• Wycieczka do Torunia klasy 4b, 4c oraz 5b w dniach 16-17.05.2022 r.

     • Pobyt w Toruniu rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta z sympatyczną przewodniczką panią Kamilą, która zapoznała nas z historią miasta oraz jego najpiękniejszymi zabytkami. Przez ok. 3 godziny przechadzaliśmy się uliczkami średniowiecznego miasta poznając jego tajemnice:
      •    Rynek Staromiejski – XIII-wieczny Ratusz, Dwór Artusa, Kamienica pod Gwiazdą, budynek zabytkowej XIX-wiecznej poczty
      •    Kościół Najświętszej Marii Panny – przykład gotyckiego, halowego kościoła oo. franciszkanów
      •    Krzywa Wieża – druga, obok wieży z Pizy, najsłynniejsza Krzywa Wieża w Europie
      •    Gotycka Starówka – wpisana na listę "UNESCO"
      •    Ruiny Zamku Krzyżackiego – pozostałości po założycielach Torunia - Zakonie Krzyżackim
      •    Mury Obronne
      •    Mikołaj Kopernik w Toruniu – odwiedzenie miejsc związanych z Wielkim Astronomem - Dom Kopernika, Pomnik Mikołaja Kopernika, budynki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
      Była również okazja do “złapania” odrobiny szczęścia – wystarczyło tylko dotknąć żab, osiołka, pieska czy fragmentu średniowiecznego muru … i szczęście gwarantowane!
      Niezwykle ciekawym i interesującym punktem wycieczki była wizyta w Domu Legend Toruńskich. Poznaliśmy prawdziwe wydarzenia spisane przez kronikarzy Piotra z Duisburga i Jana Długosza. Warsztaty wzbogacone były o historie o miejscach wciąż istniejących w mieście i nieustannie wzbudzających ciekawość. Podczas pokazu poznaliśmy sześć niezwykłych legend: „O założeniu Torunia przez krzyżaków”,„O wizycie króla Władysława Jagiełły i jego szpetnej przygodzie”,„O flisaku i żabiej pladze”,„O łotrze Szwedku”,„O dzwonie Tuba Dei” i „O Krzywej Wieży i grzechu krzyżaka”.
      Kolejnym punktem wycieczki było samodzielne wypiekanie przez uczniów piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą, w Żywym Muzeum Piernika.  Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej. Każdy z uczestników otrzymał własnoręcznie wykonany słodki wypiek.
      Drugiego dnia wycieczki, pierwszym punktem programu, w którym uczestniczyliśmy był seans w Planetarium. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy film pt. „Wirująca Ziemia”. Nauczyliśmy się rozpoznawać gwiazdy, poznaliśmy podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi, zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. Dowiedzieliśmy się także, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbioróww ciągu roku oraz jaką rolę pełni Gwiazda Polarna i skąd biorą się fazy Księżyca.

      Podsumowaniem toruńskich atrakcji było zwiedzanie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Gdy weszliśmy do budynku, od razu naszym oczom ukazało się Wahadło Foucaulta, który dowodzi ruchowi Ziemi wokół własnej osi. Uczniowie bardzo zainteresowali się tym eksponatem.
      Centrum było podzielone na 5 różnych pięter. Na każdym piętrze była inna atrakcja. Na pierwszym główną tematyką były „obroty”.Drugie piętro miało bardzo tajemniczą nazwę „rzeka”.  Trzecie piętro pokazało nam dwie atrakcje. Pierwszą była wystawa przyrodnicza, a drugą, sala budowniczego.Kolejne piętro pokazało nam kolorowe i wspaniałe eksperymenty, dotyczyły głównie zadań pamięciowych i zręcznościowych. Na szóstym z kolei, poznaliśmy eksponaty związane z kosmosem, anatomią człowieka oraz ciekawymi wynalazkami.
      Serdecznie dziękujemy pracownikom Biura Podróży GLOB za zorganizowanie i realizację atrakcyjnej i aktywnej formy wypoczynku, jaką okazała się wycieczka do Torunia!


