2023 / 2024
- 21. 06. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Kolejny rok szkolny jest za nami.
Dzieciom życzę, żeby nie zapominały o zasadach i bezpiecznie spędziły wakacje.
Nauczycielom Świetlicy dziękuję za doskonałą współpracę.
Wszystkim życzę słodkich i truskawkowo pysznych chwil, relaksu na łonie natury i szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu.
Dziękuję, że mogliśmy być razem przez ten rok.Kierownik Świetlicy Dorota Żebrowska
Zajęcia świetlicowe sprzyjają rozwojowi talentów i zainteresowań. Cierpliwe ćwiczenia prowadzą do sukcesu, którego zwieńczeniem jest udział w różnych konkursach, np. „Mam Talent".
Dzięki kreatywności i inspirującym pomysłom zabawa jest ciekawsza i przyjemniejsza .
Na zajęciach świetlicowych stosowano różne techniki i sposoby malarskie. Oprócz tradycyjnych technik uczniowie chętnie wykonywali prace z zastosowaniem mniej znanych technik, typu topowanie, stemplowanie i inne.
Bywalcy świetlic chętnie uczestniczyli w różnorodnych zabawach konstrukcyjnych: budowle z różnych klocków, kart, puf do siedzenia…Wiele radości sprawiały Im zajęcia ruchowe w sali lub na placu zabaw.
Wychowawczynie świetlic
- 18. 06. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Zbliżający się koniec roku szkolnego to zwiastun podsumowań całorocznej pracy dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńczej. To również moment porównań siebie i swoich dokonań do początku przygody szkolnej. To także czas wspomnień licznych chwil, które tak czy inaczej nas kształtowały. Przywiedźmy więc pamięć tego, co nas łączyło, przyczyniało się do naszego wszechstronnego rozwoju, wprawiało w dobry humor, a także uczyło żyć ze sobą, a nie obok siebie. Tym czymś były zajęcia:
- dydaktyczne, w tym gry i filmy edukacyjne, ćwiczenia umysłowe itp.
- czytelnicze
- teatralne
- filmowe
- plastyczno – techniczne wraz z grami i zabawami manualnymi
- integrujące grupę
- ruchowe/sportowe/zręcznościowe
- muzyczne
- taneczne
- relaksacyjne.
Niech odżyją w pamięci Uczestników tych spotkań i niech stanowią – przynajmniej fragmentarycznie – fotorelację dla ich rodzin oraz znajomych.
Przyjemnego oglądania życzy
Emilia Jaczewska
- 07. 06. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Jednym z celów działalności świetlicy szkolnej jest rozpoznawanie i rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień uczniów. 7 VI br. właściwie podsumowaliśmy zakres zamiłowań, preferencji, umiejętności wychowanków, które uzewnętrzniali przez mijający rok szkolny. W zabawie integracyjnej pt.: „zgadnij, jakie mam hobby?” „świetliki” miały sposobność zaprezentować również te skryte ulubione zajęcia. Zabawa przypomina popularne kalambury. Dzieci usystematyzowały wiedzę o tym zagadnieniu, m.in. układając z rozsypanki wyrazów słownikową definicję hobby. Chętnie wypowiadały się na temat swoich upodobań co do spędzania wolnego czasu. Rozmawialiśmy o tym, jak pogodzić zamiłowania z obowiązkami szkolnymi czy też domowymi. Konkluzję stanowi dobra organizacja czasem, lecz przede wszystkim wyznaczenie priorytetów. Uczniowie tworzyli plakat zgodny z przedmiotem spotkania przy utworach muzycznych zespołu Fasolki i in. Do domu otrzymali karty pracy – „motywatorki”, na których mogą zapisać nazwy zainteresowań i korzyści z nich płynące na podstawie sondażu wśród krewnych i przyjaciół. Mam nadzieję, że dzięki temu poszerzą zrozumienie świata hobby, może nawet znajdą nowe.
