• Wyniki Szkolnego Konkursu z Języka Rosyjskiego AZBUKA

     • 12 stycznia 2022 roku odbył się w naszej szkole Konkurs z Języka Rosyjskiego AZBUKA. Wzięło w nim udział 14 uczniów siódmych klas. Uczestnicy rozwiązywali zadania zamknięte sprawdzające znajomość alfabetu rosyjskiego oraz ogólną wiedzę o języku, geografii i kulturze rosyjskiej. Wszyscy wykazali się bardzo dobrą znajomością zagadnień z zakresu konkursu oraz wysokimi umiejętnościami językowymi. Najlepsze wyniki osiągnęły uczennice: Izabela GRABARCZYK z klasy 7b – I miejsce, Julia SKWIERCZYŃSKA z klasy 7e – II miejsce, Iga BARTCZUK z klasy 7b – III miejsce.

      Konkursowiczom gratulujemy doskonałych wyników, odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań edukacyjnych oraz życzymy dalszych sukcesów!

      Ewa Jaskulska

     • Dzień babci i dziadka w naszej szkole.

     • Droga Babciu, Drogi Dziadku!

      Serdecznie zapraszamy na obchody Waszego święta przed ekran komputera, laptopa lub telewizora. Świętować możecie w dowolnym czasie. Wyjątkowy koncert przygotowany specjalnie dla Was z przebojami z czasów Waszej młodości. Liczymy na to, że znajdziecie czas na wspólne świętowanie i dobrą zabawę.

      Wasze Wnuki

      Lista przebojów

      1. Aniela Rusjan, „Nie liczę godzin i lat”

      2. Łucja Miałkowska, „Dni, których nie znamy”

      3. Weronika Ryczkowska „ Apetyt na życie”

      4. Oliwia Bozińska „Co mi Panie dasz?”

      5. Nela Zawadzka „ O mnie się nie martw”

      6. Alicja Deszczyńska, Alicja Roguska „ Windą do nieba”

      7. Dominika Składanowska „ Radość najpiękniejszych lat”

      8. Anna Piotrowska, utwór instrumentalny „River floks In you”

      9. Klasa 4b, Milena Oziębło, Nikola Woźnicka, Adrian Burzyński, Adam Laskowski, Jolanta Budka, Bartek Pietrak, Maja Majewska, Ernest Kaniuk, Maja Rojek, Magda Zagrodzka „Zawsze tam, gdzie ty”

      10. Magdalena Rychlik, Maja Jaszczur, Maja Bartoszewska „Małgośka”

      11. Maria Frąckiewicz „Pogoda ducha”

      12. Oliwia Domańska „Szukaj mnie”

      13. Lena Szczygielska „ Zakazany owoc”

      14. Gabriela Dziewulska, Zuzia Kiełek „ Chciałem być”

      15. Kornelia Kałuska „ Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”

     • Dzień babci i dziadka w 1a

     • 21 stycznia – Dzień Babci

      22 stycznia – Dzień Dziadka

      Te szczególne Dni uczcili również uczniowie klasy I a.

      Z powodu pandemii nie mogli uczynić tego w szkole podczas spotkania z Babciami i Dziadkami.

      Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu – życzeń.

      Wychowawczyni – D. Chylińska

     • Czytanie łączy pokolenia

     • Nie furtka - wszyscy ją otwierają.

      Nie ogród - a piękna jak kwiat w maju.

      Nie zamek - mieszkają w niej królowie.

      Nie człowiek - a bajkę Ci opowie.

      Czytanie łączy pokolenia - takie hasło towarzyszyło w dniach 19-21.01.2022 r. spotkaniom w bibliotece szkolnej. Miało na celu zaszczepienie u dzieci chęci czytania książek i rozwijania ich wyobraźni poprzez wejście w świat literatury pięknej. W ramach tej akcji zorganizowane zostało czytanie książek przez zaproszone osoby, wśród których znalazł się: pan dyrektor Krzysztof Litka, pani dyrektor Grażyna Dragan, pani dyrektor Agnieszka Kowalczyk, pani Danuta Chylińska, pani Beata Gadomska oraz Magdalena Klimaszewska uczennica klasy 7 c. Zaproszeni goście zaprezentowali uczniem klasy I a, II a, II b, II d, III a przygody kogutka Ziutka, natomiast uczniowie klasy IV b  i V b wysłuchali historii Hani Humorek i jej przyjaciół.