      Emilia Kałuska, Aneta Lachowska, Elżbieta Szcześnik,
      Radosław Łuszczyński, Edyta Doktorska-Rafałek

       

     • JAK TEN CZAS SZYBKO LECI…

     • Wydaje się, że tak niedawno Łucja Śladowska, jako sześciolatka, przekroczyła mury naszej szkoły. Pamiętamy, jak (mimo młodego wieku) świetnie grała na pianinie uatrakcyjniając szkolne apele i uroczystości. Należała również do  zespołu instrumentalnego i chóru szkolnego prowadzonego przez p. Barbarę Rostek – Śladowską. 
      Potem naukę kontynuowała w Gimnazjum im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie. Przez cały czas doskonaliła swoje umiejętności gry na pianinie/fortepianie w szkole muzycznej w Siedlcach.  
      Gdy przyszedł czas wyboru szkoły średniej Łucja wybrała II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. Jednocześnie uczęszczała do Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ignacego Paderewskiego  w Białymstoku. 
      Łucja jest tegoroczną maturzystką i dyplomantką Szkoły Muzycznej…
      Pani Łucja wzięła udział w przesłuchaniach , których celem było wyłonienie ucznia do zagrania z orkiestrą symfoniczną  w Filharmonii Białostockiej Talent i pracowitość zostały nagrodzone. Zaszczytu zagrania z orkiestrą dostąpiła Łucja Śladowska.
      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
      Zapraszamy do obejrzenia/wysłuchania koncertu a-moll Edwarda Griega.

       

      Danuta Chylińska
      Zespół do Spraw Promocji

       

     • CO SŁYCHAĆ U PAULINY?

     • O sukcesach muzycznych uczennicy klasy V a – Pauliny Ładosz pisaliśmy wielokrotnie. 
      Młoda artystka nie próżnuje. 
      W dniach 5-6.02.2022r. uczestniczyła w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz” w Sanoku. Był to konkurs online. Paulina zagrała dwa utwory:  „Fantazja na strunach jesieni” - Grzegorza Miśkiewicza oraz „Berceuse” - J. F. Burgmullera
      Za swój występ otrzymała Srebrnego Wirtuoza.
      Wzięła również udział w V Walentynkowym Festiwalu Piosenki Miłosnej, który odbył się 22.02.2022 w Chodowie.
      Jury w składzie Wioletta Skup, Tomasz Markiewicz i Żenata Badałek przyznało Jej I miejsce za piosenkę „When I Look at You” - Miley Cyrus
      Nagrodą była statuetka i dyplom.
      W dniu 10. 04. 2022 r. wzięła udział w 2. Międzynarodowym  Internetowym  Festiwalu Piosenki Rozrywkowej. Za wykonanie utworu„Tylko tego chcę” - Fundacji Młodzi Artyści otrzymała Super Wyróżnienie.
      Gratulujemy Paulince sukcesów i życzymy kolejnych.

      Danuta Chylińska
      Zespół do Spraw Promocji

     • Dla Mamy, tej najdroższej, najpiękniejszej, jedynej…

     • 26 maja obchodzimy Dzień Matki.  Jest  to dzień szczególny, bliski każdemu. W tym dniu staramy  się oddać swojej mamie to, czym ona obdarza nas przez cały czas tj. miłość, dobro i ciepło.
      Z tej okazji  uczniowie klasy III a przygotowali krótką część artystyczną, aby słowem i piosenką  wyrazić  swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza. Oto fotorelacja:


      Dorota Snopczyńska

     • FESTYN BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO.