Emilia Jaczewska
- 07. 06. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Święto wszystkich dzieci, wypadające 1 VI w Polsce, stanowi jeden z ulubionych dni kalendarzowych najmłodszych. W tym dniu zwraca się szczególną uwagę na prawa i obowiązki dzieci, na ich pragnienia, potrzeby, aspiracje, jak również na to, ile wnoszą nadziei, radości, kolorów w życie dorosłych. To także czas, w którym ci ostatni powracają pamięcią do swojego dzieciństwa, porównują style życia, stan posiadania, modele wychowawcze obecnej i dawniejszej doby.
W świetlicy dla klas II i III a każdy wychowanek mógł znaleźć coś dla siebie. Oferta była bogata, począwszy od słuchania utworów poetyckich, muzycznych, publicystycznych, jak też audiowizualnych dedykowanych właśnie im. Uczniowie rozwiązywali zgadywanki, rebusy oraz łamigłówki. Słuchali dowcipów z reprodukcji czasopisma „Płomyczek”. Podopieczni chętnie tworzyli prace plastyczne, zarówno na tablicę w świetlicy, jak i na chodniku koło placu zabaw. Rezolutniejsze „świetliki” sprawdzały umiejętności w zabawach integracyjno – towarzyskich, np. taniec z balonem, taniec na gazecie, brakujące krzesło, okręty we mgle, ciepło/zimno czy też podrzucanie do siebie nawzajem balonami. Dzieci z widoczną przyjemnością i ochotą relacjonowały przebieg dnia 1 czerwca (sobota) w rodzinach.
Wszystkim Uczestnikom zajęć świetlicowych gorąco życzę, aby bajkowa, wesoła atmosfera, która – jak ufam – udzieliła się każdej/każdemu z nas, dawała o sobie znać jak najdłużej.Emilia Jaczewska
- 28. 05. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
W Polsce 26 maja obchodzone jest święto mam - Dzień Matki
W tym dniu mamusie obdarowywane są laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami. Święto to ma na celu okazanie mamusiom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie swoich pociech.
Dzieci uczęszczające do świetlic szkolnych również zadbały, aby w Dniu Matki obdarować swoje mamusie własnoręcznie wykonanymi upominkami. Były to: laurki, wisiorki z modeliny i korale z makaronu.Danuta Chylińska
- 24. 05. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Dzień Matki jest jeden raz w roku,
Szczęśliwy i pełen uroku.
W tym dniu pragniemy wszystkim Mamom złożyć życzenia,
Życząc dużo zdrowia, szczęścia i powodzenia.
Dzień Matki w Polsce i na świecie to jedno z ważniejszych świąt w roku. W szczególny sposób myślimy wtedy o naszych mamach, dziękując im za trud wychowania. Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w niemal 140 krajach świata. Warto wiedzieć, że nie wszystkie mamy na całym świecie świętują tego samego dnia. Dzień Matki na świecie obchodzony jest w marcu, maju, a nawet w lutym, w Polsce przypada na 26 maja. Data ta obowiązuje już od 1914 roku. Od tego czasu Dzień Matki na stałe zagościł w kalendarzu wszystkich Polaków. Zgodnie z tradycją to właśnie 26 maja od najmłodszych lat obsypujemy mamy laurkami, słodyczami, wręczamy kwiaty i składamy im życzenia. To piękny dzień, w którym dzieci mogą podziękować swoim mamom za jej poświęcenie, bezwarunkową miłość i trud jaki włożyła w wychowanie dzieci. 26 maja to dzień szczególny. Poświęcony jest naszej jedynej i ukochanej mamie. Wszystkie dzieci te małe i te duże dobrze pamiętają o tym święcie i starają się, jak najlepiej potrafią, umilić go swoim mamom. Z tej okazji w świetlicy szkolnej dla klas pierwszych 24 maja bieżącego roku odbyły się zajęcia poświęcone naszym mamom. W czasie zajęć dzieci uczestniczyły w rozmowach na temat nieocenionej roli Mamy w życiu każdego człowieka, opowiadały co lubią robić ze swoimi mamami oraz redagowali życzenia z okazji ich święta. Na koniec świetliczaki, wykonały piękne laurki z życzeniami dla swoich mam.