      Oprócz słuchania uczniowie podzieleni na zespoły układali puzzle oraz odpowiadali na pytania quizu. Prawdziwym wyzwaniem i znakomitą zabawą okazało się dopowiadanie cytatów wierszy znanych poetów. Wspólne czytanie to dobra forma upowszechniania czytelnictwa oraz sposób na budowanie pozytywnych relacji między osobami w różnym wieku.

      Joanna Zawadzka

     • Konkurs recytatorski

     • W dniu 17 stycznia 2022r. w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie odbył się konkurs recytatorski Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zorganizowany w ramach obchodów ustanowienia roku 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w uznaniu zasług poety dla rozwoju polskiej sztuki, niepodległości i kultury oraz dla uczczenia setnej rocznicy urodzin (22 stycznia 1921r.).

      W konkursie wzięło udział 10 uczestników z klas VII – VIII.

      Występy uczniów oceniała komisja w składzie: p. Grażyna Dragan, p. Joanna Zawadzka, p. Beata Gadomska.Jury przyznało:  I miejsce Magdalenie Klimaszewskiej, kl. VII c za recytację wiersza "Do Matki Boskiej", II miejsce ex aequo Amelii Kowal, kl. VIII e (wiersz "Pokolenie") i Małgorzacie Małyska, kl. VII b (wiersz "Deszcze"), a III miejsce – Natalii Burczyńskiej, kl. VIII g (wiersze "Przyjdź do mnie", "Elegia o chłopcu polskim"). 

      Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplom i nagrodę rzeczową. 

      Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

      Beata Gadomska

     • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

     • 18 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Święto ustanowione na pamiątkę urodzin Alana Alexandra Milne’a, który był twórcą tej bajkowej postaci. Święto obchodzone jest od 1986 roku. Kubuś Puchatek to postać uwielbiana przez dzieci i dorosłych na całym świecie. Pierwsza książka o przygodach misia została wydana w 1926 roku. Imię bohatera książki pochodzi od imienia jednej z zabawek (pluszowego misia) Christopera’a Rolina Milne’a, syna autora. Przygody Kubusia Puchatka zostały przetłumaczone na 46 języków, zaś polskie tłumaczenie zawdzięczamy Irenie Tuwim. Kubuś Puchatek poza książkami doczekał się również wielu filmowych i teatralnych adaptacji swoich historii.

      W obchodach Dnia Kubusia Puchatka wzięli uczniowie z klasy pierwszej , świetlicy szkolnej oraz zerówki szkolnej . Dzieci wysłuchały bajek o przygodach Kubusia Puchatka pt.,,Raz, dwa, trzy…Puchatek szuka!’’, ,,Dzień przyjaźni’’. Układały puzzle, wykonały kolorowankę z postaciami z bajki oraz czytały mądrości Kubusia.

      Bożena Sakowska

     • Wycieczka klasy 3a

     • 18 stycznia 2022r. klasa III a wraz z opiekunami zwiedzała Muzeum Zbrojownię na Zamku w Liwie.

      W  muzeum uczniowie mogli  podziwiać okazy broni białej i palnej pochodzącej z różnych epok – od średniowiecza aż do II wojny światowej. Niektórzy mieli okazję nałożyć hełm a nawet podjąć próbę pojedynku z sympatycznym panem przewodnikiem. Dzieci podziwiały również  portrety wielkich wodzów i narodowych bohaterów oraz oglądały fragmenty słynnej „Panoramy Berezyńskiej”.  Następnie pan przewodnik zaprowadził wszystkich do  podziemi, gdzie uczniowie mogli zobaczyć fragmenty renesansowych kafli kominkowych z budynków zamkowych, uzbrojonych strażników, artefakty znalezione przy Zamku podczas prac archeologicznych oraz makietę Zamku.