     • 17 maja 2022 r. uczniowie z klas 4 c i 4 d wraz z opiekunami, panem Arkadiuszem Roguskim i panią Dorotą Białobrzeską-Portka, uczestniczyli w Festynie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Siedlcach. Festyn dla uczniów ubiegających się o kartę rowerową został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Warszawie - Delegaturę w Siedlcach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach oraz Komendę Miejską Policji w Siedlcach na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach. Na początku strażak zapoznał uczniów z wyposażeniem wozu strażackiego. Mogliśmy usiąść w kabinie, obejrzeć ją z bliska. Następnie pani policjantka wyjaśniła jak ważne jest dla naszego bezpieczeństwa zdobycie karty rowerowej. Przeprowadziła też krótki quiz. Zwycięzca otrzymał bidon. Przy stoisku banku żywności mogliśmy poczęstować się napojami, cukierkami i owocami. Po krótkim posiłku przystąpiliśmy do „udzielania” pierwszej pomocy. Chętni układali osobę poszkodowaną w pozycji bocznej – bezpiecznej. Ciekawy okazał się pokaz jak strażacy, przy pomocy ciężkiego sprzętu, ratują człowieka po wypadku samochodowym. Cięcie blachy samochodu wymagało dużego wysiłku. Następnie udaliśmy się sprawdzić nasze umiejętności jazdy na rowerze. Policjant zaproponował założenie specjalnych gogli, które symulują jazdę pod wpływem alkoholu. Naszym zadaniem było wrzucenie małych woreczków w wyznaczone miejsce. Nikomu się to nie udało. Po symulacji, założyliśmy kaski i kamizelki odblaskowe i pokonywaliśmy tor przeszkód. Dwóch uczniów otrzymało nagrody za najlepszy przejazd. To był wspaniały, pełen wrażeń dzień.

      Dorota Białobrzeska-Portka
      Arkadiusz Roguski

     • Wizyta w teatrze

     • 18 maja uczniowie klasy IIb i IIc wraz z opiekunami pojechali do Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie na spektakl „Awantura w mollDurze”.
      Wyjazd był zorganizowany i sfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” oraz Urząd Miejski w  Węgrowie.
      Dzieci miały okazję obejrzeć muzyczną bajkę pełną energii, radości, śpiewu i tańca. Mogły wraz z główną bohaterką przenieść się do wymyślonego przez nią świata - mollDuru, gdzie spotkały różne postacie z bajek, np.: Babę Jagę, Białego Królika, Kopciuszka, krasnoludki. Każda z nich miała do przekazania pouczającą myśl dotyczącą tolerancji i akceptacji drugiego człowieka. Te ważne treści zawarte były w pięknych piosenkach stworzonych w różnych gatunkach muzycznych (to dodatkowy atut spektaklu).
      Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w lekcji teatralnej prowadzonej przez aktorów. Artyści opowiedzieli zebranym o tajnikach teatru. Uczniowie poznali też osoby pracujące przy tworzeniu sztuki. Mogły zadawać nurtujące je pytania i pogłębiać swoją wiedzę o teatrze.
      Wyjazd uważamy za udany. Wszyscy dobrze się bawili, przeżywając zabawną przygodę. Był to dobry początek naszych spotkań z teatrem.


      Urszula Kalata
      Elżbieta Szcześnik
      Emilia Kałuska

     • Szkolny konkurs matematyczny „Matematyka na 6+”

     • 11. 05. 2022r. odbył się konkurs matematyczny dla dzieci z klas drugich. Wzięło w nim udział 16 uczniów. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz umiejętności samodzielnej pracy dzieci.
      Rozwiązując test składający się z 15 zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru, uczestnicy musieli wykazać się logicznym myśleniem i umiejętnościami wykraczającymi poza podstawę programową. 
      Organizatorzy konkursu, w składzie: Iwona Dąbrowska i Elżbieta Siwińska, przyznali uczestnikom następujące miejsca:
      •    I miejsce - Maksymilian Marchela kl. IIa, Wojciech Powęzka kl. IId
      •    II miejsce - Maria Zalewska kl. IIb, Jan Gierłowski kl. IIa, Hanna Cegiełka kl. IIc
      •    III miejsce – Alicja Mysicka kl. IIc
      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Iwona Dąbrowska, Elżbieta Siwińska
       

     • Dzień Patrona

     • 18 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona Świętemu Janowi Pawłowi II – Patronowi naszej szkoły.  W podniosły nastrój wprowadziła nas pieśń  „ Ave Maryja”  nawiązująca do treści scenariusza, w którym była mowa o zawierzeniu papieża Jana Pawła  II Maryi, jak również zawierzenie Maryi  Rosji i Ukrainy przez papieża Franciszka. Wysłuchaliśmy wierszowanej biografii Karola Wojtyły, wykonanej przez uczniów klasy VII A. Część artystyczną przygotowały p. Bożena Gierłowska i p. Kamila Kwiatek. Całość uświetnił występ chóru  szkolnego  pod kierunkiem p. Klaudii Pędzich. Dekorację  przygotowała p. Elżbieta Chojecka.  