Wioleta Rychlik
Agnieszka Kosińska
- 08. 05. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
8 maja to Międzynarodowy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Ów jest rozszerzony o tydzień, co stanowi świetną okazję do zacieśnienia współpracy z pracownikami biblioteki szkolnej. I tak, przechodząc od słów do czynów, w dniu 10 maja br. gościliśmy panią Bożenę Sakowską w naszej sali.
Prowadząca wyjaśniła rację, wzgląd swojej wizyty. Uzasadniła, dlaczego warto czytać książki, dlaczego należy o nie dbać. Pani Bożena Sakowska wymieniła rodzaje istniejących bibliotek wraz ze standardowym ich wyposażeniem. Podczas czytania uczniom opowiadania pt.: „Złoto i uszy króla Midasa” Grzegorza Kasdepke, ci mogli śledzić tekst z przyniesionych przez panią egzemplarzy. Potem „świetliczaki” wykonywały ilustracje do poznanego utworu, dzieląc się wrażeniami po lekturze. Poprzez kolorowe rysunki wzięły udział w konkursie „Czytam, maluję i fotografuję moje książki z BEDEKER” (firmą powiązaną z wybranymi wydawnictwami). Jego cel stanowi promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz pobudzenie w nich kreatywności.
Uczestnicy zajęć mieli sposobność zapytać gościa o specyfikę pracy w bibliotece szkolnej, o ofertę wydawniczą dla nich czy też o inne rzeczy.
Raz jeszcze gorąco dziękujemy Pani Bożenie Sakowskiej za wspólne świętowanie tej miłej, lecz przede wszystkim doniosłej dla społeczności szkoły okoliczności. Z serca płynące słowa wdzięczności kierujemy do Pani za pouczające informacje, dzieło literackie, jak też wymianę zdań i zaproszenie do uczestnictwa w konkursie. Dziękujemy bardzo również za zachęcanie z korzystania ze zbiorów bibliotecznych zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem tego typu spotkań.
Z najlepszymi życzeniami
Emilia Jaczewska
z wychowankami
- 30. 04. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
30 kwietnia b.r. gościliśmy w naszej świetlicy (klas pierwszych) p. Wandę Kosińską.
Zaczęła rozmowę od pytania „Kto ty jesteś?”. Znaliśmy ten wiersz i z chęcią go, razem z naszym gościem, recytowaliśmy.
Pani opowiedziała nam, że ponad 200 lat temu nasi sąsiedzi postanowili zagrabić ziemie naszego kraju. Polska była wtedy słaba. Wszyscy się ze sobą kłócili. Aby ratować Ojczyznę postanowiono napisać Konstytucję.
Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy 3 maja święto Konstytucji.
Następnie zrobiliśmy chorągiewki, które zabraliśmy do domów.
Podziękowaliśmy pani Wandzie wręczając Jej laurkę z naszymi podpisami. Postanowiliśmy zaprosić Ją jeszcze na taką lekcję historii.
To było udane spotkanie.Agnieszka Kosińska
Wioleta Rychlik
- 22. 04. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Z okazji Światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia, w świetlicy szkolnej dla uczniów klas I odbyły się zajęcia mające na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienia dzieciom, że ziemia to nasz dom, a dbanie o nią jest naszym wspólnym obowiązkiem. Tego dnia dzieci poznawały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, m.in. uczyły się poprawnego segregowania śmieci, wykonywały prace plastyczne o tematyce Dnia Ziemi, rozwiązywały zagadki, krzyżówki, wykreślanki, a także rozwiązywały zadania matematyczne nawiązujące do w/w tematu. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzanie w dzieciach potrzeby dbania o naturę. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały drobne upominki dotyczące zasad selektywnej zbiórki odpadów.
