„Poznaj Polskę" to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki, którego przedmiotem jest wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży, poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki Przedsięwzięcie ma wspomóc realizacje podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
„Poznaj Polskę” w naszej szkole
2022/2023
W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do przedsięwzięcia edukacyjnego Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Uczestnictwo w tym programie to sposób na poznanie dziedzictwa narodowego, kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki, poprzez wyjazdy do miejsc pamięci, obiektów kultury i muzeów.
W ramach projektu w pierwszym okresie roku szkolnego 2022/2023 uczniowie wzięli udział w trzech wycieczkach jednodniowych oraz jednej wycieczce dwudniowej. Całkowity koszt dofinansowania uzyskanego przez szkołę wyniósł 22.817,60zł.
Wycieczka do Białowieży
Wycieczka odbyła się w dniach 16 - 17 listopada . Uczestniczyły w niej klasy 5b , 5c i 6a . Okazało się , że pomimo typowej, jesiennej pogody warto było na nią wyruszyć . Nie straszna nam była niska temperatura , która powitała nas popołudniem w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Dzikie zwierzęta , zaciekawione obecnością 38 osobowej grupy, podchodziły na wyciągnięcie ręki . Jesienna aura sprzyjała obserwacjom . Wilki, jelenie , łanie , żubry , łosie, ryś i dziki nie kryły się w zaroślach . Dla niektórych z nas było to pierwsze spotkanie z dziką zwierzyną - dosłownie " oko w oko " . Puszcza oczarowała nas także widokiem dębów królewskich, o przepięknie wygiętych konarach .
Sympatyczna Pani przewodnik opowiedziała nam więcej o jej mieszkańcach podczas wizyty w Muzeum Przyrodniczym. Zmęczeni dotarliśmy do naszego ośrodka, w którym mieliśmy przenocować. Następnego dnia , po pysznym śniadaniu pojechaliśmy zwiedzać Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu . Wracając przez Drohiczyn , gdzie zjedliśmy pyszny obiad, odwiedziliśmy Ośrodek Edukacji Ekologicznej " Puszczyk " . Interaktywne atrakcje , quizy, zabawy w rozpoznawanie tropów zwierząt pozwoliły nam lepiej poznać dolinę Bugu i jej mieszkańców.
Wycieczka została dofinansowana w ramach programu ministerialnego Poznaj Polskę.Edyta Doktorska – Rafałek
Wycieczka do Warszawy
3 listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, zorganizowanej w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Zwiedziliśmy naszą stolicę Śladami Powstania Warszawskiego. Rozpoczęliśmy spacerem od Grobu Nieznanego Żołnierza, ul. Świętojańską, zatrzymaliśmy się przy Bazylice św. Jana – zobaczyliśmy powstańcze barykady i niemieckie „Goliaty”, następnie ul. Brzozowa i „Dom Profesorów”, ul. Podwale i Pomnik Małego Powstańca, ul. Kilińskiego 3 – wybuchowy koń trojański, ul. Długa 7 – spalony szpital powstańczy, ul. Freta – Kościół św. Jacka, Rynek Nowego Miasta i Kościół Sakramentek pw. św. Kazimierza, Pomnik Bohaterów Powstania i właz do kanału. Udaliśmy się na cmentarz Powstańców Warszawy i minutą ciszy uczciliśmy pomordowanych przy Pomniku „Polegli-Niepokonani, odwiedziliśmy groby powstańców na Cmentarzu Powązkowskim Wojskowym oddając hołd Rudemu, Alkowi , Zośce i wielu innym bohaterom Powstania Warszawskiego. Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczące się w budynku zabytkowej elektrowni tramwajowej, które zostało otwarte w 60 rocznicę wybuchu walk o Warszawę. Muzeum jest wyrazem hołdu dla warszawiaków, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Na terenie Muzeum znajduje się tzw. Park Wolności z Murem Pamięci, gdzie wyryto ponad 10 tysięcy nazwisk poległych Powstańców.
Dziękuję B.Gadomska, M.Kowalczyk, A.Sińczuk
Tekst i zdjęcia; Agnieszka Zarzycka