      Ostatnim punktem zwiedzania było wejście na wieżę zamkową. Tam uczniowie wysłuchali legendy o Żółtej Damie - duchu żony starosty Kuczyńskiego, która to niewinnie straciła życie ( a wszystko za sprawą sroki! ) i którą czasami można zobaczyć o północy przechadzającą się po Zamku.

      Zwieńczeniem wycieczki były wspólne zdjęcia na dziedzińcu i  pomoście.

      Dorota Snopczyńska

     • W I semestrze roku szkolnego 2021/2022 nasza szkoła wzięła udział w Programie dla szkół

     • W programie wzięło udział 453 uczniów uczęszczających do klas 1-5 naszej szkoły. Dzieci te w ciągu wybranych 12 tygodni otrzymywały komponenty owocowo-warzywne (jabłka, gruszki, marchewki, rzodkiewki, paprykę,  kalarepę, śliwki i soki) oraz mleko i jego przetwory (jogurt, kefir, serek twarogowy).

      Produkty te były spożywane w trakcie zajęć szkolnych.

      Działania  edukacyjne stanowią obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów Programu dla szkół. Dzięki nim dzieci uczyły się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznały korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczyły się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności.

      Mając na celu wsparcie szkół w realizacji ww. nauczyciele otrzymali pakiet materiałów edukacyjnych, w których pojawiają się bohaterowie znanej i lubianej przez dzieci Ekipy Chrumasa.

      Materiały zostały przygotowane we współpracy z następującymi instytucjami:

      w obszarze edukacji: Ministerstwem Edukacji Narodowej,

      w obszarze rolnictwa: Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

      A. Antońska

     • Raport z realizacji projektu: „Zdrowo jem, więcej wiem” – etap jesienno – zimowy”

     • Na przełomie listopada i grudnia br., uczniowie klas pierwszych, uczęszczający do świetlicy nr 1, przystąpili do realizacji XII edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, zorganizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Duda.

      Uczniowie, zgodnie z obowiązującym regulaminem projektu, w terminie od 01 XI do 12 XII 2021r. zrealizowali następujące zadania: 

      1.1 – Lekcja: Co należy jeść aby być zdrowym?

      1.2 – Konkurs: Plakat „Dbam o zdrowie.”

      1.3 – Lekcja: „W białej krainie – ostrożnie z cukrem i solą”.

      1.4 – Konkurs: Najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

      1.5 – Forum zdrowia dla rodziców: Jak skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe?

      1.6 –  Promocja: Dzielimy się wiedzą!

      Opis zadań:

     • NELA – LAUREATKA

     • Kilka dni temu pisaliśmy o Neli Zawadzkiej, która zakwalifikowała się do udziału w II etapie IX. Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych, który odbył się, na żywo, w dniu 9 stycznia 2022 r. w Krakowie.

      Do udziału w Festiwalu zgłosiło się 1247 młodych wokalistów, z których do II etapu przeszło tylko 60, a wśród nich Nela.

      Nela zaprezentowała pastorałkę „Niechciana kolęda”, do której sama napisała słowa i skomponowała muzykę.

      Pastorałkę i nagrany do niej autorski teledysk Neli prezentowaliśmy na łamach Facebooka:

      Podczas prezentacji wokalistka wykorzystała looper, co bardzo uatrakcyjniło występ.

      Występ Neli został wysoko oceniony – otrzymała tytuł LAUREATA w kategorii „od 13 do 17 lat”. Tytuł LAUREATA jest czymś niezmiernie miłym, ale jeszcze milsze, jak twierdzi Nela, są słowa uznania od osób oglądających Jej występ oraz możliwość prezentacji na scenie oraz kontakt z publicznością.

      Wielkim wyróżnieniem dla Neli było zaproszenie Jej do udziału  w Koncercie Finałowym, w którym wystąpiło tylko 8 wokalistów.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      D. Chylińska

      foto: R. Zawadzki

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
   • spwegrow@gmail.com
   • (+25) 792-30-97
   • 07 - 100 Węgrów ul. T. Kościuszki 16 Poland