Wioleta Rychlik
- 12. 04. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Przedmiotem i celem odwiedzin pani Marty Sękal uczniów z powyższych klas 12 IV br. było omówienie emocji. Gość – po wspólnym z dziećmi przedstawieniu się metodą: „Moje imię – mój program” – zaprezentował fotografie najmłodszych zostających w różnych stanach psychicznych. Następnie polecił uczestnikom zajęć wyczytanie i nazwanie uczuć z wyrazu ich twarzy. W razie potrzeby pani Sękal dookreślała emocje. Ponadto pomogła wychowankom świetlicy w zrozumieniu sensu emocji takich, jak: radość, smutek, złość, duma, wstręt, zaskoczenie, wstyd. Prowadząca uwydatniała raz po raz, iż wszystkie one są ważne i potrzebne; że nie ma gorszych i lepszych. Są natomiast przyjemne i nieprzyjemne emocje. Pani psycholog oznajmiła również, że każdy z nas ma prawo wyrażać różnorodne odczucia z zastrzeżeniem, by nikogo tym nie ranić. W dojściu do równowagi emocjonalnej, np. po silnym wzburzeniu, może przydać się gniotek, który – w kilku wariantach – cieszył się wielkim powodzeniem wśród młodziutkich użytkowników. Ci ostatni, wedle zachęty pani Marty Sękal, losowali różnorakie przedmioty. Mieli odpowiedzieć na pytanie, z czym one im się kojarzą, tudzież jakie emocje wyzwalają. Na koniec do miłego gościa popłynęły słowa serdecznego podziękowania oraz uznania z ust nauczyciela – wychowawcy w świetlicy i podopiecznych za wysoką jakość zajęć. Panią Martę „poczęstowano” zakładką do książki w kształcie emotki, której autorką jest Zuzanna Kaniuk z kl. II c. Pozostałe prace origami stanowiły podarunek dla bliskich lub przyjaciół świetliczaków.
Mamy głęboką nadzieję na nie jedno jeszcze przesympatyczne, bogate merytorycznie, jak też dydaktycznie, emocjonujące spotkanie z Panią psycholog.Emilia Jaczewska
- 15. 03. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Co można zobaczyć w świetle okularów mikroskopu? O tym przekonały się dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej dla klas pierwszych. Chcąc przybliżyć dzieciom świat „mikro”, 15 marca 2024 r. zorganizowane zostały dla nich interesujące zajęcia, na których zapoznały się z możliwościami niezwykłego urządzenia jakim jest mikroskop. Na początku zajęć poznały elementy budowy mikroskopu, zasady jego obsługi oraz zastosowania. W dalszej części zajęć dowiedziały się jak przygotować preparat mikroskopowy oraz zaprezentowano wykonanie preparatu ze skórki liścia cebuli, omawiając i pokazując kolejne etapy przygotowania preparatu mikroskopowego. Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się etapom powstawania preparatu, a później z zaciekawieniem oglądały komórki ze skórki liścia cebuli pod mikroskopem.
W świetle okularów mikroskopu udało się nam obejrzeć pchłę mysią, nogę komara i muchy, pantofelka, euglenę, rozmaz krwi człowieka oraz wiele innych preparatów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, z ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem patrzyły w okular mikroskopu.Wioleta Rychlik
- 08. 03. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
"Kobieta jest w stanie znosić wiele, ale jej prawdziwą siłą jest umiejętność pokazywania miłości i wspierania innych." - Diane Mariechild
Tę ważną uroczystość w świetlicy nr 2 celebrowano przez trzy dni. Zwrócono uwagę na rolę kobiety w społeczeństwie, w środowisku bliskim wychowankom. Wysunięto na pierwszy plan zasługi, zalety, ale też pragnienia reprezentantek płci pięknej wobec mężczyzn i chłopców w ogólności. Zaakcentowano potrzebę zgodnej, harmonijnej koegzystencji chłopców i dziewczynek w zespole klasowym, jak również świetlicowym.