      Kamila Kwiatek

     • Dzień Wyszywanki

     • Międzynarodowy Dzień Wyszywanki to święto tradycyjnej, ukraińskiej, wyszywanej koszuli – "wyszywanki". Zapoczątkowane zostało stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku przez studentów uniwersytetu w Czerniowcach, a obchodzone jest zawsze w trzeci czwartek maja – w tym roku przypada 19 maja.
      Pomysłodawczynią była studentka Lesja Woroniuk, która zaproponowała, aby jej koleżanki i koledzy jednego dnia założyli koszule z wyszywanką. Na początku w akcji udział wzięło kilkudziesięciu studentów i kilku wykładowców. W kolejnych latach święto urosło do poziomu ogólnokrajowego. 
      W Ukrainie haftowana koszula jest elementem stroju ludowego. Ukraińcy zakładają je na ważne wydarzenia rodzinne i święta religijne, a nawet państwowe. Wyszywanki nosiły do tej pory przeważnie osoby o poglądach patriotycznych, demonstrując swą przynależność narodową. Teraz noszą je wszyscy, bo stały się (obok ukraińskiej flagi) jednym z najważniejszych symboli narodowych.
      Tradycyjny element ukraińskiego ubioru dziś obchodzi swoje międzynarodowe święto. Dziś też, jak nigdy wcześniej, staje się symbolem walki o własną tożsamość, za którą niektórym przychodzi zapłacić najwyższą cenę. To jak manifest walki i chluby o swój naród i swój kraj.

      Uczniowie z Ukrainy, którzy kontynuują naukę w naszej szkole, również obchodzili to święto i przyszli do szkoły w pięknych haftowanych bluzkach. 

      Źródło:
      https://www.rmf24.pl/raporty/raport-ukraina/fakty/news-duma-narodowa-szyta-kolorowymi-nicmi-ukraincy-obchodza-dzien,nId,6035045#crp_state=1


      Україна відзначає День вишиванки. Це свято традиційно припадає на третій четвер травня. Українська традиційна вишивка нараховує близько 300 швів, які роблять на основі 20 технік. Сьогодні національне вбрання - не тільки символ українства. Це як маніфест: нашої боротьби, нескореності, гордості за свій народ і свою країну.

      На основі матеріалу: https://www.bbc.com/ukrainian/news-61508972


      Роксолана Рудик
      Danuta Chylińska

       

     • Mistrzowie matematyki klas trzecich

     • 17 maja 2022 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny MATMIX przeznaczony dla uczniów klas trzecich.  Do konkursowych zmagań przystąpiło 16 uczniów naszej szkoły.  
      Celem konkursu było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań, samodzielnego pogłębiania wiedzy i umiejętności matematycznych, rozwijanie logicznego myślenia i poprawnego formułowania wniosków, a także budzenie nawyku współzawodnictwa.  Każdy uczeń otrzymał zestaw 23 zadań do rozwiązania, za które mógł uzyskać 34 punkty. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem podchodzili do zadań i z niecierpliwością oczekiwali ogłoszenia wyników. Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca oraz osoby wyróżnione otrzymają dyplomy i nagrody książkowe, zaś wszyscy uczestnicy dyplomy za udział.                        

      Wyniki konkursu: 

      I miejsce     Gabriel Plewka  kl. III d  

                         Bartosz Ufnal kl. III c 

      II miejsce    Piotr Cichomski  kl. III b   

      III miejsce   Filip Wikieł  kl. III b  

      Wyróżnienia 

      Szymon Popowski kl. III a 

      Rafał Śliwka kl. III b 

      Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!     

