4 kwietnia 2025r. klasy IIIa i IIIc udały się na wycieczkę do Warszawy.
Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczniowie z podziałem na grupy uczestniczyli w lekcji pt. ,,Wojna oczami dziecka”, która była inspirowana lekturą Joanny Papuzińskiej „Asiunia” . Główna bohaterka, mała dziewczynka, musiała szybko dorosnąć w obliczu wojennej rzeczywistości.
Podczas wizyty w muzeum mieliśmy okazję porównać jej doświadczenia z relacjami wystawionymi w muzeum. Widzieliśmy zdjęcia i przedmioty, które przypominały o dziecięcych marzeniach i utraconej beztrosce. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak wojna zmienia życie dzieci i jakie wartości mogą wynieść z takich doświadczeń. Mieliśmy też okazję zastanowić się nad tym, co można schować do plecaka w razie zagrożenia oraz jakie emocje towarzyszą postaci i czytelnikowi po przeczytaniu jej historii.
Pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego był dla nas nie tylko lekcją historii, ale także lekcją empatii i zrozumienia dla trudnych doświadczeń, które kształtują nas jako ludzi. Wspomnienia z tej lekcji na pewno pozostaną z nami na długo.
Po wizycie w muzeum udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. To miejsce zachwyciło nas swoją interaktywnością i różnorodnością wystaw. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego eksperymentowania z różnymi zjawiskami naukowymi, co sprawiło, że nauka stała się dla nich prawdziwą przyjemnością.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się strefy poświęcone fizyce i astronomii, gdzie dzieci mogły zobaczyć, jak działają różne urządzenia oraz przeprowadzić proste doświadczenia.
Największe wrażenie wywołała na nich rozmowa ze sztuczną inteligencją, bowiem możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi w czasie rzeczywistym daje poczucie bezpośredniego kontaktu z technologią, co jest nie tylko edukacyjne, ale i bardzo angażujące.
Wycieczka była nie tylko edukacyjna, ale również emocjonalna. Uczniowie zyskali nową perspektywę na historię oraz zainspirowali się nauką. Wspólnie spędzony czas pozwolił nam na lepsze zrozumienie zarówno przeszłości, jak i otaczającego nas świata.
Za pomoc podczas wycieczki dziękujemy p. Beacie Pogorzelskiej i p. Emilii Podniesińskiej.
Iwona Dąbrowska, Dorota Snopczyńska