Temu służyły wspólne zajęcia plastyczne i techniczne: tworzenie rysunków na zasadzie rozcieranej kredki olejnej oraz biżuterii z gliny samoutwardzalnej z cyrkoniami. Chłopcy i prowadząca czytali wiersze o tym wyjątkowym dniu. Nauczycielka przypomniała także baśń pt.: “Śpiąca królewna” braci Grimm. Uczennice układały puzzle modowe, kreując garderobę na koncert dla pani. Życzliwą i przyjemną atmosferę podkreślały utwory muzyczne dedykowane kobietom oraz pamiątkowe fotografie, do których obejrzenia serdecznie zachęcam 😊.
Tekst: Emilia Jaczewska
Foto: Emilia Jaczewska i Nadia Bieniak ,
uczennica kl. III a
- 27. 02. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Świetlica stwarza dzieciom możliwość swobodnej zabawy, jak również uczestnictwa w działaniach ukierunkowanych, takich jak:
• Zajęcia plastyczno-techniczne.
• Zajęcia muzyczno-rytmiczne.
• Zajęcia ruchowe, gry i zabawy sportowe.
• Zajęcia czytelnicze.
• Zajęcia dydaktyczne.
• Zajęcia relaksacyjne o charakterze wyciszającym.
• Zabawy wg indywidualnych preferencji i zainteresowań.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.Wychowawcy świetlic
- 01. 02. 2024
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Ów przypada na 18 stycznia - rocznicę urodzin autora bajki: „Kubuś Puchatek” Alana A. Milne’a (1882 r. u.). Utwór literacki został wydany w 1926 r., tzn. że miś „o bardzo małym rozumku” liczy niespełna 98 lat.
Tymi i innymi ciekawostkami ad vocem święta rozpoczęła zajęcia w świetlicy pani Bożena Sakowska, bibliotekarka szkolna. Przeczytała rozdział z powieści, do którego przygotowała pytania otwarte w formie losowania. Każdą prawidłową odpowiedź grupa uczestników oklaskiwała. Największym powodzeniem cieszyła się zabawa zręcznościowa, której cel stanowiła kradzież Prosiaczka, przyjaciela Kubusia Puchatka, osłanianego przez wychowanka z zakrytymi szalikiem oczami. Wdzięczną i sympatyczną atrakcją była ramka z postaciami bajkowymi jako kadr fotografii. Dzieci chętnie pozowały do pamiątkowego zdjęcia. Podopieczni uczynili pamiętnym to wydarzenie poprzez rysunki głównego bohatera oraz kolorowanki ofiarowane przez prowadzącą.
„Świetliczaki” sprawiały wrażenie, jakby wyczekiwały spotkania z literaturą na wesoło. Pani bibliotekarka wyszła naprzeciw ich skrytym życzeniom, być może nawet pragnieniom, skoro po jego zakończeniu proponowały słuchanie piosenek z bajki, jak również jej ekranizację.
Żywimy nadzieję na nie jedną jeszcze inspirującą, miłą, „fajną” wizytę Szanownego Gościa, któremu uczniowie wystawili ustnie „milion szóstek” :-D.Z wyrazami uznania i wdzięczności
Emilia Jaczewska
- 26 - 29. 11. 2023
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
W dniach następujących po 25 XI br. uczestnicy zajęć świetlicowych z klas II i III a obchodzili powyższe święto na rozmaite sposoby. Kultywowali 121. urodziny swojego pluszowego przyjaciela, wybierając film animowany: „Przygody Kubusia Puchatka”, jak również prezentacje multimedialne o historii tej zabawki. Bardzo chętnie układali memory oraz puzzle z widokiem „Złotowłosej i trzech misiów”, a także Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Podopieczni słuchali opowiadań z „Przygód i wędrówek Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego, jak też opowiadania zatytułowanego „Franklin zaprasza misia” Paulette Bourgeois i Brendy Clark (ilustracje). Wychowankowie grali na instrumentach typu: klawesy, grzechotki oraz bębenki w rytmie przyśpiewek o misiach. Uczniowie rysowali na chuście animacyjnej osobiste maskotki lub animowane niedźwiadki przy utworach wokalno – instrumentalnych poświęconych temu „jubilatowi”. Niektórzy z nich podśpiewywali przy tej i innych czynnościach, np. podczas zabawy integracyjnej: „Stary niedźwiedź mocno śpi…”. Dzieci szukały pluszaków, schowanych wcześniej przez nauczycielkę i amatorkę tej zabawy, Sabinkę Siemikowską z kl. II d. Podopieczni oglądali bajkę pt.: „Złotowłosa i trzy misie” autorstwa Roberta Southey’a. Świetliczaki bawiły się również w przedszkole, w którym przedszkolakami były właśnie ich ulubieńcy. Grały w „głupiego Jasia”, gdzie rolę piłki przejął pluszowy niedźwiadek. Te ostatnie aktywności stanowiły ich pomysł.