        

       Magdalena Pietruczanis, Bożena Gierłowska 

     • Wyniki Olimpiady wiedzy o Janie Pawle II

     • Dnia.04.04.2022. odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs wiedzy o Janie Pawle II-,,Olimpus”
      Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o największym Polaku naszym Patronie – Janie Pawle II.
      Do konkursu przystąpiło 9 uczniów z kl. 4-8. W tym do poziomu I kl.4-6 (6osób) i poziomu II kl.7-8 (3osoby). Uczestnicy odpowiadali pisemnie na 30 pytań testowych w czasie 45 min-tekst wielokrotnego wyboru. Zakres programowy obejmował: Życie przed wyborem na papieża, pontyfikat, pielgrzymki, nauczanie, zamach, zwyczaje papieskie, testament, ostatnie chwile Jana Pawła II. Wyniki konkursu lansowały się następująco;
      Poziom 1 
      I miejsce - Alicja Roguska kl.IVa
      II miejsce - Marika Pietruczanis kl.IVa
      III miejsce - Michał Przybysz kl.VIc
      Poziom 2
      I miejsce- Małgorzata Małyska kl.VIIb 
      II miejsce- Wiktoria Bronisz kl.VIIb 
      III Maciej Kowalski kl.VIIIe 
      Dziękujemy wszystkim uczniom za udział, gratulujemy wyników i zapraszamy do konkursu za rok.


      B.G. Gierłowska

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "JAK DBAM O MÓZG"

     • Bardzo ważną sprawą w rozwoju każdego człowieka jest dbanie o Swój mózg. To narząd, który współpracuje z każdą częścią naszego ciała, zaangażowany jest we wszystko co czynimy. Utrzymanie go w dobrej kondycji jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania. Dzięki niemu możemy uczyć się, poruszać się oddychać...
      W marcu i kwietniu ogłoszony został konkurs plastyczny dla wszystkich klasach w szkole. Organizatorem była Fundacja Marcelego Nenckiego - Wspierania Nauk Biologicznych w Warszawie. Klasy siódme na lekcjach plastyki obejrzały interesujący film na ten temat. Następnie przystąpiły do pracy nad projektem pracy konkursowej. Dowolna technika dawała duże możliwości co do wykonania pracy - ilustracja hasła JAK DBAM O MÓZG? Na konkurs napłynęło kilkanaście prac z klas I - VIII i kilkadziesiąt z klas VII. Na konkurs wysłaliśmy prace 16 uczniów:
      Kucia Adama III a
      Rusjan Anieli III a
      Waszczyńskiej Blanki III a
      Krętkowskiego Mateusza VII a
      Tomyślaka Piotra VIIa
      Krupy Nikoli VII b
      Szymczakowskiej Mai VII e
      Kozak Nadii VII c
      Górskiej Natalii VII c
      Skwierczyńskiej Julii VII e
      Solki Oliwii VII e
       Dulby-Kamińskiej Anny VII a
      Gałązki Macieja VII a
       Małyszki Małgorzaty VII b
      Biluk Darii VII b
      Rusjana Krzysztofa VII a.
      Wszystkim uczniom biorącym udział dziękuję i gratuluję pomysłów.

      Dorota Białobrzeska-Portka

     • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości... 
      Tym przesłaniem, 28 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy III b rozpoczęli uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapoznali swoich młodszych kolegów z historycznymi wydarzeniami, które miały miejsce 231 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie. To właśnie wtedy uchwalono najważniejszy dokument w naszym kraju. Dzieci przedstawiły okoliczności tego wydarzenia i wyjaśniły, co dla każdego Polaka znaczą słowa: wolność, naród, ojczyzna. 
      Gratulujemy artystom wspaniałego występu i pięknego śpiewu. 
      Przygotowanie uczniów i dekoracje: Magdalena Pietruczanis i Anna Janczewska - Marchela

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
   • spwegrow@gmail.com
   • (+25) 792-30-97
   • 07 - 100 Węgrów ul. T. Kościuszki 16 Poland