotkania było przymierzanie kostiumów 🧚 🦸 🥷 💃  i pozowanie do zdjęć.

            Za interesującą i ciekawą lekcję uczniowie podziękowali głośnymi brawami 👏 👏 👏

            Serdecznie dziękujemy pani Danucie Chylińskiej za poświęcony i mile spędzony czas ☺️

             

            Wychowawczyni - Emilia Kałuska -  i uczniowie kl. I d

            Foto: Emilia Kałuska, Lyudmila Golavska

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY - "LEON"

          • 25 marca 2024r. uczniowie klas I – III wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym – „Leon”. Każdą klasę reprezentowało 4 uczniów,  często wyłonionych na drodze klasowych eliminacji. Dzieci rozwiązywały test w trzech kategoriach wiekowych – kl. I, kl. II, kl. III.
            Olimpiada matematyczna miała formę testu z zadaniami otwartymi i zamkniętymi, w których jest jedna lub kilka prawidłowych odpowiedzi.
            Celem konkursu jest sprawdzenie umiejętności ścisłych uczniów oraz zachęcenie do rozwijania pasji matematycznych i samodzielności, odkrywania ukrytych talentów, rozwinięcia nawyku twórczego i logicznego myślenia. Dodatkowo pozwala wyłonić małych geniuszy w tej dziedzinie. Ciekawe zadania i łamigłówki konkursowe dostosowane są do norm programowych poszczególnych klas podstawowych. 
            Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem wykonywali otrzymane testy. Na wyniki musimy  poczekać jednak do czerwca. 
            Za wszystkich trzymamy mocno kciuki i życzymy jak najlepszych wyników. 

            Koordynatorki konkursu:

            Bożena Gierłowska,

            Emilia Kurkus,

            Dorota Snopczyńska,

            Elżbieta Szcześnik,

            Emilia Podniesińska

             

          • Ogólnopolski konkursu wiedzy o Janie Pawle II – Olimpus

          • W dniu. 25.03.2024r. uczniowie naszej szkoły pisali ,,Olimpiadę wiedzy o Janie Pawle II” niektórzy po raz pierwszy. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z kl. 4-8.  Czas pracy olimpiady w wynosił 45 minut. Uczestnicy odpowiadali pisemnie na 30 pytań testowych, gdzie więcej niż jedna odpowiedź była prawidłowa. Zakres programowy obejmował: życie przed wyborem na papieża, pontyfikat Jana Pawła II beatyfikacje, kanonizacje i nauczanie. Klasy 4-6 pisały pierwszy poziom skali trudności (10 osób) i 2 osoby uczniowie klas 7-8 – drugi stopień skali trudności. Uczestnicy mogli zdobyć maksymalnie 240 punktów. Wyniki konkursu poznamy po 15 maja br. roku. Dziękujemy chętnym uczniom za udział i czekamy na wyniki.

            Bożena Grażyna Gierłowska
             

          • Konkurs religijny "Życie w biblii, biblia w życiu – Maryja Matka Jezusa i Nasza"

          • Na przełomie stycznia i lutego został w naszej szkole przeprowadzony konkurs

            ,,Życie w biblii, biblia w życiu – Maryja Matka Jezusa i Nasza’’ zaadresowany dla klas IV-VI. Celem konkursu było mobilizowanie uczniów do lektury Pisma świętego, podkreślenie roli Maryi w życiu chrześcijanina, a także promocja talentów plastycznych, literackich i filmowych wśród uczniów. Organizatorem konkursu był;

            – Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie,

            – Szkoła Podstawowa im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie,

            - Fundacja MATER.

            Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach:

            Kategoria I – klasy I – III szkoły podstawowej –praca plastyczna: scena z udziałem Maryi Matki Jezusa. /od sceny Zwiastowania do Ukoronowania Najświętszej Maryi Panny/

            Kategoria II – klasy IV – VI szkoły podstawowej –praca literacka (komiks albo opowiadanie) lub film przedstawiające biblijną scenę z udziałem Maryi.