Uczniowie świętowali z widoczną ochotą, entuzjazmem, kreatywnością, podekscytowaniem. Dali wyraz uważnego słuchania, oglądania; poczucia rytmu. Dowiedli po raz kolejny talentu plastycznego. Sprawdzili własną szybkość i spostrzegawczość. W pełni zasłużyli na miano Serdecznych Przyjaciół Pluszowego Misia.
Dziękuję wszystkim, którzy wytworzyli w tym czasie nastrój dobroci, ciepła, łagodności, radości, czyli tego, co symbolizuje przytulanka ☺.Emilia Jaczewska
- 24. 11. 2023
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
24 XI br. w świetlicy obchodzono Światowy Dzień Postaci z Bajek, który wziął początek od daty urodzin Walta Disney’a (5 XI 1901 r.), jednego z najpopularniejszych animatorów tekstów literackich dla dzieci. Święto to stało się doskonałą okazją do przypomnienia lub zaznajomienia uczniów – z wybraną przez nich – „Legendą o Smoku Wawelskim”. Po przeczytaniu jej przez nauczycielkę, uczestnicy zajęć przedstawiali usłyszaną historię w teatrzyku lalek za pomocą pacynek. Parafrazowali tekst w dialogu bohaterów. Kolejnym sprawdzianem słuchania ze zrozumieniem był quiz, który rewelacyjnie rozwiązali. Podopieczni brali również udział w zabawie edukacyjnej, zwanej: „Czarodziejski worek”. Polegała ona na tym, by na podstawie wylosowanego rekwizytu rozpoznać tytuł baśni albo bajki. Świetliczaki odgadywały tradycyjne zgadywanki, nawiązujące do tematu spotkania, jak też słuchały ulubionych piosenek z baśni oraz filmów animowanych. Na zakończenie oglądali – wedle własnego upodobania – współczesną bajkę „Grizzli i lemingi”.
Przebieg zajęć wywarł na dzieciach dodatnie wrażenie, uradowały je niespodzianki, w tym sposobność odznaczenia się znajomością literatury, tudzież animacji dziecięcej.Oprac. Emilia Jaczewska
Foto: Emilia Jaczewska i Julia Matusik
uczennica kl. III a
- 21 - 23. 11. 2023
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
W dniach 21 – 23 XI br. uczestnicy zajęć świetlicowych z klas II i III a świętowali 50. rocznicę prawnej pokojowej odpowiedzi Stanów Zjednoczonych na wojnę Izraela z Egiptem. Tym samym wpisali się w promowanie pokoju w Polsce po raz 17.
Uczniowie o idei święta dowiedzieli się z wydrukowanych ciekawostek, z wiersza Jolanty Wybieralskiej pt.: „Dzień życzliwości”, jak również z przykładowych haseł z Internetu, w tym z ćwiczeń interaktywnych na Wordwall („otwórz pudełko”, „zakręć kołem” czy też teleturniej). Wychowankowie dzielili się pomysłami, w jaki sposób można innym okazać życzliwość, dobro, a także jak oni chcieliby je odczuć, zostać nimi obdarowani. Stworzyli mapę myśli, którą bardzo ładnie udekorowali. Uczniowie słuchali audio bajki zatytułowanej „Dobre uczynki” oraz utworów muzycznych z tej tematyki.
Zajęcia upłynęły w miłej, przyjaznej, szczerej atmosferze, która – mam nadzieję – zostanie w świetlicy i poza nią na dłużej.Z serdecznym pozdrowieniem
autorka tekstu Emilia Jaczewska
Foto: Emilia Jaczewska i Antoni Gałązka, uczeń kl. IIIa
- 16. 11. 2023
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
16 listopada 2023r. w świetlicy klas pierwszych gościliśmy pielęgniarkę szkolną Panią Agatę Tabor. Celem prelekcji była profilaktyka zdrowotna w okresie jesienno-zimowym. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy się odżywiać, aby być zdrowym, w jaki sposób zapobiegać chorobom i infekcjom, jakie znaczenie dla organizmu ma ruch. Pani pielęgniarka przypomniała również dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody. Dzieci z zaciekawieniem słuchały Pani pielęgniarki i zadawały pytania, które nasunęły im się podczas spotkania. W czasie tego spotkania świetliki zdobyły wiele ciekawych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym.
Serdecznie dziękujemy Pani Agacie za interesujące i pouczające spotkanie.Wioleta Rychlik
- 9 - 10. 11. 2023
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
9 i 10 listopada br. wychowankowie klas II i III a włączyli się w obchody 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.
Uczestnicy zajęć utrwalali wiedzę z literatury pięknej czy też poznawali klasykę literatury patriotycznej, np. utwory poetyckie Władysława Bełzy (sztandarowy „Katechizm polskiego dziecka” i inne), Marii Konopnickiej, Heleny Duninówny; „Legendę o Czechu, Lechu i Rusie”. Uczniowie rozmawiali z nauczycielem, w jaki sposób celebrują to święto w rodzinach, jakie znają inne przejawy miłości do ojczystego kraju. Nasze dzieci słuchały kompozycji muzycznych o tej tematyce, śpiewając niektóre z nich oraz wykonywali pracę techniczną: motyl w barwach flagi polskiej. Całość dopełniło układanie puzzli z mapą państwa polskiego i z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a także zabawa z balonami w kolorach białym i czerwonym.
Uczniowie wykazali, iż motyw przewodni zajęć staje się im co raz bliższy, co cieszy i budzi nadzieję, wszak młodzi są przyszłością ojczyzny.Tekst: Emilia Jaczewska
Foto: Emilia Jaczewska i Julia Matusik ,
uczennica kl. III a
- 27.10.2023
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
27 października 2023 r. dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wybrały się do przychodni weterynaryjnej MINIWET. Celem spotkania było poznanie pracy weterynarza i zdobycie jak najwięcej wiedzy na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami domowymi oraz uświadomienie dzieciom, że zwierzęta tak jak i ludzie też chorują i wymagają pomocy i leczenia. Lekarz weterynarii, pan Michał przekazał nam wiele cennych wiadomości dotyczących zdrowia naszych pupili m.in. opowiedział o prawidłowym odżywianiu, o konieczności szczepień i odrobaczaniu zwierząt. Dzieci miały możliwość obejrzenia w jaki sposób bada się psa oraz obserwowały jak podłącza się go do kroplówki. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli gabinet weterynaryjny, poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt i dowiedziały się na czym polega praca weterynarza.
Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pozwoliło uczestnikom na poznanie, choć po części, tego ciekawego i odpowiedzialnego zawodu. Może teraz, ktoś odkryje w sobie jakieś predyspozycje do tego zawodu, jakieś pasje- kto wie? Teraz dzieci z pewnością wiedzą, jak dbać o swoich czworonożnych przyjaciół.
Serdecznie dziękujemy panu doktorowi za dostarczenie nam wiadomości, wspaniałych przeżyć i poświęcony nam czas.