            W nasze szkole do udziału w konkursie przystąpiło 3 osoby. Dwie osoby z klas 1-3 i jedna osoba z klasy IV a. Uczniowie z nauczania początkowego; Izabela Wyszogrodzka i Szymon Duda z kl. III d wykonali prace plastyczne, a uczennica z kl. IV b Marcela Sulich nagrała filmik telefonem komórkowym (jak na Tik Toka) którego czas trwania max. mógł wynieść 3minuty.

            Prace zgodnie z regulaminem i załącznikami zostały wysłane na adres szkoły w Domanowie w dn.5.02.2024.Opiekunami prac uczniókl.1-3 była s. Wiesława Kuliś.

            Pracy ucz. Marceliny Sulich Bożena Gierłowska.

            14 lutego odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. W kategorii praca plastyczna kl. I-III wyróżnienie zdobył Szymon Duda z kl. III d zaś części medialnej z kategorii - film kl.IV – VIII II miejsce zajęła Marcela Sulich ucz. kl. IV a. Dyplomy i nagrody uczniowie otrzymali w dn.21.03.24.Gratulujemy naszym uczniom i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu już za rok.

            Bożena Gierłowska

          • Klasa I sportowa

          • W roku szkolnym 2024/2025 w naszej szkole po raz kolejny powstaje pierwsza klasa sportowa. W środę 20 marca 2024 r. odbyła się rekrutacja kandydatów do I klasy sportowej.
            Do testów sprawnościowych przystąpiło 20 uczestników z oddziałów przedszkolnych, którzy na wstępie zobowiązani byli do przedstawienia zaświadczeń o braku przeciwwskazań zdrowotnych do przeprowadzenia testu. Kandydaci w strojach sportowych, przy wsparciu rodziców, przystąpili w czterech grupach do wykonania pięciu prób. 
            Mali uczestnicy zmierzyli się z następującymi zadaniami: 
            - bieg wahadłowy na dystansie 4x10 m, 
            - skok w dal z miejsca, 
            - próba mocy (siły nóg), 
            - skłon tułowia w przód, 
            - próba gibkości, 
            - skłony w przód z leżenia tyłem przez 30 s, 
            - próba siły mięśni brzucha, 
            - bieg na dystansie 50 m - próba szybkości biegowej. 
            Dzieci z dużym zaangażowaniem i determinacją przystąpiły do kolejnych prób, dając z siebie wszystko, by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Wsparciem dla przyszłych pierwszoklasistów byli rodzice, którzy z trybun zachęcali swoje pociechy do wysiłku. 
            Przyszłym sportowcom życzymy wielu sukcesów. 

            Tekst i zdjęcia: Elżbieta Szcześnik

          • Przygoda z mikroskopem

          • Co można zobaczyć w świetle okularów mikroskopu? O tym przekonały się dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej dla klas pierwszych. Chcąc przybliżyć dzieciom świat „mikro”, 15 marca 2024 r. zorganizowane zostały dla nich interesujące zajęcia, na których zapoznały się z możliwościami niezwykłego urządzenia jakim jest mikroskop. Na początku zajęć poznały elementy budowy mikroskopu, zasady jego obsługi oraz zastosowania. W dalszej części zajęć dowiedziały się jak przygotować preparat mikroskopowy oraz zaprezentowano wykonanie preparatu ze skórki liścia cebuli, omawiając  i pokazując kolejne etapy przygotowania preparatu mikroskopowego. Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się etapom powstawania preparatu, a później z zaciekawieniem oglądały komórki ze skórki liścia cebuli pod mikroskopem.
            W świetle okularów mikroskopu udało się nam obejrzeć pchłę mysią, nogę komara i muchy, pantofelka, euglenę, rozmaz krwi człowieka oraz wiele innych preparatów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, z ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem patrzyły w okular mikroskopu.

            Wioleta Rychlik

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
      • (+25) 792-30-97
      • 07 - 100 Węgrów ul. T. Kościuszki 16 Poland
      • Księgowość - Kasa nr bezpośredni (25)792-35-12
      • Więcej informacji w zakładce Nasza szkoła >>> Sekretariat