Wioleta Rychlik
- 28. 09. 2023
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Światowy Dzień Jabłka ma swoje korzenie w Europie. Został ustanowiony 21 października 1990 roku przez brytyjską organizację charytatywną Common Ground.
Celem święta jest popularyzowanie zalet tego owocu. A jest ich mnóstwo, jak choćby wartości odżywcze. Jabłko to źródło witaminy A,C,D,E, witamin z grupy B, β-Karotenu, likopenu i wielu innych, minerałów (m. in. wapnia, potasu, żelaza, cynku) błonnika. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców walczymy z cholesterolem, wspieramy proces trawienia, poprawiamy urodę czy odżywiamy mózg. O magicznych wręcz właściwościach jabłka wiadomo zresztą od setek lat. To symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju czy długowieczności. To powinno wystarczyć, by jabłko było stałym elementem naszego jadłospisu. Można je wykorzystać do kompotu, sałatki, soku, deseru czy potrawy z mięsa.
Dawniej na wsiach wierzono, że jabłka poświęcone w dzień św. Błażeja są lekarstwem na ból gardła. Dziś wiemy, że owoce te są doskonałym sprzymierzeńcem w profilaktyce wielu schorzeń, takich jak np. choroby układu krążenia, sprzyjają również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Światowy Dzień Jabłka od samego początku miał być nie tylko świętem na część tych popularnych owoców, ale miał również odgrywać ważną rolę w podnoszeniu świadomości na temat żywności. Choć początkowe znaczenie tego święta zostało nieco zapomniane, miłośnicy jabłek na całym świecie nadal entuzjastycznie wykorzystują je jako okazję do zachwycania się ponad 8000 różnymi odmianami jabłek uprawianymi na całym świecie.
Największymi producentami są Chiny i Stany Zjednoczone, ale my również możemy być dumni ponieważ Polska wielokrotnie mniejsza od tych krajów, jest czwartym co do wielkości producentem jabłek na świecie!
Święto Jabłka w Polsce przypada na dzień 28 września. W szkołach i przedszkolach tego dnia organizowane są zajęcia, podczas których dzieci mogą dowiedzieć się, jakie są właściwości jabłek, jakie są ich wartości odżywcze, dlaczego powinno się je jeść ze skórką, a także, jak ważne jest to, by przed zjedzeniem jabłka zawsze je myć. Przekazywanie tej cennej wiedzy jest urozmaicone różnymi zajęciami, zabawami, wykonywane są prace plastyczne- również w naszych świetlicach.
Nauczyciele świetlic
- 15. 09. 2023
PODSUMOWANIA ZAJĘĆ W ŚWIETLICACH SZKOLNYCH
Jaka jest historia Dnia Kropki?
Korzenie dnia kropki sięgają roku 2003. Co ważnego wydarzyło się wtedy w historii kropek? W Dniu 15 września 2003 ukazała się w druku książka pod tytułem "Kropka" autorstwa Petera H. Reynolds, która opowiada historię małej dziewczynki imieniem Vashti i jej wspaniałego nauczyciela.
Vashti twierdzi, że nie potrafi rysować, z czym absolutnie nie zgadza się jej nauczyciel, który prosi ją o narysowanie czegokolwiek. Vashti maluje więc...kropkę. Gdy nauczyciel wiesza jej dzieło na ścianie klasy, Vashti zyskuje pewność siebie i zaczyna malować kolejne wersje obrazka, odkrywając swój uśpiony dotąd potencjał.
Ta urocza historyjka o kreatywność stała się inspiracją dla milionów dzieci i nauczycieli na całym świecie. W dniu 15 września 2009 roku Terry Shay nauczycielka w stanie Iowa w USA opowiedziała ją swojej klasie i to ten dzień uznaje się za datę ustanowienia Dnia Kropki, święta, które obchodzone jest dziś w 192 krajach świata – również w naszych świetlicach.
Nauczyciele świetlic